Strona startowa

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci

Czytelnia Internetowa

Czytelnia Muzyczna

Filia w Białkowie

Filia w Górzynie

Filia w Mierkowie

O Bibliotece

Kontakt

Księga Gości

Wpisz się

 

   

 


W Oddziale dla dzieci miała miejsce wystawa prac konkursowych

ph."Drugie życie puszki aluminiowej"

wykonanych przez dzieci z Przedszkola nr 1 w Lubsku.


Spotkanie autorskie z Marią Wypych

20 marca 2018 roku w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku odbyło się spotkanie autorskie z regionalną poetką, panią Marią Wypych, autorką m.in. dwuczęściowej książeczki dla najmłodszych pt. „Jest taki świat”. Na spotkanie zaproszone zostały dzieci z Przedszkola nr 1 oraz pierwszoklasiści z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubsku. Podczas imprezy odbyła się projekcja książkowych ilustracji, na tle których pani Maria Wypych czytała wybrane utwory. Każdy z nich opatrzony był ciekawą dygresją bądź komentarzem. W trakcie spotkania poetka do swoich wypowiedzi wplotła też wspomnienia z pobytu we Włoszech, skąd czerpała pomysły do niektórych wierszyków. Pod koniec imprezy można było kupić książeczkę i otrzymać autograf autorki. Dzieci chętnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Fotorelacja z spotkania


Dzień Kobiet w Białkowie

17 marca 2018 r. panie z Białkowa miały swoje święto! Przedstawicielka popularnej firmy kosmetycznej "AVON" pokazała jak prawidłowo i pięknie wykonać makijaż, każda z chętnych pań została poddana prawdziwej metamorfozie. Spotkanie przy aromatycznej kawie , bogatej gamie herbat, słodkich ciastkach, minęło w sympatycznej i miłej atmosferze . Na zakończenie wszystkie uczestniczki spotkania zostały obdarzone wieloma prezentami.

Fotorelacja z imprezy


FERIE W BIBLIOTECE

12 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie feryjne ph. „Upominki dla Walentynki”. Dzieci wykonywały laurki z motywami 3D Pop Up Card Flower, które miały być niespodzianką dla kochanej osoby. Zajęcia trwały 2 godziny, z udziałem 13 osób.

14 lutego 2018 roku odbyło się „Walentynkowe spotkanie przy wielkim ekranie”. Zainteresowane dzieci obejrzały film pt. „Gnomeo i Julia”, inne spędziły czas w Oddziale dla dzieci głośno czytając wybrane przez siebie książki lub korzystając z gier planszowych. Spotkanie trwało 2 godziny, z udziałem 14 osób.

15 lutego 2018 roku odbyło się „Spotkanie przy Wielkim Ekranie”. Dzieci z przedszkola nr 3 obejrzały baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa śniegu”. Projekcja trwała 1 godzinę, z udziałem 15 osób.

16 lutego 2018 roku odbyła się impreza ph. „Kocie harce” – nawiązująca do obchodów Światowego Dnia Kota (17.02.). Wszyscy uczestnicy upodobnili się do pupili, po wykonaniu kociego makijażu oraz biorąc udział w rozmaitych zadaniach. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, rywalizując ze sobą w konkurencjach takich jak: „Gdzie jest włóczka kotka ?” – inspirowana grą „Ciepło – zimno”, „Jak wygląda kot”? – rysowanie kota według wiersza, „Sprytne kocury” – zabawa z włóczką, „Układanie kocich puzzli”, „Kocia krzyżówka”, „Kocie przeszkody” – konkurencje sportowe, „Karmienie psa” – strzelanie kulkami do jego paszczy, „Uciekaj myszko do dziury..”, zabawa w formie opowieści ruchowej. Na zakończenie była zabawa relaksacyjna na leżąco, która zabrała uczestników na wielką podróż do krainy Kocimiaukoci. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe kocie ordery. Impreza trwała 2 godziny, z udziałem 21 osób.

19 lutego 2018 roku odbyła się impreza ph. „Łamigłówki mądrej główki”. Część zajęć została poświęcona wykonaniu przez dzieci plakatów na konkurs „Zakaz spalania śmieci – akcja informacyjna”, ogłoszony przez Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa. Następnie uczestników spotkania rozruszała zabawa z krzesłami przy muzyce oraz rozwiązywanie kalamburów, odgadywanie haseł z „koła fortuny”, rebusy, zagadki itp. Dla odzyskania energii, dzieci posiliły się słodką niespodzianką. Impreza trwała 2 godziny, z udziałem 15 osób.

20 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie z naszą regionalną pisarką, panią Marią Wypych. Słuchaczami byli głównie uczestnicy ferii zimowych z filii bibliotecznej w Białkowie oraz biblioteki w Lubsku. Pani Maria jest autorką wielu tomików poezji dla dorosłych, ale chętniej pisze dla dzieci. Obecnie jest w trakcie wydania III-ciej już części „Wierszy i bajek dla Dzieci” pt. „Jest taki Świat”. A ten świat przedstawia min. pomysły dzieci, zapisane przez pisarkę zabawnym rymem, a także niezwykle kolorową szatę graficzną, z ilustracjami autorstwa  pana Stanisława Sierko. Na dużym ekranie pojawiały się wiersze pani Marii, dzięki czemu dzieci mogły dokładniej przyjrzeć się obrazkom i czytać wiersze. Wybrane, zostały omówione przez autorkę - opowiedziała ciekawe historie ich powstania. Był czas na zdjęcia, autografy oraz możliwość zakupu książki. Spotkanie trwało godzinę, z udziałem 26 osób.

23 lutego 2018 roku odbyły się zajęcia plastyczne ph. „Zima na papierze”. Dzieci wykonywały rysunki związane z tematyką zimową. Mógł to być krajobraz, sporty zimowe – wykonane techniką kolażu. Po wykonaniu prac, uczestnicy oglądnęli projekcję bajki pt. „Królowa Śniegu” H.Ch. Andersena. Zajęcia trwały 2 godziny, z udziałem 8 osób.

Fotorelacja z ferii„Zoom na Lubsko”

Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Leona   Kruczkowskiego w Lubsku ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży z cyklu„Moje miasto – moja mała Ojczyzna”, który będzie przebiegał p.h. „Zoom na Lubsko”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z klas V-VI szkół podstawowych i klas I-II gimnazjów. Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie prezentacji multimedialnej lub nagranie krótkiego filmu poświęconego naszemu miastu. Prace powinny być nagrane na nośniku cyfrowym: płyta CD, DVD. Czas trwania filmu/prezentacji 3-5 min. Prace oznaczone tytułem, zawierające nazwisko twórcy oraz nazwę szkoły należy złożyć w Oddziale dla dzieci BPMiG w Lubsku do dnia 25 maja 2017 r.

Szczegółowy regulamin i karta pracy


Konkurs ekologiczny pn. „Segreguj bioodpady!” dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Szczegóły konkursu


Bezpłatne kursy komputerowe dla mieszkańców powiatu żarskiego


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu kwiecień 2017 r.

 • 4 kwietnia – w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa plastyczna ph. „Wszystkie pory roku”, prezentująca prace plastyczne wykonane przez dzieci autystyczne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Ekspozycja zawierała 20 prac wykonanych w różnorodnych technikach plastycznych. (Oddział dla dzieci)
 • 5 kwietnia - „Dzieci czytają dzieciom” - cykliczna impreza promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Uczennice klas IIIa, IIIb i IV czytały młodszym kolegom i koleżankom z Oddziału Przedszkolnego. Kwietniowe czytanie przebiegło pod hasłem „Posłuchajcie wiosennej bajeczki”. Czytające uczennice przebrały się za postacie bajkowe z prezentowanych książeczek. Za systematyczne promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, czytające dziewczęta otrzymały upominki od bibliotekarki. (FB Górzyn)
 • 5 kwietnia – w Oddziale dla dzieci oraz w z Czytelni Muzycznej odbyły się warsztaty nawiązujące do Światowego Dnia Autyzmu. Zajęcia przygotowane i przeprowadzone zostały przez pracownika Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego panią Renatę Skowrońską. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V-VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz krótkie filmy, dzięki którym dowiedziały się w jaki sposób postrzegają świat osoby z autyzmem. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych podczas których mogli przekonać się jak funkcjonują poszczególne zmysły dzieci autystycznych. W warsztatach wzięło udział 20 osób. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 7 kwietnia  odbyło się  spotkanie z baśnią ph. „Skarbnica ulubionych bajek" – czytano dzieciom  bajeczki z książki tego tytułu, potem wykonywały  rysunki do bajeczek, odgadywały  zagadki i dyskutowały o posiadanych swoich zbiorach książeczek. Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W spotkaniu udział wzięło 6 dzieci. (FB Białków)
 • 10 kwietnia – w Oddziale dla dzieci miała miejsce impreza artystyczna nawiązująca do minionego Międzynarodowego Dnia Teatru. Biblioteka gościła grupę młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lubsku. W ich wykonaniu można było obejrzeć przedstawienie kukiełkowe pt. „Przygody Burka z podwórka” przygotowane pod opieką pani Teresy Piaseckiej. Na widowni zasiadły dzieci w wieku od 4 do 6 lat z Przedszkola nr 2 w Lubsku. Po obejrzeniu teatrzyku przedszkolaki miały możliwość pobawić się kukiełkami i rekwizytami. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy obdarowani zostali słodyczami. Nagłośnienie imprezy przygotowała Czytelnia Muzyczna. W spotkaniu wzięło udział 46 osób. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 10 kwietnia - „Wielkanocne barankowo” - pod tym hasłem otwarto pokonkursową wystawę plastyczną baranków wielkanocnych. Na konkurs wpłynęło 91 prac uczniów klas II - IV, oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Komisja wyłoniła zwycięzców, a Oddział Przedszkolny otrzymał dyplom uznania dla wszystkich wykonawców prac, gdyż każda zasługiwała na uznanie. Wielkanocny konkurs plastyczny to w górzyńskiej filii już tradycja. W scenerii wielkanocnego barankowa odbył się cykl spotkań z tradycjami i symboliką świąt wielkanocnych, w których wzięli udział uczniowie kl. II, III i dzieci z przedszkola. (FB Górzyn)
 • 11 kwietnia - „Tradycje wielkanocnego koszyczka” - to hasło cyklicznego konkursu wielkanocnego organizowanego dla przedszkolaków. Konkurs poprzedziły spotkania w bibliotece na porankach baśniowych związanych tematycznie ze Świętami Wielkanocnymi. Zwycięzcy otrzymali wielkanocne słodkości i maskotki. (FB Górzyn)
 • 12 kwietnia – W Oddziale dla dzieci zorganizowane zostały zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty…” przeprowadzone ph. „Wielkanocne pisanki”. W zajęciach uczestniczyły sześciolatki z grupy „Motyle” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Dzieci wykonały z papieru mobile w kształcie pisanek. Prace były pomalowane i oklejone w wielobarwne wiosenne wzorki. Po zajęciach przedszkolaki przeglądały najnowsze kolorowe czasopisma dziecięce. (Oddział dla dzieci)
 • 12 kwietnia - Plastyczne  spotkania  dla dzieci, podczas których dzieci wykonywały wiele ozdób świątecznych, bawiły się, grały w gry, malowały  kolorowanki. Spotkanie powtórzono 13 i 14 kwietnia - w spotkaniach udział wzięło ogólnie 15 dzieci. (FB Białków)
 • 14 kwietnia - Świąteczne spotkanie dla dzieci, podczas którego dzieci szukały na boisku świątecznych łakoci, potem wyłoniły wśród siebie zwycięzcę największej ilości znalezionych słodyczy. Udział wzięło 6 dzieci. (FB Białków)
 • 19 kwietnia - Spotkanie z książką i ze sztuką ph. ,,Międzynarodowy Dzień Ziemi”. Tego dnia, aby uczcić ,,Międzynarodowy Dzień Ziemi”, który przypada na 22 marca, dzieci z ,,0” przybyły do biblioteki. Na początku spotkania uczestnicy z książki pt. ,,Co to jest ekologia” dowiedzieli się jak chronić naszą planetę ziemię, aby była zawsze piękna i ,,uśmiechnięta”. Wysłuchali również wiersza Izabeli Jędraszek pt. ,,Jak z Ziemi wysypiska nie zrobić”. Dopełnieniem spotkania były prace plastyczne ukazujące kiedy ,,Planeta Ziemia” jest szczęśliwa, a kiedy nie. W spotkaniu udział wzięło 17 przedszkolaków.

Spotkanie ph. „Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi” został powtórzony dla grupy przedszkolnej ,,Biedronki”, w którym udział wzięło 22 osoby. (FB Mierków)

 • 19 kwietnia – Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczna ph. „Savoir - vivre na co dzień” z udziałem grupy „Żabki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z dziećmi nt. zasad dobrego zachowania w różnych sytuacjach. Następnie odbyła się projekcja bajek pt. „Dobry przekład” z serii „Pamiętniki Florki” oraz „Dobre maniery” z serii „Hello Kitty”, a także filmu edukacyjnego pt. „Z kulturą przy stole”. Po obejrzeniu filmów sześciolatki wysłuchały fragmentu książki Grzegorza Kasdepke pt. „Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci” mówiącego o zasadach prowadzenia rozmów telefonicznych. Następnie uczestniczyły w zabawie edukacyjnej „mój telefon”, podczas której uczyły się jak dzwonić na numery alarmowe, do kolegi, do babci itp. W wycieczce uczestniczyły 22 osoby. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 24 kwietnia – Oddział dla dzieci przygotował wycieczkę tematyczną ph. „Jak korzystamy z czytelni bibliotecznej” z udziałem grupy „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Czterolatki wysłuchały krótkiej pogadanki, w której przypomniane zostały zasady korzystania z biblioteki. Wysłuchały również fragmentu książki pt.„Kolekcja bajek” o przygodach Maszy i Niedźwiedzia. Druga część spotkania przeznaczona została na przegląd najnowszej prasy dziecięcej i książek oraz kolorowania obrazków tematycznie związanych z biblioteką. Wycieczka nawiązywała do obchodów Światowego Dnia Książki (23.04.) W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby. (Oddział dla dzieci)
 • 26 kwietnia - spotkanie ph. „Jak przełamać swoją nieśmiałość w wystąpieniu publicznym”. Tego dnia dzieci z ,,0” spotkały się w bibliotece, aby nauczyć się przełamywać nieśmiałość w wystąpieniach przed zgromadzoną publicznością. Każde z uczestników miało za zadanie wylosować kartę znajdującą się na dywanie, która przedstawiała określony przedmiot, do którego musiały wymyślić krótką historyjkę i przedstawić ją zgromadzonym gościom. W spotkaniu uczestniczyło 18 przedszkolaków. (FB Mierków)
 • 26 kwietnia – Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczną ph. „Przyjaciel przyrody” z udziałem grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji edukacyjnych filmów animowanych pt. „W kontakcie z naturą” oraz „Niezwykła podróż kropelki”. Następnie pięciolatki wzięły udział w rozmowie dotyczącej różnych zachowań mających wpływ na środowisko naturalne człowieka. Druga część spotkania przeznaczona została na przegląd najnowszej prasy dziecięcej i książek. Na zakończenie uczestnicy otrzymali kolorowanki tematyczne. W wycieczce udział wzięło 21 osób. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 27 kwiecień spotkanie ph. „Poranne wierszowanie”. Tego dnia biblioteka gościła najmniejszą grupę przedszkolną „Pszczółki”. Na początek Pani bibliotekarka przebrana za „książkę” opowiedziała dzieciom jak należy szanować książki. Następnie każdy z uczestników losował książeczkę z wierszem znanego polskiego pisarza (np. J. Tuwima), które Pani bibliotekarka czytała dla  zgromadzonych przedszkolaczków. W spotkaniu udział wzięły 22 osoby. (FB Mierków)
 • 28 kwietnia – Oddział dla dzieci przygotował wycieczkę biblioteczna ph. „Poznajemy bibliotekę” z udziałem grupy sześciolatków ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów, przeglądały aktualną prasę dziecięcą oraz książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Przedszkolaki zapoznane zostały z książką C. Masteau pt. „Wizyta w bibliotece”. Na podstawie wysłuchanej treści dzieci rozwiązywały obrazkowe zagadki edukacyjne. Na zakończenie wycieczki uczestnicy otrzymali kolorowanki tematyczne. W wycieczce udział wzięło 20 osób. (Oddział dla dzieci)
 • 28 kwietnia „W Krainie Uśmiechniętej Książki" - spotkanie dla najmłodszych czytelników z okazji Dnia Książki dla dzieci, mające na celu promocję działalności filii oraz popularyzację czytelnictwa poprzez twórcze i aktywne zabawy:

- zgadywanki literackie,
- wykonywanie lizakowych naszyjników i wzajemne „uhonorowywanie „się nimi,
- malowanie na wielkich arkuszach papieru „Mola Książkowego”,
- zadania biblioteczne,
- „Wielki Test" znajomości wiedzy o bibliotece i książkach,
- quiz z baśniowymi rekwizytami,
- baśniowe puzzle, gry i inne zabawy w bibliotece,
- wręczenie dzieciom Orderów Przyjaciół Krainy Uśmiechniętej Książki.
W spotkaniu udział wzięło 11 dzieci. (FB Białków)


Działalność kulturalno – oświatowa  

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu marzec 2017 r.

  • 1 marca - „Szkolny konkurs recytatorski” - cykliczna impreza organizowana we współpracy z polonistką p. M. Ślifirską. Konkurs to eliminacje szkolne do rejonowego konkursu, organizowanego przez LDK w Lubsku. Udział w konkursie wzięli uczniowie kl. III - VI. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy wzięli udział w dalszych zmaganiach konkursowych. Poziom recytacji wierszy był bardzo wyrównany i wszyscy uczestnicy zasłużyli na gratulacje. (Filia w Górzynie)
  • 1 marca odbyło się podsumowanie konkursu literackiego ph. „Wiersze znane i lubiane”, w który udział brały dzieci z ,,0”. Uczestnicy po ciężkich zmaganiach otrzymali dyplom wraz z nagrodą rzeczową. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób. Tego dnia również odbyło się spotkanie dzieci z ,,0” z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Spotkanie rozpoczęło się lekcją biblioteczną, na której przedszkolaki zapoznały się z życiem i twórczością  Marii Niklewicz w 125 rocznicę urodzin autorki. Gdy już dzieci dowiedziały się kto to jest Maria Niklewicz, przystąpiliśmy do głośnego czytania baśni pt. „Dwie prządki i żaba”- pochodzącej właśnie ze zbiorku, który opracowała bohaterka naszej lekcji. Po wysłuchaniu historii prządek i żaby, na dzieci czekała miła niespodzianka - Pani bibliotekarka przyniosła kołowrotek i przebranie prządki, dzięki którym dzieci za pomocą dramy wcielały się w role bohaterów baśni. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób. Spotkanie z baśnią pt. „Dwie prządki i żaba” – zostało powtórzone dla grupy przedszkolnej ,, Biedronki” oraz,, Pszczółki” 2 i 3 marca. Na spotkaniu z „Biedronkami” dodatkowym elementem spotkania było wykonanie „żabiego księcia”, natomiast na spotkaniu z „Pszczółkami” barwnego wiosennego dywanu. W spotkaniu uczestniczyło 39 osób. (Filia w Mierkowie)
  • 3 marca - spotkanie z baśnią ph. „Bajki współczesne” - czytanie bajek o przygodach zabawek z książki pt. „Przygody zabawek”, malowanie rysunków, gry, zabawy. Udział brało 5 dzieci. (Filia w Białkowie)
  • 6 marca - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali wycieczkę biblioteczną nt. „Zostaję czytelnikiem biblioteki”, która odbyła się z udziałem czterolatków z grupy „Puchatki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Dzieci zwiedziły Czytelnię Muzyczną i Oddział dla dzieci, zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów, przeglądały aktualną prasę dziecięcą oraz książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Obejrzały również film animowany z serii „Świnka Peppa” pt. „Biblioteka”.   Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowanki tematycznie związane z książką i biblioteką. W wycieczce uczestniczyły 24 osoby. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 8 marca - „Kwiatki dla mamy i sąsiadki”, pod tym hasłem otwarto w filii bibliotecznej wystawę laurek z okazji Święta Kobiet. Autorami prac byli przedszkolacy, którzy przybyli w uroczystych strojach, aby rozpocząć ten jedyny, wyjątkowy dla wszystkich dzień. Dzieci wysłuchały opowieści o kobietach wykonujących różne zawody. Były dyskusje o pracach mam, życzenia i wręczanie słodyczy koleżankom. Pani bibliotekarka otrzymała od dzieci własnoręcznie wykonane laurki, kwiaty i słodycze. Święto Kobiet zostało godnie uczczone przez najmłodszych. (Filia w Górzynie)
  • 8 marca – W Oddziale dla dzieci przeprowadzona została lekcja biblioteczna nt. „Aforyzmy i przysłowia w życiu codziennym” z udziałem uczniów kl. II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Dzieci zapoznały się z książką Grzegorza Kasdepke pt. „Co to znaczy…”, która w ciekawy sposób przybliża popularne powiedzonka i przysłowia polskie. Zadaniem drugoklasistów było wybranie jednego ze znanych sobie przysłów i wykonanie do niego ilustracji. Pod koniec lekcji uczniowie przeglądali prasę dziecięcą, mogli również zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki. W zajęciach wzięło udział 21 osób. (Oddział dla dzieci)
  • 11 marca w Białkowie panie obchodziły swoje święto. Po życzeniach i wręczeniu kwiatów od sołtysa, przy aromatycznej kawie i słodkim ciastku oraz lampce wytrawnego wina, panie poddawane były zabiegom pielęgnacyjno - kosmetycznym luksusowymi kosmetykami firmy Oriflame, przez konsultantki tej firmy oraz kosztowały pysznego suplementu diety. Przedstawiona została też prezentacja bogatej oferty produktów Oriflame, z której chętnie przybyłe panie skorzystały. Nie obyło się też bez prezentów- każda pani otrzymała jakiś kosmetyk. Korzystając z okazji ,że w tym dniu przypadł. Dzień Sołtysa nasz sołtys został też obdarowany prezentami i życzeniami. W spotkaniu udział wzięło ok. 20 osób. (Filia w Białkowie)
  • 11 marca – W Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawka okolicznościowa ph. „Nadchodzi wiosna”, na której wyeksponowane zostały m.in. utwory poetyckie polskich pisarzy oraz przestrzenne elementy dekoracyjne nawiązujące do zbliżającej się pory roku. (Oddział dla dzieci)
  • 13 marca – Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczna ph. „Czekamy na wiosnę” z udziałem grupy „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się projekcją bajek animowanych z serii „Kajtuś” pt. „Witaj wiosno” oraz „Wiosna”, a także film z serii „Przygody Bolka i Lolka” pt. „Wiosenne porządki”. Następnie dzieci wysłuchały wiersza M. Strzałkowskiej pt. „Przyszła wiosna”, rozwiązywały zagadki i różnorodne zadania edukacyjne i zabawy ruchowe. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało kolorowankę z bocianem. Podobna wycieczka, w nieco zmienionej wersji odbyła się 15 marca z udziałem sześciolatków z grupy „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Tym razem bajki zastąpione zostały projekcją filmu edukacyjnego pt. „Bocian przynosi wiosnę” oraz prezentacji pt. „Pierwsze wiosenne kwiatki”. Dzieci wysłuchały również kilku ciekawostek o tradycjach witania wiosny w różnych krajach Europy i Azji. Zajęcia powtórzone zostały 17 marca dla czterolatków z grupy „Puchatki” z Przedszkola nr 3 oraz 31 marca dla sześciolatków z grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Ta ostatnia, prócz filmu edukacyjnego o bocianach, wzięła udział w konkursie sprawnościowym ph. „Bocianie gniazdo” oraz w zabawie „Bocianowy quiz”. Na koniec spotkania dzieci kolorowały zwiastuny wiosny. We wszystkich wiosennych spotkaniach uczestniczyło łącznie  85 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 14 marca - spotkanie z książką ph. „Wiosenne wierszowanie”. Tego dnia  w progi biblioteki zawitała grupa przedszkolna „Pszczółki”, aby wysłuchać wierszy o wiośnie zawartych w książce z serii „Wiersze w pionie”. Następnie przystąpiły  do „spotkania ze sztuką” , na którym wykonywały wiosenny gaik. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób. (Filia w Mierkowie)
  • 15 marca – W Oddziale dla dzieci zorganizowane zostały zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty…” przeprowadzone ph. „Kolory wiosny”. W zajęciach uczestniczyły sześciolatki z grupy „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Dzieci wykonały rysunki, na których przedstawiły swoje wyobrażenie wiosny pełne kwiatów, ptaków, słońca, zieleni traw i błękitu nieba oraz kolorów tęczy. Wiosenne prace malowało 21 dzieci. (Oddział dla dzieci)
  • 15 marca - lekcja biblioteczna pt. „Życie i obyczaje naszego kamrata bociana”, w której uczestniczyły dzieci z ,,0”. Uczestnicy za pomocą diagramu przedstawiającego zwyczaje bocianie przyswajały wiedzę, aby na koniec prawidłowo rozwiązać test „prawda czy fałsz”. Na zakończenie spotkania dzieci puszczając wodze fantazji wykonały  fantastyczno -wiosennego bociana na białym brystolu. W lekcji połączonej „Ze sztuką na ty” udział wzięło 16 osób. (Filia w Mierkowie)
  • 16 marca - „Podróż w krainę baśni H. Ch. Andersena” - w imprezie wzięli udział uczniowie klas II a i II b wraz z wychowawcami. Spotkanie było poświęcone życiu i twórczości duńskiego baśniopisarza. Spotkaniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa, na której zostały zamieszczone ilustracje z najbardziej popularnych baśni pisarza, jak i refleksje plastyczne uczniów. (Filia w Górzynie)
  • 16 marca – W Oddziale dla dzieci zorganizowano wystawkę plastyczną ph. „Kolory wiosny”, na której wyeksponowane zostały rysunki sześciolatków z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Prace wykonane zostały kredkami ołówkowymi. Ekspozycja zawierała 18 rysunków. (Oddział dla dzieci)
  • 17 marca - spotkanie z książką ph. „Wiosenne  wierszowanie”, na które przybyły dzieci z grupy przedszkolnej ,, Biedronki”. Z okazji zbliżającego się „Światowego Dnia Poezji” milusińscy w skupieniu wysłuchali wiosennych wierszy. Następnie dla rozruszania „kości” przystąpili do konkurencji umysłowo – ruchowych. Pierwsza konkurencja sportowa, polegała na zdobyciu przez drużynę w jak najkrótszym czasie much - naśladując żabi i bociani „chód”, druga na ,,zwinięciu żab” na papierowy rulon. Zabawa literacka polegała na odgadnięciu zagadek zgromadzonych pod wodnymi liliami (nie było to takie proste gdyż uczestnik musiał najpierw wcelować piłką w odpowiednio przez siebie wybrany kwiat). W spotkaniu uczestniczyło 17 osób. (Filia w Mierkowie)
  • 17 marca - „Aktywni czytelnicy z klasy III a i III b” zostali zaproszeni wraz z wychowawcami  do filii bibliotecznej, aby za swoje czytelnictwo i zaangażowanie w organizowane przez bibliotekę imprezy otrzymać podziękowanie i nagrody.  W ramach współpracy z wychowawcami klas III, uczniowie angażują się w wiele imprez  promujących czytelnictwo, m. in. „Dzieci czytają dzieciom”, „Nocne czytanie”, konkursy czytelnicze i plastyczne. Pani bibliotekarka złożyła podziękowanie wychowawcom i uczniom za owocną współpracę. (Filia w Górzynie)
  • 20 marca – W Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawka literacka ph. „Świat w oczach dziecka”, na której wyeksponowane zostały książki Zofii Staneckiej. Ekspozycja nawiązywała do przypadającej 28 marca 45 rocznicy urodzin pisarki oraz do obchodzonego 2 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Na wystawce znalazło się 18 woluminów, m.in. z serii „Basia” oraz „Czytam Sobie”. (Oddział dla dzieci)
  • 22 marca - spotkanie z książką ph. „Wiosenne wierszowanie”. Zostało powtórzone dla grupy dzieci z ,,0”. Z tym , że spotkanie rozpoczęliśmy tańcem kwiatów do fragmentu muzyki „Walc Kwiatów z Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. W spotkaniu uczestniczyło 18 osób (Filia w Mierkowie)
  • 23 marca w bibliotece  na zajęciach kreatywnych dzieci szyły sobie z gotowych elementów z filcu torebkę - kota, potem zgadywały zagadki, kolorowały malowanki, układały puzzle i grały w gry planszowe. Imprezę powtórzono 24 marca. (Filia w Białkowie)
  • 23 marca – Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci zorganizowały wycieczkę tematyczną ph. „Dinozaury – zwierzęta prehistoryczne”. W zajęciach uczestniczyły czterolatki z grupy „Żabki” z Przedszkola nr 5 w Lubsku. Przedszkolaki obejrzały prezentację z aplikacji zainstalowanej na tablecie „Dinos 360”, a następnie wspólnie rozwiązywały quiz znajdujący się w wspomnianej aplikacji, układały rysunki dinozaurów według wielkości. Spotkanie zakończyło się zabawą z tabletami z wykorzystaniem kolejnej aplikacji „Jurassic VR” dzięki której dzieci mogły wędrować po wirtualnym prehistorycznym świecie obserwując dinozaury. W wycieczce wzięły udział 22 osoby. (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
  • 28 marca - „Konkurs wiedzy przedszkolaka” to cykliczny konkurs dla przedszkolaków, w którym najmłodsi czytelnicy mogli wykazać się wiedzą na każdy niemalże temat. Pytania dotyczyły m. in. zjawisk atmosferycznych, pór roku, roślin, zwierząt, pojazdów i oczywiście książek dla najmłodszych. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci dyplomów, malowanek, maskotek i słodyczy. (Filia w Górzynie)
  • 28 marca – Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali lekcję biblioteczną nt. „Witamy wiosnę” z udziałem uczniów kl. I a ze Szkoły Podst. nr 2 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu edukacyjnego pt. „Bocian przynosi wiosnę” oraz prezentacji pt. „Pierwsze wiosenne kwiatki”. Następnie dzieci na tablicy wspólnie rozwiązywały zagadki i różnorodne zadania edukacyjne. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało zadanie do rozwiązania w domu w formie zagadki obrazkowej o wiośnie. W zajęciach edukacyjnych uczestniczyło 16 osób. (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
  • 28 marca w  Bibliotece  Publicznej Miasta i Gminy im. L. Kruczkowskiego w Lubsku odbyło się spotkanie pisarki Agnieszki Olejnik z młodzieżą lubskich szkół z Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych oraz Niepublicznego Gimnazjum w Lubsku. Młodzież przed spotkaniem wspólnie ze  swoimi opiekunami przygotowała pytania do pisarki. Podczas spotkania Pani Agnieszka odpowiadała na pytania, które były losowo wybierane  ze szklanej kuli. Pytania dotyczyły przede wszystkim procesu twórczego: jak powstała pierwsza książka, skąd autorka czerpie tematy do swoich książek . Padały też pytania dotyczące życia prywatnego a ściślej mówiąc, jaki wpływ na życie rodziny ma pisanie książek. Padły bardzo wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania. Autor najciekawszego pytania został nagrodzony przez pisarkę książką. Łącznie w spotkaniu udział wzięło ok.60 uczniów. (Oddział dla dorosłych)
  • 29 marca  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczna ph. „Poznajemy piramidę zdrowia” z udziałem grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Tematem spotkania było prawidłowe odżywianie. Pięciolatki obejrzały film edukacyjny pt. „10 zasad zdrowego odżywiania”. Następnie szczegółowo zapoznane zostały z piramidą żywności, jej poszczególnymi poziomami i produktami, które powinny się na nich znaleźć. W drugiej części spotkania przedszkolaki bawiły się wycinając z gazetek produkty spożywcze i tworząc własne piramidy. W efekcie tych zajęć powstały trzy grupowe prace, które przekazane zostały do przedszkola. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało kolorowankę tematyczną. W zajęciach edukacyjnych uczestniczyło 24 osoby. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)

   


  Zapytanie ofertowe
  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku
  na wykonanie dokumentacji technicznej na modernizację
  kotłowni z olejowej na gazową oraz modernizację instalacji c. o.
  w budynku biblioteki.

              Na podstawie oceny i porównania złożonych ofert została wybrana oferta firmy:

  „Instal - Projekt”
  Zespół Usług Projektowych i Wykonawczych
  inż. Krzysztof Zaborowski
  ul. Wojska Polskiego 11/3
  38-400 Krosno

              Oferta wyżej wymienionej firmy jest ofertą najkorzystniejszą na podstawie kryterium     oceny ofert określonym w Zapytaniu Ofertowym: cena - 100 %.


  Działalność kulturalno – oświatowa

  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu luty 2017 r.

  • 1 lutego - Otwarto pokonkursową wystawę pt. „W bałwankowie”. W konkursie wzięli udział przedszkolacy i uczniowie SP w Górzynie. W tym dniu przeprowadzono również konkurs czytelniczy pt.: „Książko zagadki”. Ponadto prezentowano książki, które warto przeczytać w czasie ferii pt. „To warto przeczytać”. „Bądź artystą” to poranek edukacji twórczej, który przeprowadziła Pani Elżbieta Juszczyńska, miejscowa artystka malarka (amator). Przybliżyła dzieciom technikę kolaży. Prace znalazły sie na wystawie w bibliotece. (FB Górzyn)
  • 1 lutego -  Spotkanie  i pogadanka z leśnikiem p. Marcinem Fliesem na temat dokarmiania ptaków zimą, wycieczka do pobliskiego lasku i rozwieszenie na drzewach otrzymanych od p. leśnika  karmniczków dla ptaków, a potem  zabawa na śniegu na placu zabaw. W spotkaniu udział wzięło 12 dzieci. (FB Białków)
  • 2 lutego - III- dzień ferii. Spotkanie ph. „Zimowe sposoby na dobry nastrój”. Na początku spotkania dziewczynka wcielając się w rolę ,,Pani Zimy” przeczytała zgromadzonym uczestnikom baśń braci Grimm pt. ,,Pani Zamieć”. Następnie przystąpiliśmy do zabawy umysłowo – ruchowej pt. ,,zagadkowy totolotek”, każdy z uczestników otrzymał karteczkę z numerkiem, który odpowiadał takiemu samemu numerkowi umieszczonemu na zagadce. Wylosowany szczęśliwiec miał za zadanie odgadnąć zagadkę, zdobyć za to punkt, a następnie w nagrodę, za pomocą śnieżnej kuli (wykonanej z gazety) wybierał kolor w postaci koła przyklejonego do bibliotecznych drzwi, celował i w ten sposób wygrywał słodycz, która była umieszczona w ,,soplu” o tej samej barwie. Uczestnikom bardzo podobało się spotkanie, o czym świadczyło ich zaangażowanie. Na zakończenie na zaproszenie Pań prowadzących zimowisko bibliotekę odwiedziła Pan policjant, który wygłosił pogadankę na temat ,,Jak bezpiecznie spędzić ferie”. W spotkaniu udział wzięło 18 osób. (FB Mierków)
  • 2 lutego  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali imprezę ph. „Wesołe zabawy z Pippi”, która zorganizowana została z okazji 15 rocznicy śmierci Astrid Lindgren, autorki poczytnych książek dla dzieci. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji dwóch fragmentów bajek animowanych z cyklu Pippi Langstrumpf. Następnie dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach przygotowanych na podstawie filmów. Tak jak bohaterka książki chodziły do tyłu po wyznaczonej ścieżce, przy pomocy kijków hokejowych toczyły piłeczki, Szukały ukrytych skarbów, ścigały się w workach, rzucały kulami, bawiły się w „małpie figle” ukrywając drobne przedmioty przed Pippi, rozwiązywały kalambury. Kolejna część spotkanie poświęcona została na zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały portrety rudej bohaterki bajek. Prace zawierały ruchome elementy – były to plecione warkoczyki. Na zakończenie wszystkim chętnym dziewczynkom zapleciono „sterczące” warkoczyki i domalowano piegi. Spotkanie umilił słodki poczęstunek. W zabawach wzięło udział 22 dzieci w wieku od 3 do 11 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 3 lutego - Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci przygotowali imprezę muzyczno-edukacyjną z wykorzystaniem tabletów. Główną atrakcją spotkania był konkurs ph. „SONG QUIZ”, podczas którego młodzi uczestnicy musieli wykazać się dobrą znajomością współczesnych utworów muzycznych. Kolejną zabawą była gra z aplikacją „Piano Tiles 2”, w której dzieci ćwiczyły refleks i zręczność grając na wirtualnym pianinie. Najmłodsi zapoznali się z interaktywną formą wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Ostatnią propozycją był quiz „96%” zawierający ciekawe zagadki i pytania na które dzieci szukały odpowiedzi. Quiz wzorowany na polskich teleturniejach typu Familiada czy Milionerzy, obejmował tematy z różnych dziedzin wiedzy. W zabawach udział wzięło 10 osób w wieku od 5 do 11 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 3 lutego   Spotkanie ph. „Kolorowe Zabawy”

  - wykonywanie walentynkowych prezentów: serduszka, walentynki i inne gadżety,
  - malowanki  i rysunki ,
  - zagadki.
  W spotkaniu udział wzięło 11 dzieci. (FB Białków)

  • 3 lutego  - W Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa prac plastycznych ph. „Fizia pończoszanka”, na której wyeksponowane zostały portrety rudej dziewczynki. Wystawka zawierała 13 prac dzieci w wieku 5-11 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 6 lutego - „Spotkanie z Flamenco”- pogadanka o pochodzeniu tańca flamenco, pokaz tego tańca przez p. Lidię i p. Romana, nauka podstawowych kroków i gestów flamenco. W spotkaniu udział wzięło 10 dzieci. (FB Białków)
  • 6 lutego na zaproszenie Pani Małgorzaty Kokot gościliśmy w bibliotece strażaków. W spotkaniu udział wzięło 25 osób. (FB Mierków)
  • 7 lutego - Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci przygotowali imprezę plastyczno-multimedialną z wykorzystaniem tabletów. Na początku spotkania dzieci kolorowały przystosowane do zabaw z tabletami rysunki. Główną atrakcją spotkania była animacja powstałych prac za pomocą aplikacji” Quiver 3D” i zamiana płaskich rysunków w przestrzenne w ruchome obrazy. Uczestnicy imprezy bawili się także z aplikacją „Piano Tiles 2” grając na wirtualnej klawiaturze, z „Subway Surf” zbierali punkty skacząc przez wagony, a część dzieci wykorzystało do gry w cymbergaja aplikację „Air hockey”. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 7 lutego

  - konkurs wiedzy na każdy temat pt. „Dzieci i ich wiedza” - opowiem wam dzisiaj... spotkanie z opowieścią Marka Probosza „Eldorado”,
  - „Bądź artystą” czyli pędzel kredka i nożyce w mig to uchwycę. Poranek edukacji twórczej z Panią Elżbietą Juszczyńską. Wykonanie kartek walentynkowych,
  - „Bal karnawałowy” - pożegnanie ferii osłodzone przez tort przekazany przez pana Tomasza Apanowicza. (FB Górzyn)

  • 8 lutego - Spotkanie ph. ” Karnawałowe czary”

  - wykonywanie  maseczek karnawałowych,
  - wykonywanie z kolorowych koralików biżuterii : bransoletek, wisiorków,
  - zabawa w głuchy telefon,
  - gra w ping-ponga  i w piłkarzyki w świetlicy wiejskiej.
  W spotkaniu udział wzięło 15 dzieci. (FB Białków)

  • 8 lutego - Spotkanie ph. „Zimowe sposoby na dobry nastrój” zostało powtórzone dla przedszkolaczków uczęszczających podczas ferii do przedszkola. W spotkaniu udział wzięło 13 osób. (FB Mierków)
  • 9 lutego  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali imprezę ph. „Poławiacze Złotej Rybki” , która zorganizowana została z okazji 180 rocznicy śmierci Aleksandra Puszkina, poety autora baśni „O rybaku i złotej rybce”. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu animowanego z serii „Bolek i Lolek” pt. „Złota rybka”. Następnie dzieci, w wieku od 3 do 11 lat, wzięły udział w zabawach tematycznych, m.in. łapały na wędki rybki, budowały mosty przez rzekę, uczestniczyły też w zabawach „głęboka woda” i „obalenie tronu”. Na osoby znające literki czekała również gra słowna pt. „Co skrywa złota rybka”. Ostatnią atrakcją imprezy była projekcja rosyjskiej baśni pt. „Dziewczyna z długim warkoczem”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodki poczęstunek. W imprezie wzięło udział 25 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 10 lutego - Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci przygotowali imprezę muzyczną „Karaoke”, w trakcie której dzieci śpiewały współczesne piosenki. W repertuarze znalazły się głównie utwory polskie, ale również hiszpańskie czy angielskie. Uczestnicy występowali solo i w grupach. W imprezie uczestniczyło 14 dzieci w wieku 5 – 11 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
  • 10 lutego odbyło się zakończenie ferii zimowych prowadzonych wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólne Dobro Przy Sołectwie Ziębikowo, które odbyło się na wiejskie świetlicy. Tego dnia Pani Małgorzata Kokot przygotowywała pyszną pizzę , a pani bibliotekarka z dziećmi zimowe lampiony, które mogły zabrać do domu. Nie był to jednak jedyny upominek, gdyż wszyscy uczestnicy zimowych spotkań otrzymali rzeczowe nagrody za czynny udział w zimowych spotkaniach. W imprezie udział wzięło 15 osób. (FB Mierków)
  • 10 lutego - Spotkanie ph. „Zaproszenie na bal”:

  - gry, zabawy, konkursy, zabawy z balonikami,
  - tańce,
  - wręczenie dzieciom drobnych upominków,
  - słodki poczęstunek.
  W spotkaniu udział wzięło 19 dzieci. (FB Białków)

  • 14 lutego - Walentynki przedszkolaków i impreza okolicznościowa, w trakcie której uczestnicy spotkania uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę kartek walentynkowych, na której znalazły się również kartki przez nich wykonane jak i przez uczestników ferii zimowych. Dzieci wzięły udział w konkursie ze znajomości zakochanych postaci bajkowych, wysłuchały z zainteresowaniem walentynkowej bajki pt. „Zakochany kundel”. Przedszkolaki obdarowały bibliotekarkę walentynkowym sercem i własnoręcznie wykonanymi kwiatami, sami zaś otrzymali słodycze. (FB Górzyn)
  • 15 lutego - spotkanie ph. „Życie i twórczość braci Grimm”, które rozpoczęło spotkania dzieci z ,,0” ph. „Zagadkowy miszmasz”. Na początku Nadia Błaszków wcieliła się w rolę bajarki i opowiedziała dzieciom baśń braci Grimm pt. ,,Pani Zamieć”. Następnie przystąpiliśmy do  turnieju zagadkowego, którego koniec jest przewidywany na pierwszego marca. W imprezie udział wzięło 14 osób. (FB Mierków)
  • 15 lutego  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczna ph. „Nasze miasto” z udziałem grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmów  o Lubsku: dwa fragmenty „Turystycznego oblicza miast partnerskich Lubsko – Brody – Forst” oraz „Lubsko Dron dla ciebie”, a także wysłuchaniem hymnu Lubska. Następnie dzieci zapoznane zostały z legendą pt. „Zbójecka jaskinia w Czarnej Jamie”, układały puzzle z zabytkami miasta, kolorowały flagę i herb Lubska, a na mapie Polski próbowały odszukać jego położenie.

  Spotkanie zostało powtórzone 22 lutego dla 5-6 letnich przedszkolaków z grupy „Motyle” z Przedszkola nr 1. W zajęciach uczestniczyły łącznie 44 osoby. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)

   • 17 lutego - Spotkanie ph. „Zagadkowy miszmasz” zostało powtórzone dla grupy przedszkolnej „Biedronki”, w którym udział wzięło 20 osób. (FB Mierków)
   • 20 lutego - Kolejny dzień turnieju zagadkowego , w których bierze udział 15 osób z grupy ,,0”. (FB Mierków)
   • 20 lutego  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczna ph. „Muzyka małego Fryderyka” z udziałem grupy „Żabki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od wyświetlenia i omówienia prezentacji multimedialnej pt. „Chopin – największy polski pianista”. Następnie sześciolatki wzięły udział w zajęciach biblioterapeutycznych, przygotowanych w oparciu o utwory Chopina. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, słuchały wybranych fragmentów muzycznych, a na zakończenie spotkania otrzymały tematyczne kolorowanki i słodycze. W wycieczce udział wzięło 15 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
   • 22 lutego - to już ostatni dzień zmagań zagadkowych, w których swoją wiedzę bajkową i nie tylko sprawdzali  dzieci z ,,0” w ilości 17 osób. (FB Mierków)
   • 24 lutego - „Karnawałowe dzieci czytają dzieciom” - pod tym hasłem uczniowie klas III a, III b i IV czytali w filii bibliotecznej przedszkolakom ulubione bajki. Czytający byli przebrani za postacie prezentowanych książek. Ta forma popularyzacji czytelnictwa skutkuje dużą frekwencją czytających wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Górzynie. Przedszkolacy również chętnie wysłuchują bajek: wybierają te, które im się najbardziej podobały. Zagadki do czytanych bajek były niespodzianką dla słuchaczy. Zagadki były nagradzane przez czytające uczennice. W nagrodę za piękne czytanie, stroje i własną inwencję czytające dzieci otrzymały od bibliotekarki nagrody. (FB Górzyn)

   31 stycznia  - Oddział dla dzieci razem z Czytelnią Muzyczną zorganizowali  imprezę ph. „W pogoni za białym królikiem” z udziałem dzieci z zimowiska prowadzonego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lubsku oraz z innymi dziećmi spędzającymi ferie zimowe w mieście. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji bajki animowanej pt. „Alicja w Krainie Czarów” z serii „Skarbczyk najpiękniejszych bajek”. Po obejrzeniu filmu dzieci wzięły udział w zabawach zręcznościowych i sprawnościowych, m.in.: wędrującym kapeluszu Kapelusznika, wyścigu przez norkę Królika, przelewaniu „herbaty” na czas, króliczych skokach i poszukiwaniach klucza. Ostatnim elementem spotkania było wykonanie masek „Śmiejącego się Kota”. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały słodki poczęstunek. W zabawach uczestniczyło 31 osób.

   02 lutego  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali imprezę ph. „Wesołe zabawy z Pippi”, która zorganizowana została z okazji 15 rocznicy śmierci Astrid Lindgren, autorki poczytnych książek dla dzieci. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji dwóch fragmentów bajek animowanych z cyklu Pippi Langstrumpf. Następnie dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach przygotowanych na podstawie filmów. Tak jak bohaterka książki chodziły do tyłu po wyznaczonej ścieżce, przy pomocy kijków hokejowych toczyły piłeczki, Szukały ukrytych skarbów, ścigały się w workach, rzucały kulami, bawiły się w „małpie figle” ukrywając drobne przedmioty przed Pippi, rozwiązywały kalambury. Kolejna część spotkanie poświęcona została na zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały portrety rudej bohaterki bajek. Prace zawierały ruchome elementy – były to plecione warkoczyki. Na zakończenie wszystkim chętnym dziewczynkom zapleciono „sterczące” warkoczyki i domalowano piegi. Spotkanie umilił słodki poczęstunek. W zabawach wzięło udział 22 dzieci w wieku od 3 do 11 lat.

   03 lutego  - Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci przygotowali imprezę muzyczno-edukacyjną z wykorzystaniem tabletów. Główną atrakcją spotkania był konkurs ph. „SONG QUIZ”, podczas którego młodzi uczestnicy musieli wykazać się dobrą znajomością współczesnych utworów muzycznych. Kolejną zabawą była gra z aplikacją „Piano Tiles 2”, w której dzieci ćwiczyły refleks i zręczność grając na wirtualnym pianinie. Najmłodsi zapoznali się z interaktywną formą wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Ostatnią propozycją był quiz „96%” zawierający ciekawe zagadki i pytania na które dzieci szukały odpowiedzi. Quiz wzorowany na polskich teleturniejach typu Familiada czy Milionerzy, obejmował tematy z różnych dziedzin wiedzy. W zabawach udział wzięło 10 osób w wieku od 5 do 11 lat.

   03 lutego  - W Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa prac plastycznych ph. „Fizia pończoszanka”, na której wyeksponowane zostały portrety rudej dziewczynki. Wystawka zawierała 13 prac dzieci w wieku 5-11 lat.

   07 lutego  - Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci przygotowali imprezę plastyczno-multimedialną z wykorzystaniem tabletów. Na początku spotkania dzieci kolorowały przystosowane do zabaw z tabletami rysunki. Główną atrakcją spotkania była animacja powstałych prac za pomocą aplikacji” Quiver 3D” i zamiana płaskich rysunków w przestrzenne w ruchome obrazy. Uczestnicy imprezy bawili się także z aplikacją „Piano Tiles 2” grając na wirtualnej klawiaturze, z „Subway Surf” zbierali punkty skacząc przez wagony, a część dzieci wykorzystało do gry w cymbergaja aplikację „Air hockey”.

   09 lutego  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali imprezę ph. „Poławiacze Złotej Rybki” , która zorganizowana została z okazji 180 rocznicy śmierci Aleksandra Puszkina, poety autora baśni „O rybaku i złotej rybce”. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu animowanego z serii „Bolek i Lolek” pt. „Złota rybka”. Następnie dzieci, w wieku od 3 do 11 lat, wzięły udział w zabawach tematycznych, m.in. łapały na wędki rybki, budowały mosty przez rzekę, uczestniczyły też w zabawach „głęboka woda” i „obalenie tronu”. Na osoby znające literki czekała również gra słowna pt. „Co skrywa złota rybka”. Ostatnią atrakcją imprezy była projekcja rosyjskiej baśni pt. „Dziewczyna z długim warkoczem”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodki poczęstunek. W imprezie wzięło udział 25 osób.

   10 lutego - Czytelnia Muzyczna wspólnie z Oddziałem dla dzieci przygotowali imprezę muzyczną „Karaoke”, w trakcie której dzieci śpiewały współczesne piosenki. W repertuarze znalazły się głównie utwory polskie, ale również hiszpańskie czy angielskie. Uczestnicy występowali solo i w grupach. W imprezie uczestniczyło 14 dzieci w wieku 5 – 11 lat.

   GALERIA ZDJĘĆ


   PROTOKÓŁ
   z posiedzenia Komisji d/s wyboru oferty na wydruk
   „Magazynu Lubskiego” odbytego w dniu 20.01.2017 roku
   w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku.


   Zapytanie ofertowe dotyczące usługi druku miesięcznika "Magazyn Lubski"


   FERIE ZIMOWE 2017

   Plan imprez organizowanych przez Oddział dla dzieci i Czytelnię Muzyczną
   Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku

   31.01. – Impreza ph. „W pogoni za Białym Królikiem” zorganizowana z okazji 185 rocznicy urodzin Lewisa Carrolla, autora przygód „Alicji w Krainie Czarów”.
   W programie:
   - projekcja filmu animowanego,
   - zabawy ruchowe i zręcznościowe, m.in.: „wyścig przez króliczą norkę”, „kubeczki Kapelusznika”, „Królicze skoki”,
   - wykonanie masek śmiejącego się Kota.

   02.02. – Impreza ph. „Wesołe zabawy z Pippi” zorganizowana z okazji 15 rocznicy śmierci Astrid Lindgren.
   W programie:
   - projekcja filmu animowanego,
   - zabawy ruchowe i zręcznościowe ph. „Małpie figle”,
   - plecenie warkoczyków i wykonanie portretu Pippi.

   03.02. – Konkurs „SONG QUIZ” dla dzieci w wieku przedszkolnym  i szkolnym z wykorzystaniem tabletów.
   W programie: uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością piosenek, tytułów utworów muzycznych i ich wykonawców.

   07.02. – Impreza ph. „Plastyczne i muzyczne zabawy z tabletami” .
   W programie:
   - kolorowanie obrazków przystosowanych do animacji,
   - zabawy z rysunkami i tabletami, przy pomocy aplikacji Quiver 3D płaskie rysunki zamienione zostaną w trójwymiarowe ruchome obrazy.
   - zabawa zręcznościowa „mistrz fortepianu”.

   09.02. – Impreza ph. „Poławiacze złotej rybki”  zorganizowana z okazji 180 rocznicy śmierci Aleksandra Puszkina, autora baśni „O rybaku i złotej rybce”.
   W programie:
   - projekcja filmu animowanego,
   - zabawy ruchowe i zręcznościowe, m.in.: „głęboka woda”, „wielki połów”, „rybki w sieci”, „obalenie tronu”,
   - gra słowna „ co skrywa złota rybka”.

   10.02. – Impreza muzyczna „Karaoke”  z wykorzystaniem projektora multimedialnego.
   W programie:
   - solowe występy uczestników,
   - śpiewanie w parach i grupach.

   Zapraszamy do udziału w imprezach w godz. od 11:00 do 13:00


   Ferie zimowe 2017 w Filii Bibliotecznej w Mierkowie

    

   I 31.01. godz. 10:00 ( wtorek). Spotkanie ph.,, Poznajemy przyrodę zimową porą”

   - Czytanie wybranych historyjek zimowych z książki M Kownackiej pt.” Razem ze słonkiem- zima”.

   - Rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej nawiązujących do książki M. Kownackiej.

          - Konkurs plastyczno- techniczny pt.”Karmnik dla ptaków według mojego pomysłu”.

          - Wybór najlepszej pracy i nagrodzenie upominkiem rzeczowym.


   II 02.02. godz. 10:00 ( czwartek).  Spotkanie ph.”Zimowe sposoby na dobry nastrój”

   - Zabawa w zimowe kalambury.

   - Kasza manna idzie w ruch- zajęcia manualne pobudzające dziecięcą wyobraźnię.

   - Zimowe rymowanki- konkurs literacki.

   III 03.02. godz. 10:00 ( piątek) . Spotkanie ph.” Z wizytą u Eskimosów”

   - Głośne czytanie książek nawiązujących do w/w spotkania.

   - Po przeczytaniu wiadomości o życiu Eskimosów przystąpimy do wykonywania mroźnej krainy:

   - iglo z masy solnej,

   - „ lodowe lampiony”.

   Na zakończenie konkurs literacki ph.” Moja eskimoska przygoda”.


   IV 06.02. godz. 10:00 ( poniedziałek). Spotkanie ph.,, Poranne bajanie na bibliotecznym dywanie”

   - Czytanie zimowych wierszyków.

   - Tworzenie kukiełek z gazety.

   - Zabawa w teatr.

   V 08.02. godz. 10:00 ( środa). Spotkanie ph.,, Zimowe baśnie”

   - Głośne czytanie baśni braci Grimm pt.” Pani Zamieć”.

   - Konkurs plastyczno- techniczny pt.”Zimowy zamek dla Pani Zimy”

   - Na zakończenie spotkania wybór i nagrodzenie najpiękniejszej pracy.

   VI 10.02. godz. 10:00 ( piątek). Spotkanie ph.”Pomyśl i zgadnij”

   Będzie to dzień pełen zagadek ,quizów i mini konkursów, których uczestnicy otrzymają drobne upominki.


   PLAN  SPOTKAŃ Z DZIEĆMI W RAMACH
                      AKCJI „ZIMA 2017” W FILII BIBLIOTECZNEJ W BIAŁKOWIE.  

   30.01.(poniedziałek) godz.11.00
      Spotkanie  ph.” Kanapeczkowe Czary
       -wykonywanie kolorowych, zdrowych kanapek,
       - nauka nakrywania do stołu,
       - krótka pogadanka o roli witamin na ludzki organizm,degustacja smakołyków,
       - gry planszowe.   

   01.02.(środa) godz.11.00
        Spotkanie  ph.” Zimowe pejzaże”
        - wykonywanie rysunków pastą do zębów, wystawka prac,,
        - zabawy w układanki wyrazowe, gry planszowe.

   03.02. (piątek) godz.11.00
        Spotkanie ph.” Świat Wielkiej Mody”
        - prezentacja  przez dzieci zaprojektowanych śmiesznych stroi, ubrań na wybiegu dla modeli,
        - wybór najciekawszej kreacji,
        - pamiątkowe zdjęcie z wszystkimi uczestnikami Pokazu Mody,
        - zabawa w Oczko.

   07.02 (wtorek) godz.11.00
        Spotkanie ph. „Kolorowe Zabawy”
        - wykonywanie  kieszonki na długopis lub telefon,
        - zabawa z balonikami,
        - układanie puzzli na czas.
       
   09.02.(czwartek) godz.11.00      
      Spotkanie  ph. „ KARNAWAŁOWE CZARY”
   -wykonywanie kolorowych maseczek karnawałowych( z gotowych szablonów),
   -zabawa  w kalambury, zagadki, zabawa w Pocztę,
   -zabawa w Krzesło Prawdy-Nieprawdy,
   - gry planszowe.

   10.02.( piątek) godz.15.00
      Spotkanie ph.” ZAPROSZENIE NA BAL”
   - zabawy, gry ,konkursy,
   - konkurs tańca,
   - wybory „Króla i Królowej Balu”,
   - słodki poczęstunek.

       Zależnie od aury :

   - sanna kuligiem, ognisko i pieczenie kiełbasek na boisku szkolnym 
     
     Impreza w współpracy z sołtysem wsi , który pomoże w zorganizowaniu z OSiRem  kuligu , opłaci paliwo za ciągnik oraz pomoże w przygotowaniu drewna na ognisko i kiji do pieczenia kiełbasek.


   Ferie zimowe 2017
   w filii bibliotecznej w Górzynie
   pt. ,,Białe wakacje’’.

   31.01. godz.10:00 

   - Otwarcie wystawy pokonkursowej pt „W bałwankowie”:

   -konkurs czytelniczy pt. „Książkozagadki”.

   - „To warto przeczytać”  czyli ferie z książką, prezentacja książek po które warto sięgnąć w czasie przerwy od nauki.

   01.02. godz.10:00

   - „Bądź artystą”  poranek edukacji twórczej z miejscową artystką malarką Panią Elżbietą Juszczyńską. Jak zrobić coś z niczego?

   - ogłoszenie konkursu plastycznego pt. Malując opowiadam’’.

   06.02. godz.10:00

   - „Dzieci i ich wiedza” czyli konkurs wiedzy na każdy  temat:

   - „Opowiem wam dzisiaj…” spotkanie z opowieścią Marka Probosza pt. „Eldorado‘’.

   07.02. godz.10:00

   - „Bądź artystą „ czyli pędzel, kredka i nożyce w mig to uchwycą. Poranek edukacji twórczej z miejscową artystką.

   8.02 .godz.10:00

   - „Maluję i opowiadam” czyli moje ferie zimowe, podsumowanie konkursu plastycznego ogłoszonego dnia 03.02.2017 r.

   - „Opowiem wam dzisiaj …” spotkanie z zimową opowieścią Małgorzaty Domagalik pt. ,,Serce na sznurku ‘’.

   Działalność kulturalno – oświatowa 

   Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu styczeń 2017 r.

   • 4 stycznia - spotkanie z książką ph. „Zimowe opowieści o życiu zwierząt i ptaków w Polsce” Tego poranka milusińscy z grupy przedszkolnej  „Pszczółki” wysłuchali zimowych historyjek  opowiadających o życiu zimową porą polskich zwierząt i ptaków oraz wzięły udział w zgadywaniu zagadek. Następnie przystąpiły do wykonywania barwnych karmników z pociętych pasków papieru, w których znalazły się sikorki, gile i wrony. Maluszki wykonały pracę wzorowo. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób. (FB Mierków)
   • 4 stycznia - spotkanie z książką ph. „Poznajemy ptaki , które zimują w Polsce”. Przedszkolaki z „0” na tym spotkaniu dowiedziały się z książek zgromadzonych w bibliotece, jak w zimową porę radzą sobie zwierzęta i liczne ptactwo. Następnie dla „rozruszania kości” przystąpiliśmy do zabaw ruchowych: „kotek łapie sikorki i gile”, „ptaszki na czas zbierają porozrzucany słonecznik” . Na zakończenie uczestnicy otrzymali słodkie co nieco. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób. (FB Mierków)
   • 5 stycznia - spotkanie z książką z serii „Tajemnice zwierząt” pt. „Na Dalekiej Północy”. Dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” z uwagą wysłuchały, jak wygląda życie zwierząt na mroźnej Antarktydzie. Po nieznacznym „zmrożeniu” w jakie wprowadziła nas książka, przystąpiliśmy do konkurencji ruchowej wszystkim dobrzej znanej- rzut śnieżkami (wykonanych z gazety). Następnym etapem spotkania były zajęcia manualne- tworzyliśmy bałwana z gazetowych kulek. W spotkaniu uczestniczyło 16 osób. (FB Mierków)
   • 9 - 10 stycznia - „Dziecięca biblioteczka poleca” - konkurs dla przedszkolaków pt. „Choć nie czytamy, to opowiadamy”. Każdy uczestnik miał możliwość wyboru książeczki i wymyślenia historii do ilustracji. Dużą popularnością cieszyły się książeczki o zwierzątkach, książeczki z pacynkami, a wśród chłopców - o samochodach. Zwycięzcy konkursu otrzymali edukacyjne kolorowanki, maskotki i słodycze. (FB Górzyn)
   • 11 stycznia - spotkanie z książką i sztuką - tego dnia w bibliotece „0” wysłuchała wierszy o dziadkach i babciach. W dalszej części spotkania wykonywali barwne laurki, aby wręczyć je solenizantom w dniu ich święta. W spotkaniu uczestniczyło 16 osób. (FB Mierków)
   • 13 stycznia - Spotkanie z baśnią ph. „Baśniowe opowieści” - czytanie i opowiadanie dzieciom bajek, kolorowanki. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. (FB Białków)
   • 18 stycznia  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali zajęcia edukacyjne  z udziałem grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Tematem spotkania ph. „Od buraka do lizaka” było zdrowe odżywianie. Pięciolatki obejrzały film animowany pt. „Witaminki” z serii „Proszę słonia”. Następnie wysłuchały wiersza S. Karaszewskiego pt. „Dla każdego coś zdrowego”, bawiły się rozwiązując krzyżówkę i zagadki, wzięły udział w dydaktycznej zabawie ruchowej „Prawda czy fałsz”, wykonały zadania tematyczne, m.in. wycinały z gazetek produkty spożywcze i segregowały na zdrową i niezdrową żywność umieszczając wycięte obrazki w koszyczku Zdrowisi lub wózeczku Niezdrowitka. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało kolorowankę z poleceniem dorysowania brakujących elementów. W zajęciach uczestniczyło 21 osób. (Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna)
   • 18 stycznia „Ze sztuką na Ty”. Pod tym hasłem odbyło się w filii bibliotecznej spotkanie uczniów klas IV - VI z miejscową malarką (amatorką) Panią Elżbietą Juszczyńską. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych, wykonanych na zajęciach prowadzonych przez Panią Małgorzatę Kowalir. O sztuce, malowaniu, rysowaniu można rozmawiać godzinami. Pani Elżbieta starała się przybliżyć uczniom niektóre techniki malowania farbami, przedstawiła sposób wykonywania grafiki i rysunku. Uczniowie opowiadali o swoich pracach, zamieszczonych na wystawie. (FB Górzyn)
   • 18 stycznia - spotkanie z książką i sztuką. Tego dnia „0” poznała przygody małego Maksa z serii książek „Cała Polska Czyta Dzieciom” pt. „Maks zimą”. Następnie przystąpiliśmy do zajęć manualnych – mini konkurs plastyczny ph. „Rękawiczka zimowa mojego projektu” , na których dzieci wykonały barwne zimowe okrycie rąk. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób. (FB Mierków)
   • 19 stycznia - spotkanie z książką i sztuką. Grupa przedszkolna „Biedronki” przybyła do biblioteki , aby wysłuchać wierszy o babciach i dziadkach, aby następnie wykonać „zabawne” portrety solenizantów. W spotkaniu uczestniczyło 16 osób. (FB Mierków)
   • 24 stycznia „Dzieci czytają dzieciom” - zimowe baje w filii czytali przedszkolakom uczniowie kl. IIIa i IIIb, oraz uczennica z kl. IV. Atrakcją czytania były zagadki do przeczytanych bajeczek, przygotowane przez czytających. Dzieci miały nawet przygotowane słodycze dla zwycięzców. Za przygotowane prezentację, stroje i perfekcyjne czytanie uczniowie otrzymali od bibliotekarki upominki. (FB Górzyn)
   • 25 stycznia  - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali  wycieczkę tematyczną ph. „Bawimy się z Kubusiem Puchatkiem”  z udziałem grupy „Motyle” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Spotkanie nawiązywało do 135 rocznicy (18.01) urodzin A.A. Milne, autora opowieści o przygodach misia łakomczucha. Wycieczka rozpoczęła się projekcją dwóch bajek animowanych o Kubusiu Puchatku. Następnie pięcio- i sześciolatki bawiły się wspólnie rozwiązując zagadki obrazkowe i tekstowe oraz krzyżówkę. Z zawiązanymi oczami próbowały przyczepić ogonek Kłapouchemu. A na koniec spotkania otrzymały bajkowe kolorowanki. W tematycznych zabawach udział wzięło 11 osób. (Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna)
   • 25 stycznia - impreza ph. „Zabawy w krainie Pani Zimy, Pana Mroza i Pani Mrozowej”. Tego dnia biblioteka zamieniła się w „mroźną krainę”, w której rządy przejęły dzieci z grupy „0” Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Dzieci za pomocą improwizacji i pantomimy wcielały się w rolę śnieżynek, Pani Zimy, Pana Mroza i Pani Mrozowej. Nie zabrakło zabaw umysłowych jak i ruchowych m.in.: zgadywanie zagadek ukrytych pod „lodowymi kołami” porozkładanych na dywanie , udawanie foki , zakładanie na czas zimowego ubrania itp. Uczestnikom bardzo spodobała się taka forma zabawy. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób. (FB Mierków)
   • 26 stycznia - „Stańcowane buciki” to zakończenie zabaw karnawałowych w filii bibliotecznej. Dzieci przybyły do biblioteki w strojach karnawałowych. Tam odbyła się prezentacja postaci z bajek: strażaków, motylków, piratów, duchów, księżniczek, biedronek. A „Stańcowane buciki” to spotkanie z bajką, której po tańcach zmęczone dzieci wysłuchały z dużą przyjemnością. Za przepiękne stroje karnawałowe i tańce otrzymały od bibliotekarki słodycze. (FB Górzyn)
   • „Ferie w bibliotece”. Konkurs plastyczny ph. „Zimowe fantazje” - wykonywanie rysunków z pasty do zębów, wystawka prac, wręczenie drobnych nagród. W spotkaniu uczestniczyło 11 osób. (FB Białków)
   • 31 stycznia  - Oddział dla dzieci razem z Czytelnią Muzyczną zorganizowali  imprezę ph.  „W pogoni za białym królikiem” z udziałem dzieci z zimowiska prowadzonego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lubsku oraz z innymi dziećmi spędzającymi ferie zimowe w mieście. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji bajki animowanej pt. „Alicja w Krainie Czarów” z serii „Skarbczyk najpiękniejszych bajek”. Po obejrzeniu filmu dzieci wzięły udział w zabawach zręcznościowych i sprawnościowych, m.in.: wędrującym kapeluszu Kapelusznika, wyścigu przez norkę Królika, przelewaniu „herbaty” na czas, króliczych skokach i poszukiwaniach klucza. Ostatnim elementem spotkania było wykonanie masek „Śmiejącego się Kota”. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały słodki poczęstunek. W zabawach uczestniczyło 31 osób. (Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna)
   • Zdjęcia z imprez

    Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

    Filia Białków

    Filia Mierków

    Filia Górzyn

    


   Działalność kulturalno – oświatowa 

   Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku 

    w miesiącu grudzień 2016 r.

   • 1 grudnia -  Impreza ph. „Piosenki Czar” oraz spotkanie podsumowujące konkurs pt. „Nie taka Czarownica straszna”. Impreza ta mogła się odbyć dzięki współpracy biblioteki ze szkołą w Mierkowie oraz zespołem ,,Niespotykani”, który tworzą rodzice uczennicy Julki Gąsiewskiej. Pomysł zrodził się w trakcie odwiedzin mamy Julki Pani Natalki Gąsiewskiej w bibliotece, w trakcie wypożyczania książek. Dzieci przyjęły z ogromnym entuzjazmem tą propozycję i w tym dniu dały upust swoim talentom muzycznym. Warto było konkurować o najlepsze miejsce, gdyż było o co walczyć. Nagrody zostały ufundowane przez bibliotekę, Niepubliczną Szkołę w Mierkowie i zespół „Niespotykani”. Tego dnia został również podsumowany konkurs pt. ”Nie taka Czarownica straszna”, do którego prace dzieci wykonywały na kółku plastycznym pod okiem Pani Pauli Malewskiej. Jury miało bardzo „twardy orzech do zgryzienia”, gdyż wszystkie „dzieła” były znakomite. Po gorących obradach udało się wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez FB w Mierkowie.

   W kategorii klas III :

   • I miejsce otrzymała Julia Szymczak,
   • II miejsce Nikola Dac,
   • III miejsce Oliwia Nowak.
   • W kategorii IV-V,
   • I miejsce otrzymała Weronika Rachmajda,
   • II miejsce Karolina Kotwicka ,
   • III miejsce Jakub Kozłowski.

   Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia, do którego dołączono upominek rzeczowy. W spotkaniu uczestniczyło 55 osób. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)

   • 2 grudnia odbyło się spotkanie z baśnią ph. „Jestem znawcą bajek Disneya” - czytano dzieciom bajeczki z serii „Walt Disney Przedstawia”, następnie dzieci wykonywały rysunki do bajek, zgadywały  zagadki i świetnie się bawiły klockami i zabawkami w bibliotece. W spotkaniu udział wzięło 6 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
   • 2 grudnia zorganizowano spotkanie dla dzieci z grupy „Żabki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku ph. „Poznajemy piramidę żywności”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowego odżywiania. Sześciolatki obejrzały film edukacyjny pt. „10 zasad zdrowego odżywiania”.  Następnie szczegółowo zapoznane zostały z piramidą żywności, jej poszczególnymi poziomami i produktami, które powinny się na nich znaleźć. W drugiej części zajęć przedszkolaki bawiły się wycinając z gazetek produkty spożywcze i tworząc własne piramidy. W efekcie tych zajęć powstały trzy grupowe prace, które przekazane zostały do przedszkola. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało kolorowankę tematyczną. W spotkaniu udział wzięły 22 osoby. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
   • 5 grudnia zorganizowano zajęcia dla czteroletnich dzieci z grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 5 w Lubsku, które przebiegały ph. „Jak powstają papier i książka”. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem biblioteki. Następnie odbyła się projekcja filmu edukacyjnego z cyklu ”Dla czego? Po co? Jak?” pt. „Książki” oraz bajki animowanej z serii „Świnka Peppa” pt. „Biblioteka”. Po obejrzeniu filmów przedszkolaki wykonywały różnorodne zadania i rozwiązywały tematyczne zagadki obrazkowe, przeglądały książki oraz prasę dziecięcą. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały wzory zakładek do książek. Zajęcia w zmodyfikowanej wersji zostały powtórzone 13.12. b.r. dla uczniów kl. II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. W obu spotkaniach uczestniczyło łącznie 45 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
   • 5 grudnia odbył się konkurs recytatorski pt. „Las w prozie i poezji” – eliminacje szkolne uczniów z kl. IV – VI. Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Maria Ślifirska. Recytacjom przysłuchiwali się uczniowie kl. IIb. Zwycięzcami zostały: ucz. kl. VI Milena Ciechanowicz i Julia Waszkowska z kl. IV i tym samym zakwalifikowały się do konkursu rejonowego.  (Filia Biblioteczna w Górzynie)
   • 6 grudnia odbyły się „Mikołajki” – cykliczna impreza dla przedszkolaków. W trakcie spotkania wybrano Panią Mikołajową i Pana Mikołaja, prezentowano książeczki o Mikołaju, oraz czytano dźwiękową książeczkę pt. „Czekamy na Mikołaja”. Przedszkolacy zgodnie z tradycją obdarowani zostali słodyczami, a Pani bibliotekarce wręczyli własnoręcznie wykonany stroik. Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych przedszkolaków. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
   • 7 grudnia odbyło się spotkanie z książką ph. ”Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Tego dnia w bibliotece gościła „0”. Zgromadzone dzieci na bibliotecznym dywanie na początek spotkania wysłuchały „magicznego” opowiadania pt. ”Papierowa kłótnia na choince”- ze zbiorku „Gwiazdkowe opowieści” autorstwa Doroty Skwarek. Z opowiadania milusińscy dowiedzieli się co oznacza  tolerancja: „nikt i nic na świecie nie jest doskonałe, ale nawet w kimś lub w czymś najbrzydszym można odnaleźć piękno, jeśli tylko się chce i spojrzy na to sercem, a nie tylko oczami”. Następnie uczestnicy tworzyli kolorowe bombki brokatowe, które przyozdobiły biblioteczną choinkę. Najpiękniejsze i najbardziej starannie wykonane prace zostały nagrodzone drobnym upominkiem rzeczowym. W imprezie uczestniczyło 14 osób. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
   • 8 grudnia odbyło się spotkanie z książka ph. ”Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Spotkanie zostało powtórzone dla grupy przedszkolnej „Biedronki” z tym, że na tym spotkaniu dzieci wykonywały barwny choinkowy łańcuch, który był dopełnieniem brokatowych bombek wykonanych przez „0”.  W spotkaniu uczestniczyło 20 osób. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
   • 9 grudnia zorganizowano imprezę podsumowującą konkurs czytelniczy na „Wzorowego Czytelnika 2016 roku”. Na spotkanie zaproszonych zostało dziecięciu laureatów konkursu, którzy poprzez systematyczne czytanie książek oraz udział w różnorodnych formach upowszechniania czytelnictwa zasłużyły na miano Wzorowego Czytelnika 2016. Najlepszym czytelnikom wręczone zostały pamiątkowe statuetki oraz dyplomy Wzorowego Czytelnika, a także nagrody rzeczowe. Miłym akcentem spotkania był występ „Biedronek” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Przedszkolaki w przepięknych strojach wykonały dwa układy taneczne, z czego jeden nawiązywał do baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”. Dodatkową atrakcją dla uczestników była projekcja filmu animowanego. W finale konkursu udział wzięło 38 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
   • 9 grudnia odbyło się „Grudniowe nocne czytanie” – cykliczna impreza organizowana we współpracy z nauczycielami Szkoły Podstawowej  w Górzynie. Atrakcją imprezy było czytanie przez uczennice kl. IV – V młodszym kolegom i koleżankom z kl. II – III. Za ucharakteryzowanie się i piękne czytanie uczennice otrzymały maskotki i słodycze. Uczniom kl. IV – VI polecano do czytania książki dotyczące spraw młodzieży. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
   • 9 grudnia odbyło się spotkanie dla dzieci ph. „Plastyka nie tylko dla smyka” - dzieci wykonywały świąteczne ozdoby z papieru / reniferki, bałwanki, mikołajki /, nagrodzone zostały słodkościami. W spotkaniu udział wzięło 5 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
   • 12 grudnia Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowały wycieczkę tematyczną nt. „Tradycje Świąt Bożego narodzenia” dla dzieci 4 letnich z grupy „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu edukacyjnego pt. „Obyczaje i tradycyjne wierzenia wigilijne” oraz 2 bajek animowanych ze składanki pt. „Cudowna Gwiazdka z Myszką Mickey, Donaldem i przyjaciółmi”. Po obejrzeniu filmów przedszkolaki wzięły udział w zajęciach plastycznych. Przy użyciu gotowych elementów wykonały różnokolorowe papierowe bombki na choinkę. Na zakończenie wycieczki na dzieci przy choince czekała słodka niespodzianka. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
   • Od 12 do 16 grudnia - „Tradycje drzewka bożonarodzeniowego”- pod tym hasłem odbyły się w filii spotkania dla uczniów kl. I – III, przybliżające tradycje świąteczne, dawniej i dziś. Przedszkolacy z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym tematycznie związanym ze świętami Bożego Narodzenia. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć nagrodzone i wyróżnione prace na pokonkursowej wystawie. Ponadto zachęcano dzieci do czytania bajek i bajeczek bożonarodzeniowych, które prezentowano w trakcie. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
   • 14 grudnia Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowały spotkanie przy wielkim ekranie nt. „Boże Narodzenie w świecie bajek Walta Disney’a” dla dzieci 5-6 letnich z grupy „Motyle” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Przed imprezą przedszkolaki śpiewały piosenki o Świętach i opowiadały o kultywowanych tradycjach w swoich domach rodzinnych. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt. „Obyczaje i tradycyjne wierzenia wigilijne” oraz składanki bajek pt. „Cudowna Gwiazdka z Myszką Mickey, Donaldem i przyjaciółmi”. Impreza zorganizowana została w związku z obchodami 50 rocznicy śmierci (15.12,) Walta Disney’a, twórcy filmowych postaci Myszki Mickey i Kaczora Donalda. Impreza została powtórzona dwukrotnie: w tym samym dniu i 15.12. dla pięciolatków oraz sześciolatków z Przedszkola nr 3 w Lubsku. We wszystkich spotkaniach udział wzięło łącznie 55 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
   • 15 grudnia odbyło się spotkanie ze sztuką ph. ”Śnieżny dzień Kubusia Puchatka”. Tego dnia zabawy było co niemiara. Przedszkolaczki do zabawy wprowadziła historyjka opowiadająca o zimowych zabawach Kubusia Puchatka i jego przyjaciołach. W trakcie spotkania Pani bibliotekarka rozsypywała ”sztuczny śnieg”- dzieci naśladowały taniec śnieżynek. W dalszej części uczestnicy kreatywnie bawili się za pomocą kaszy mannej. Wyobraźnia dzieci pracowała na najwyższych obrotach , czego dowodem są  zdjęcia. W imprezie uczestniczyło 16 osób. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
   • 16 grudnia odbyło się spotkanie Mikołajkowe z Falubazem w LDK. 40- ścioro dzieci z Białkowa dojechało i uczestniczyło w tej imprezie świetnie się bawiąc, a następnie otrzymując od Mikołaja paczki pełne słodyczy. Paczki dla dzieci zasponsorowała Rada Sołecka z Sołtysem wsi Białków / z pieniążków wypracowanych podczas tegorocznych dożynek / oraz dyr. BPMiG L-ko. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
   • 19 grudnia„Ludzie ludziom ślą życzenia” – pod tym hasłem otwarto wystawę plastyczną kart świątecznych. Wykonawcami byli przedszkolacy z Oddziału Przedszkolnego przy S.P. w Górzynie. W trakcie spotkania, na które przybyli wykonawcy, bibliotekarka przybliżyła dzieciom tradycję wysyłania kartek nie tylko świątecznych. Za wykonane prace przedszkolacy otrzymali słodycze. W dobie wysyłania esemesów z życzeniami, dobrze jest kultywować tradycję słania życzeń nie tylko za pomocą telefonów. Przedszkolacy na zakończenie pośpiewali kolędy bożonarodzeniowe. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
   • 22 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne dla dzieci - przedstawiono dzieciom dawne i kultywowane dalej tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe i noworoczne, dzieci  podzieliły się opłatkiem i złożyły nawzajem świąteczne życzenia , wręczono dzieciom drobne upominki i słodycze, zaśpiewały nawet kolędy. W spotkaniu udział wzięło 8 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)

   Działalność kulturalno – oświatowa 

   Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu listopad 2016 r.

    • 2 listopada - spotkanie z książką - w tych dniach „Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek” biblioteka obchodziła z ,,0” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mierkowie. Na spotkanie złożyły się rożne konkurencję m.in. baśniowa zgaduj - zgadula, jaką postacią bajkową jestem ,oddzielanie na czas grochu od zapałek , tworzenie zapałkowo - grochowych domków dla świnek z baśni pt.,, Trzy świnki”. Za najładniejsze prace dzieci otrzymały dyplomu z nagrodą rzeczową. Impreza została powtórzona 9 listopada. Łącznie w obu spotkaniach uczestniczyło 34 osoby. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
    • 2 listopada Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowały spotkanie dla dzieci z grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku ph. „Od buraka do lizaka”. Celem zajęć była nauka prawidłowego odżywiania. Po obejrzeniu filmu animowanego pt. „Witaminki” z serii „Proszę słonia” uczestnicy wysłuchali wiersza S. Karaszewskiego pt. „Dla każdego coś zdrowego”, a następnie odgadywali zagadki, wspólnie rozwiązywali krzyżówkę, wzięli udział w dydaktycznej zabawie ruchowej nt. „Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”, segregowały artykuły spożywcze na zdrowe i niezdrowe. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało kolorowankę z poleceniem dorysowania brakujących elementów. Zajęcia powtórzone zostały 23.11.16 r. dla dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Na oba spotykania przyszło łącznie 43 przedszkolaków. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
    • 3 listopada - spotkanie z książką ph. „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy przedszkolnej ,, Biedronki”. Przedszkolaczki zasiadłszy na bibliotecznym dywanie wzięły udział w zabawie pt. „Jaka to baśń”, która polegała na tym, aby za pomocą porozkładanych ilustracji odgadnąć co to za baśń. Jednak nie były to zwykłe ilustracje. Pochodziły ze skrzynki z pozytywką, która w trakcie zgadywania grała w tle. Te mniej znane bajki, uczestnicy w króciutkich fragmentach poznawali w trakcie spotkania. W imprezie udział wzięło 16 dzieci. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
    • 3 listopada – wystawa prac plastycznych pt. „Jesienne inspiracje plastyczne przedszkolaków”. Wystawa była podsumowaniem jesiennych spotkań przedszkolaków w bibliotece; poranków baśniowych, konkursów. Najciekawsze prace nagrodzono słodyczami. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
    • 4 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Olejnik - pisarką, autorką powieści obyczajowych, fantasy dla dzieci mieszkającą i tworzącą w Lubsku. Na spotkanie przybyło 50 osób. (Oddział dla dorosłych)
    • 9 listopada Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali imprezę  ph. „Jesienne spotkanie z Misiem Uszatkiem”,  na którą zaproszone zostały  3-4 letnie dzieci z Przedszkola nr 2 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu z serii „Miś Kudłatek” pt. „Jesienna przygoda” oraz filmu z cyklu „Miś Uszatek” pt. „Lokatorzy na zimę” i „Na grzyby”. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w zabawie ruchowo-naśladowczej „Jesienny spacer Misia Uszatka”, uczyły się krótkiej piosenki. Na zakończenie dzieci wykonały zakładki do książek w formie niedźwiadka. Imprezę powtórzono w dniu 10.11.16 r. dla grup 5 i 6-latków z Przedszkola nr 2 w Lubsku. Spotkanie wzbogacone zostało projekcją bajek pt. „Jesienny spacer”, „Jak sójka za morze” oraz „Robota na drutach”. We wszystkich spotkaniach uczestniczyły łącznie 72 osoby. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
    • 14 listopada  Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowali imprezę  ph. „Polak mały”, przygotowaną w związku obchodami Święta Niepodległości. Na spotkanie zaproszone zostały 4-letnie „Krasnale” z Przedszkola nr 1. Z programem artystycznym wystąpiła grupa „Żabki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Sześciolatki recytowały wiersze okolicznościowe, śpiewały piosenki i tańczyły polskie tańce regionalne trojaka i kujawiaka. Na zakończenie dzieci zaproszone zostały na seans filmowy. Obejrzały bajki z serii „Miś Kudłatek” i „Miś Uszatek”. Impreza powtórzona została 16.11.16 r. dla dzieci z grupy „Motyle” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. W obu spotkaniach uczestniczyło łącznie 86 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
    • 16 listopada odbyło się spotkanie ph. „Śnieżny dzień Minionków”. Dzieci z ,,0” tego dnia spotkały się w bibliotece, aby wysłuchać zimowych przygód Minionków – tak przez milusińskich uwielbianych. Następnie za pomocą kredy szary arkusz papieru zamieniały w barwne przygody małych, żółtych bohaterów czytanej opowieści. Barwne prace ozdobiły wnętrze biblioteki. Impreza została powtórzona 17 listopada. Łącznie w obu imprezach udział wzięły 34 osoby. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
    • 17 listopada „Dzieci czytają dzieciom”. Cykliczna impreza popularyzująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Jesienne bajeczki czytali przedszkolakom uczniowie kl. III a i III b. Za piękne prezentacje czytający otrzymali od bibliotekarki słodycze i maskotki. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
    • 18 listopada odbył się konkurs plastyczny ph. „Mój czworonożny przyjaciel” na wykonanie rysunków na ten temat: wystawka prac, zabawa w Kotka i Myszkę. W spotkaniu udział wzięło 6 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
    • 22 listopada Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowały wycieczkę tematyczną nt. „Jak powstają papier i książka”, na którą zaproszone zostały 4,5 i 6-latki z Przedszkola nr 5 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji fragmentów filmów edukacyjnych cyklu „”Dla czego? Po co? Jak” pt. „Papier” i „Książka” oraz bajki animowanej z serii „Świnka Peppa” pt. „Biblioteka”. Następnie dzieci zapoznane zostały z treścią książki C. Masteau pt. „Wizyta w bibliotece” i na jej podstawie wykonywały różnorodne zadania tekstowe i obrazkowe. Rozwiązywały zagadki tematyczne nawiązujące do wcześniej obejrzanych filmów. Uczestnicy zajęć mieli również możliwość obejrzenia ciekawostek w postaci najstarszej, najmniejszej i największej książki w bibliotece. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały wzory zakładek do książek. Zajęcia powtórzone zostały 23 i 24 listopada b.r. dla 5-latków z Przedszkola nr 5 oraz 5 i 6-latków z Przedszkola nr 3 w Lubsku. We wszystkich wycieczkach uczestniczyło łącznie 58 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
    • 23 listopada - spotkanie z książką ph. „Światowy Dzień Pluszowego Misia” - ten dzień biblioteka uczciła z ,,0”. Dzieci wysłuchały przygód Misia Puchatka i jego przyjaciół pt. „Prezent”, następnie dla małego łasucha rysowały wymyślony przez siebie prezent. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali balony z brokatowym sercem. W imprezie uczestniczyło 16 osób. (Filia Biblioteczna w Mierkowie)
    • 25 listopada odbyło się spotkanie andrzejkowe ph. „Na św. Andrzeja błyska panną nadzieja ", na które złożyły się gry, zabawy, konkursy, wróżby andrzejkowe, tańce oraz słodki poczęstunek. W spotkaniu udział wzięło 18 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
    • 25 listopada – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego adresowanego do uczniów kl. I – VI i przedszkolaków ph. „Anioły”. Otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi w dniu 30.11.2016 r. i będzie ona towarzyszyła XIII Konkursowi Recytatorskiemu Poezji Religijnej. Pomysłodawcą konkursu była Filia biblioteczna w Górzynie. Na konkurs wpłynęło ponad 126 zgłoszeń. (Filia Biblioteczna w Górzynie)
    • 29 listopada Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowały imprezę ph. „Andrzejkowa magia wróżb”. Do zabawy zaproszone zostały dzieci z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Na uczestników spotkania czekały liczne wróżby andrzejkowe, które poprowadziły dwie gimnazjalistki Emilia Butkiewicz i Marika Książka. Przy wykorzystaniu różnorodnych rekwizytów czarownice-wróżki przepowiadały młodszym koleżankom i kolegom co ich spotka w nadchodzącym roku. Oprócz tradycyjnych zabaw z butami, kubeczkami i przebijania szpilką serduszek były również mniej popularne wróżby z kamieni półszlachetnych, kości, kostek domina, kart tradycyjnych oraz specjalnie przygotowanych kart tematycznych, patyczków itp. Na zakończenie uczestnicy losowali „cukierkowe wróżby”. Imprezie towarzyszyła nastrojowa muzyka, barwne dekoracje, a na dużym ekranie wyświetlane były zabawne slajdy. W tym samym dniu imprezę powtórzono jeszcze dwukrotnie dla uczniów klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dla sześciolatków z grupy „Żabki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. 30 listopada spotkania powtórzone zostały po raz kolejny dla 2 grup: „Motyli” i „Pszczółek” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. We wszystkich pięciu imprezach wzięło udział łącznie 114 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
    • 30 listopada – Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową w Górzynie i ks. Leszkiem Białugą. W konkursie wzięli udział uczniowie lubskich Szkół Podstawowych, Gimnazjów, Powiatowego Domu Dziecka, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Program artystyczny przygotowała Pani Magda Stasik. Gościnnie wystąpiły przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Górzynie. (Filia Biblioteczna w Górzynie)

     Zdjęcia z imprez

     Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

     Oddział dla dorosłych

     Filia Białków

     Filia Mierków

     Filia Górzyn


     Agnieszka Olejnik


     Działalność kulturalno – oświatowa 

     Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu październik 2016 r.

     • 3 października odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły przedszkolaczki z ,,0”. Tematem spotkania była oczywiście jesień. Dzieci wysłuchały z zaciekawieniem historyjek mówiących o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie o tej porze roku , wierszy mówiących o darach ,,Pani Jesieni”. Za pomocą zmysłu wzroku i węchu poznawały smakowite jabłuszka, winogrona itp. Następnie przystąpiły do wykonywania prac plastycznych, których tematem były owoce jako natura martwa. W dalszej części spotkanie dla rozruszania ,,kości ”dzieci bawiły się w przechodzenie przez pajęczą sieć, przedstawiającą babie lato. Po pokonaniu przeszkody musiały na szarym papierze w odpowiednio oznaczonym miejscu przez klej przykleić jesienny liść. Na koniec ku ich zaskoczeniu z wyklejonych liści ukazała się uśmiechnięta buźka. Za czynny udział w zajęciach plastycznych, ruchowych i literackich dzieci otrzymały drobny upominek. (FB Mierków)
     • 4 października Filię Biblioteczną w Mierkowie odwiedziła klasa III  Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Mierkowa.   Uczniowie na spotkaniu wysłuchali baśni H.Ch. Andersena pt., ,Len” następnie porównywali ją z legendą M. Konopnickiej pt.,, Jak to z lnem było’’, którą wcześniej przeczytali na lekcji w klasie. W gorącej dyskusji uczestnicy dowiedzieli się o różnicach pomiędzy baśnią a legendą i jakie wartości ze sobą niosą. Następnie każdy z uczniów otrzymał skrawek materiału z lnu , z którego wykonywał serwetkę.  Na pamiątkę spotkania dzieci zabrały wykonane przez siebie prace. (FB Mierków)
     • 5 października Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowali zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym ph. „Od buraka do lizaka”, które miały na celu naukę prawidłowego odżywiania. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu animowanego pt. „Witaminki” z serii „Proszę słonia”.  Uczestnicy zapoznani zostali z wierszem S. Karaszewskiego pt. „Dla każdego coś zdrowego”, odgadywały zagadki, wspólnie rozwiązywały krzyżówkę, wzięły udział w dydaktycznej zabawie ruchowej nt. „Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”, segregowały artykuły spożywcze na zdrowe i niezdrowe. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało kolorowankę z poleceniem dorysowania brakujących elementów. W spotkaniu udział wzięły 6-latki z Przedszkola nr 3. Zajęcia powtórzone zostały 21.10.16 r. dla dzieci z grupy Motyle z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Na spotykania przyszło łącznie 46 przedszkolaków.  (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
     • 5 października odbyło się spotkanie ph. ,, Poznajemy przyrodę z Kubusiem Puchatkiem”, w którym uczestniczyły dzieci z ,,0’’.Przedzszkolaczki na spotkaniu wsłuchując się w czytane opowiadanie  dowiedziały się co to za dziwne ,,noski” leżą na przedszkolnym podwórku i do jakiego drzewa należą. Następnie te właśnie ,,skrzydlate nasionka” otrzymali od pani bibliotekarki na swoje noski. Uśmiechu było co niemiara. Po zakończonym czytaniu uczestnicy przystąpili do rozwiązywania zagadek, które były ukryte w jesiennych liściach. Następnie dla rozruszania  paluszków dzieci przystąpiły do pracy manualnej wykonując słoneczka z jesiennych liści. Na zakończenie za swój trud i zaangażowanie otrzymały słodki poczęstunek.Spotkanie zostało powtórzone 06.10.2016, w którym udział wzięły dzieci z grupy przedszkolnej ,,Biedronki”. (FB Mierków)
     • 6 października Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zaprosili dzieci na zajęcia plastyczno-muzyczne ph. „Muzyczna kraina bajek”. Spotkanie nawiązywało do przypadających w październiku obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz 90 rocznicy powstania postaci Kubusia Puchatka. Podczas imprezy uczestnicy słuchali piosenek z bajek o Kubusiu Puchatku i na ich podstawie malowali ilustracje. Najciekawsze rysunki wyeksponowane zostały w czytelni Oddziału dla dzieci. W plastyczno-muzycznych zabawach wzięły udział pięciolatki z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Zajęcia powtórzone zostały 13.10.16 r. dla sześciolatków z w/w przedszkola. W obu spotkaniach uczestniczyło łącznie 45 dzieci. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
     • 7 października odbyło się spotkanie z baśnią ph. „Zwierzaki Rozrabiaki”, podczas którego czytano dzieciom krótkie bajeczki z serii „Zwierzaki Rozrabiaki”, potem  dzieci  kolorowały malowanki i zgadywały zagadki. W spotkaniu udział wzięło 6 dzieci. (FB Białków)
     • 12 października w Filii Bibliotecznej w Górzynie obchodzono urodziny Kubusia Puchatka, wielkiego przyjaciela dzieci ph. „Urodzinowa herbatka u Kubusia Puchatka”. Imprezę zorganizowała bibliotekarka p. J. Karasińska we współpracy z wychowawcami Oddziału Przedszkolnego SP Górzyn panią Justyną Marusiak i panią Danutą Szewczyk. Uroczystość została wzbogacona o wystawę plastyczną, na której znalazły się prace przedszkolaków: „Laurki dla Kubusia” i „Przyjaciele na herbatce”. Pani J. Marciniak przygotowała urodzinowy tort dla Puchatka i miodek dla dzieci. Były kosze pyszności, łącznie z Lubisiami . Kosz pełen książkowych opowieści o przygodach Kubusia Puchatka i  jego przyjaciołach zaprezentowano najmłodszym przedszkolakom. Nie zabrakło piosenek i muzycznych anegdotek, związanych z Kubusiem. Przedszkolacy przybyli z maskotkami i serdecznymi życzeniami dla jubilata. Atrakcją urodzin była grająca maskotka Kubusia Puchatka, która recytowała, śpiewała, czytała i rozbawiała dzieci. W spotkaniu wzięła udział miejscowa malarka, która pochwaliła wykonanie prac plastycznych zamieszczonych na wystawie. Organizatorzy urodzin Kubusia Puchatka zaprosili uczniów klasy II a i II b do zwiedzania wystawy plastycznej i zapoznania się z koszem opowieści o przygodach bohaterach dnia. Podziękowano rodzicom przedszkolaków za „kubusiowe stroje”, w które ubrane były dzieci. (FB Górzyn)
     • 13 października - spotkanie z książką ph. ,,Bajki relaksacyjne”, w którym uczestniczyły dzieci z grupy przedszkolnej ,,Biedronki”. Tego dnia za oknem było ponuro i deszczowo. Aby odgonić tą niesprzyjającą aurę przedszkolaczki wysłuchały opowiadania, jak to w słoneczny dzień miś  przemierzał leśne ścieżki . Dla spotęgowania nastroju pogodnego dnia w tle leciała muzyka relaksacyjna pt. ,,Na leśnej polanie”. Następnie dzieci za pomocą patyczków z przymocowaną tasiemką wyrażały swoje muzyczne emocje. (FB Mierków)
     • 14 października odbyły się jesienne zajęcia plastyczne ph. „Barwy Jesieni”, podczas którego dzieci wykonywały obrazki z jesiennych liści, traw i kwiatków, odsłuchały z płyty CD bajki i piosenki oraz bawiły się w grę Wygibajtus, a na zakończenie otrzymały słodkie nagrody. W spotkaniu udział wzięło 7 dzieci. (FB Białków)
     • 18 października Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowali zajęcia dla uczniów klasy III a ze Szkoły Podst. nr 2 w Lubsku, przebiegające ph. „Jesień w świecie roślin i zwierząt”, nawiązujące m.in. do przypadającego w październiku Światowego Dnia Zwierząt. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji kilku krótkich filmów edukacyjnych, m.in. „Jak zbierać grzyby” oraz „Dlaczego liście zmieniają kolor”, a także prezentacji „Polskie ptaki odlatujące na zimę”. Następnie dzieci wzięły udział w pogadance nt. jak zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy. Na zakończenie zajęć odbyło się podsumowanie nowo zdobytych wiadomości w formie wspólnie  rozwiązanego zadania. W spotkaniu wzięły udział 23 osoby. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
     • 20 października - „Oszczędzamy od przedszkola”.  W promowaniu działalności Szkolnej Kasy Oszczędności włączyła się Filia Biblioteczna i Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Górzynie organizując konkurs plastyczny na ulubioną skarbonkę. W dniu 20 października uroczystego otwarcia wystawy dokonał bibliotekarka - p. J. Karasińska w obecności szkolnej opiekunki SKO p. Małgorzaty Kawalir. Przybyli autorzy prac wraz z wychowawczyniami - p. Justyną Marusiak i p. Danutą Szewczyk. Pani M. Kawalir zachęcała maluchy do oszczędzania i przeprowadziła konkurs ze znajomości banknotów. Nagrodzono najciekawsze prace konkursowe. Uczniowie klasy II b obejrzeli wystawę i wzięli udział w konkursie na temat oszczędzania. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodycze, których fundatorem była pani M. Kawalir. (FB Górzyn)
     • 21 października odbyło się spotkanie dla dzieci ph. „Jesienne Inspiracje”, podczas którego dzieci wybrały się na mały spacer po placu i nazbierały liście, z których w bibliotece wykonały dwa wielkie, jesienne  plakaty - Panią Jesień i Jesienne Drzewo. Następnie dzieci układały puzzle i grały w gry planszowe i otrzymały słodkie nagrody. W zajęciach udział wzięło 5 dzieci. (FB Białków)
     • 25 października przygotowano wystawę ph. „Miłosierdzie w nauczaniu Jana Pawła II”, na której wyeksponowano albumy wykonane przez uczniów Zespołu Szkół im. E. Bojanowskiego, przedstawiające życie Jana Pawła II. (Oddział dla dorosłych)
     • 27 października odbyła się XII Konferencja dotycząca nauk papieża Jana Pawła II pod hasłem „Miłosierdzie w nauczaniu Jana Pawła II”, na której  wystąpili Ks. dr Andrzej Draguła i Ks. Robert Patro i dokonali swoistej analizy zagadnienia miłosierdzia w kontekście kwestii sprawiedliwości, odwetu czy zemsty. Zaprezentowano również relację i krótki film ukazujący fragmenty Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w tym roku w Polsce. Konferencję urozmaiciły występy artystyczne młodzieży z Gimnazjum nr 1. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób. (Oddział dla dorosłych)
     • 28 października wykonana został wystawa okolicznościowa z okazji 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Górzynie. Na wystawie wyeksponowano członków OSP od lat 1946 do 2016, zdjęcia z pierwszych lat funkcjonowania  straży i chronologicznie ważniejsze informacje dotyczące wydarzeń związanych z życiem wioskowej straży i młodzieżowych drużyn strażackich. (FB Górzyn)
     • 28 października odbył się jesienny spacer z dziećmi  po wsi Białków. Po wycieczce zorganizowane zostały zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały jesienne woreczki „stworki potworki”. (FB Białków)

     Zdjęcia z imprez

     Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

     Oddział dla dorosłych

     Filia Białków

     Filia Mierków

     Filia Górzyn


     Działalność kulturalno – oświatowa 

     Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu wrzesień 2016 r.

      • 2 września w Filii Bibliotecznej w Mierkowie odbyło się czytanie z cyklu „Spotkanie z książką” połączone z dramą, w którym uczestniczyły przedszkolaczki z grupy przedszkolnej ,,Pszczółki”. Uczestnicy w trakcie czytania książki Natalii Usenko pt.,, Nasz dom”  ćwiczyli szybkość, zręczność i spostrzegawczość. Na zakończenie spotkania za czynny udział dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
      • 4 września w czytelni Oddziału dla dorosłych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. L. Kruczkowskiego w ramach akcji ph. „Narodowe Czytanie” odbyła się kolejna ogólnopolska biesiada czytelnicza. Tegoroczne obcowanie z literaturą bazowało na znanej wszystkim Polakom powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Wybrane przez siebie fragmenty książki przeczytali: Ewa Grzywacz - Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego, Uniwersytet Trzeciego Wieku: Zofia Głogowska, Halina Straszyńska, Bożena Manik, Stanisława Pflaum; Areszt Śledczy Lubsko - Mariusz Grabiec oraz uczniowie lubskich szkół: Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku im. Noblistów Polskich - Ewa Zienkiewicz Franczak - nauczyciel, Emilia Butkiewicz, Aleksandra Lachowicz, , Norbert Gąska; Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych - Przemysław Leśniowski, Aleksandra Szklarska, Piotr Palamiotis; Zespół Szkół im. E. Bojanowskiego - Wioletta Gruszka - nauczyciel, Kornelia Sładka, Wiktoria Sosnowska, Dominika Sadowska, Kornelia Sładka, Paulina Przygocka, Amelia Waluś, Julia Hekkert, Dagmara Kołodziej, Sylwia Ziemba, Klaudia Kuzyk, Natalia Jackowska, Kamil Korsak; Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żarach - Paulina Bednarczyk; Gimnazjum  nr 1 im. Królowej Jadwigi - Anna Dzienisz - nauczyciel, Dominik Sędziak, Agnieszka Jarosz, Natalia Kruszyńska; Zespół Szkół Technicznych - Wiktoria Benefeld, Szkoła Podstawowa nr 1 - Bożena Cisek - nauczyciel.
      • 5 września w Filii Bibliotecznej w Górzynie „Narodowe czytanie” rozpoczęto w gronie najmłodszych czyli przedszkolaków, którym czytano klasykę wierszy polskich pisarzy. Następnie w gronie klas IV - VI rozpoczęto czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W klimat powieści wprowadziła uczniów M. Ślifirska. Uczniom i przedszkolakom czytali Dyrektor SP w Górzynie Józef Radzion, pedagodzy i bibliotekarka.
      • 6 wrzesień - w związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Lubsku zorganizowała wystawę ph. „Zabytki i tradycje Ziemi Lubuskiej”. Ekspozycja zawierała informacje i zdjęcia dotyczące m. in. zabytków naszego regionu, strojów, instrumentów ludowych, zwyczajów wiosennych, letnich, jesiennych i zimowych, tańca itp. Druga część wystawy przedstawiała Lubsko. Wystawę zwiedzali uczniowie lubskich szkół, osoby dorosłe, osoby niepełnosprawne a nawet dzieci z przedszkoli. Ogółem ekspozycje obejrzało około 450 osób.
      • 12 września w Filii Bibliotecznej w Mierkowie odbyło się spotkanie z książka ph. ,,Wrzesień z Misiem Uszatkiem” Cz. Janczarskiego. Tego dnia rozpoczęły się spotkania z Misiem Uszatkiem Czesława Janczarskiego ( tego miesiąca obchodzona jest 45 rocznica śmierci pisarza). Na spotkaniach uczniowie poznali historię misia z ,,kłapniętym uszkiem” oraz przygody jakie przeżywał w książce pt.,, Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Następnie milusińscy wykonywali jego portret widziane oczyma swojej wyobraźni. Brały udział w konkurencjach sportowo- plastycznych m.in. na czas przyklejały brakujące wstążeczki w ogonie latawca, rysowały poszczególne części ciała misia itp. Spotkanie zostało powtórzone 21 września.
      • 15 września Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna zorganizowali imprezę  ph. „Jesienne spotkanie z Misiem Uszatkiem”, przygotowaną w związku ze 105 rocznicą urodzin Czesława Janczarskiego, autora wielu popularnych utworów dla dzieci, m.in. serii książek o Misiu Uszatku. Do udziału w zabawach zaproszone zostały 6-letnie „Biedronki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji dwóch filmów animowanych z serii „Miś Uszatek” pt. „Jesienny spacer” oraz „Robota na drutach”. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowo-naśladowczych, śpiewały piosenkę, wysłuchały również opowiadania Cz. Janczarskiego pt. „Upominki z lasu”. Na zakończenie dzieci wykonały zakładki do książek w formie niedźwiadka. Imprezę powtórzono w dniach 15, 21 i 22 września dla 5-latków z P nr 1 oraz uczniów klas I-III i IV-VI ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło łącznie 63 osoby.
      • 15 września  kl. IV Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mierkowie spotkała się w Filii Bibliotecznej w Mierkowie, aby pod okiem pani bibliotekarki i pani Pauli Malewskiej - nauczycielki plastyki wykonać prace na konkurs plastyczno- techniczny pt. ,,Odkrywcy” zorganizowany z okazji XI Lubuskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach - Odkrywcy”, który odbył się 21.09.2016 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku.
      • 16 września Filia Biblioteczna w Mierkowie  gościła najmłodszych przedszkolaczków (2,5- 3 latka) z grupy ,,Pszczółki”. Było to spotkanie z cyklu „Spotkanie z książką”. Milusińscy po zajęciu wygodnego miejsca na bibliotecznym dywanie wysłuchali krótkich wierszy polskich autorów. Następnie z zaciekawieniem przeglądali bajeczki wybrane dla nich przez panią bibliotekarkę.
      • 19 września Oddział dla dzieci przygotował pokonkursową wystawę  prac plastycznych ph. „Odkrywcy”, związaną z akcją „Z książką na walizkach”. Ekspozycja zawierała 43 ilustracje do książki Tomasza Trojanowskiego pt. „Włochacz i obca cywilizacja”.
      • 20 września w Filii Bibliotecznej w Górzynie otworzono pokonkursową wystawę plastyczną pt. „Grzybobranie”. Konkurs biblioteka zorganizowała we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym SP w Górzynie. Do udziału włączyły się również klasy III a i III b. Na konkurs wpłynęło 89 prac, których oceną zajęła się miejscowa artystka, malarka pani Elżbieta Juszczyńska. W imprezie uczestniczyli przedszkolacy z wychowawcą Justyną Marusiak i zwycięzcy z kl. III.
      • 20 września w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa literacka prezentująca twórczość pedagoga, pisarza i dziennikarza, laureata Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego Tomasza Trojanowskiego. Na wystawce znalazło się osiem jego książek dla dzieci, oraz informacje o autorze.
      • 21 września w Oddziale dla dzieci zorganizowane zostało spotkanie  autorskie z cyklu „Z książką na walizkach”. Tegorocznej akcji towarzyszył konkurs plastyczno- literacki ph. „Odkrywcy” ogłoszony przez Wydawnictwo Literatura. Gościem spotkania był Tomasz Trojanowski, pisarz, nauczyciel, dziennikarz. Na imprezę zaproszone zostały dzieci z klas III-IV ze szkół podstawowych Lubska, Górzyna i Mierkowa. W trakcie spotkania autor rozmawiał z małymi czytelnikami, odpowiadał na pytania, czytał wybrane fragmenty swoich książek. Punktem kulminacyjnym imprezy było wybranie przez pana Trojanowskiego najciekawszych ilustracji i nagrodzenie wyróżnionych dzieci książkami z dedykacją. Spotkanie zakończyło się sesją fotograficzną i słodką niespodzianką. W imprezie udział wzięło 69 osób.
      • 22 września Oddział dla dzieci zorganizował wystawkę okolicznościową ph. „Jesień w poezji”. Wyeksponowane zostały wiersze tematyczne nawiązujące do nachodzącej pory roku. Na wystawce znalazły się też liczne elementy dekoracyjne.

      Zdjęcia z imprez

      Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

      Oddział dla dorosłych

      Filia Mierków

      Filia Górzyn      WAKACJE W BIBLIOTECE

      • 4 lipca - Impreza wakacyjna ph. „Fortepianowe rozgrywki”. Uczestnicy zajęć rywalizowali ze sobą w grze na wirtualnym fortepianie korzystając z tabletów, z zainstalowaną aplikacją Piano Tiles 2. Grając ćwiczyli zwinność i refleks oraz cieszyli się popularnymi utworami muzycznymi. Ponadto dzieciom towarzyszyło wiele emocji związanych z elegancją gry na fortepianie. W podziękowaniu za udział w imprezie, wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 7 lipca - Konkurs rysunkowy ph. „Moje wymarzone wakacje”: wykonywanie przez dzieci rysunków dowolną techniką, wystawka prac, wręczenie drobnych nagród i zabawy na placu zabaw. W spotkaniu udział wzięło 15 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
      • 7 lipca - „Spotkanie przy wielkim ekranie”. Główną atrakcją spotkania była projekcja filmu pt. „Przygody Mikołajka” nawiązująca do 90-tej rocznicy urodzin autora opowiadań o Mikołajku – Rene Gościnnego. Następnie dzieci uczestniczyły w żywej dyskusji na temat wrażeń z obejrzanego filmu. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 11 lipca - impreza wakacyjna ph. „Zabawy według Brzechwy” nawiązująca do obchodów 50-tej rocznicy śmierci polskiego poety. Po przekazaniu ciekawostek z życia Jana Brzechwy, uczestnicy spotkania mogli wykazać się znajomością twórczości poety rozwiązując zagadki, rebusy oraz krzyżówki tematyczne. Chętnie wzięli udział w zabawach sprawnościowych nawiązujących do bohaterów wybranych wierszy poety. Dla chętnych był konkurs plastyczny na najbardziej dziwaczną kaczuszkę. Nie było zwycięzcy, ponieważ wszystkie prace były niezwykłe. Całe zajęcia umiliły dzieciom śpiewane utwory Jana Brzechwy, a na pożegnanie - łakocie. W spotkaniu wzięło udział 6 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 14 lipca - impreza wakacyjna ph. „Muzyczne rozmaitości”. Spotkanie dotyczyło muzycznych rozgrywek pomiędzy uczestnikami zabawy m.in.: odgadywanie melodii i piosenek z bajek oraz filmów, rozpoznawanie tytułów wybranych piosenek i ich wykonawców (turniej „Kto to śpiewa?”), jak również wykazaniem się własnym wokalem. Wykonawcy mogli zaśpiewać solo, w duetach bądź w grupach. Muzyka była odtwarzana na sprzęcie nagłośnieniowym, wyposażonym w mikrofony. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Wysiłek wokalny uczestników nagrodziliśmy słodką niespodzianką. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 20 lipca -  impreza wakacyjna ph. „Odnaleźć się w wirtualnym świecie”, na której uczestnicy korzystali z możliwości konsoli PlayStation. Celem zajęć była umiejętność rywalizacji i świetna zabawa. Dzieci sprawnie poruszały się po wirtualnym świecie, tworząc swój własny. Uczestnikom nie brakowało kreatywności ani zapału do grania. Doskonała grafika sprawiła, że gry były niesamowicie realistyczne. W spotkaniu wzięło udział 8 osób. Tradycyjnie każdy z uczestników otrzymał coś słodkiego. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 21 lipca - Spotkanie ph. „Latawce, wakacje, wiatr…”: składanie z gotowych elementów latawców i puszczanie ich na boisku, kolorowanie malowanek w bibliotece, gry planszowe i zabawy na placu zabaw. W spotkaniu udział wzięło 16 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
      • 27 lipca - impreza wakacyjna  ph. „Trójwymiarowe kolorowanki”, to zabawa plastyczna z najnowszymi aplikacjami na tabletach. Uczestnicy spotkania bawili się z iPadami  aplikacji „Quiver 3D”, która polegało na zmienianiu pomalowanych przez nich prac w trójwymiarowe ruchome obrazy. Wśród chłopców największym zainteresowaniem cieszył wirtualny samochodowy  tor wyścigowy „Toyoty 86 AR”, natomiast dziewczyny najchętniej wybierały „Starbucks”. Na koniec spotkania dzieci dostały czekoladowe wafelki. W spotkaniu wzięło udział 8 osób. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 28 lipca - Spotkanie ph. „Pamiątka z wakacji”: wyprawa do pobliskiego lasku i najbliższą łąkę w poszukiwaniu kamieni (otoczaków), kolorowanie farbami znalezionych kamieni (we wzory jak: biedronki, żuczki itp.), wystawka prac, zabawa w grę „Twister”. W spotkaniu udział brało 14 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
      • 3 sierpnia - impreza wakacyjna  ph. „Smoki z legend, bajek i baśni”. Pierwsza część zajęć poświęcona została na umiejętności plastyczne uczestników, których zadaniem było wykonanie postaci Smoka Wawelskiego z plasteliny. Temat powstał z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Pagaczewskiego, twórcy smoka, postaci z książki pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”. Następnie dzieci bawiły się aplikacją Quiver 3 D , zmieniając pomalowane przez siebie prace w trójwymiarowe, ruchome obrazy. Duże zainteresowanie wzbudziła bajka z zadaniami do wykonania pt. „Smok Wawelski”. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodkościami. W imprezie wzięło udział 9 osób.  (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
      • 4 sierpnia - Spotkanie ph. „Wakacyjne Kuchenne Rewolucje”: sporządzanie deserów lodowych i ozdabianie owocami, degustacja, kolorowanie malowanek, zabawy na placu zabaw. W spotkaniu udział wzięło 16 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
      • 10 sierpnia - zajęcia plastyczne „dla cierpliwych” ph. „Mozaikowe obrazy”. W wakacyjnym spotkaniu udział wzięło 13 dzieci z Lubska i Białkowa w wieku od 5 do 11 lat. Uczestnicy wspólnie wykonali dwie prace nt. „Wakacje nad morzem”. Obie prace, na wzór mozaiki, zostały wyklejone małymi kawałkami papieru oraz plasteliną. Część dzieci spędziła czas w bibliotece układając puzzle o tematyce wakacyjnej. (Oddział dla dzieci)
      • 11 sierpnia - Spotkanie ph. „ Letnie pejzaże”: malowanie farbami na płótnie, wystawka prac, malowanie kredą po płytkach chodnikowych. W spotkaniu udział brało 15 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
      • 17 sierpnia - zajęcia plastyczne  ph. „Bukiety lata”. Dzieci biorące udział w spotkaniu wykonały papierowe kwiaty techniką origami. Uczestnicy zajęć korzystali ze wzorów zamieszczonych w książce S. Smith pt. „Kwiaty z papieru”. (Oddział dla dzieci)
      • 18 sierpnia - Spotkanie ph. „Letnia Olimpiada”: zawody sportowe na placu zabaw, wyścigi rowerowe, gra w paletki, wręczenie medali i dyplomów dla zawodników. W spotkaniu udział wzięło 12 dzieci. (Filia Biblioteczna w Białkowie)
      • 24 sierpnia - zabawy dla najmłodszych pn. „Bierkobranie”. Na dzieci czekała m.in. gigantyczna wersja gry w „Chińczyka” oraz  zawody o miano „mistrza zręczności” w grze w bierki. (Oddział dla dzieci)
      • 29 sierpnia - wystawka okolicznościowa ph. „Witaj szkoło”. Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. utwory poetyckie polskich autorów o tematyce szkolnej oraz elementy plastyczne. (Oddział dla dzieci)
      • 4 lipiec - 25 sierpień - Jak co roku Filia Biblioteczna w Mierkowie włączyła się w prowadzenie wakacji na świetlicy wiejskiej w Mierkowie przez ,,Stowarzyszenie Wspólne Dobro przy Sołectwie Ziębikowo”. Uczestnicy letnich zajęć w świetlicy wiejskiej w Mierkowie brali również udział w zajęciach przygotowanych dla nich przez bibliotekę. Dzieci chętnie brały udział w zabawach literackich z książką, a także w zajęciach plastyczno-technicznych, korzystając przy tym z różnych materiałów bibliotecznych. Jednego dnia wcielały się w rolę Sherlocka Holmesa, rozwiązując zaszyfrowane zagadki, dzięki  którym trafiały do ukrytego skarbu. W kolejnych dniach dzieci poznawały świat elfów - poprzez czytanie o nich bajek oraz wykonywanie barwnych plakatów przestawiających ,,Elficką krainę”. Na zajęciach plastyczno- technicznych milusińscy tworzyli ,, balonowe stworki”, morskie zwierzątka techniką orgiami z kółek, kolorowały gipsowe figurki  przygotowane przez p. bibliotekarkę. Nie zabrakło również korzystania z gier planszowych , kolorowania kolorowanek, przeglądania gazetek oraz nowości książkowych.
      • W okresie wakacji odbyły się również wycieczki autokarowe do wrocławskiego zoo, oraz Parku Krasnala w Nowej Soli. Ponadto dzieci w bibliotece odwiedziła pani archeolog Julia Orlicka - Jasnoch z Muzeum Archeologicznego w Świdnicy. (Filia Biblioteczna w Białkowie.

      Zdjęcia z imprez

      Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

      Filia Białków

      Filia Mierków

      Filia Górzyn


 

Działalność kulturalno – oświatowa  

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu czerwiec 2016 r.

01.06. - Impreza ph. ,,Jak dobrze dzieckiem być”. W tym dniu bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy przedszkolnej ,,Pszczółki”. Jak dobrze dzieckiem być - o tym chyba wiedzą najlepiej dzieci, które tego dnia bawiły się w bibliotece. Po otrzymaniu makijażu wybranej przez siebie postaci bajkowej, przedszkolaczki poprzez pantomimę uczestniczyły w czytaniu książki B. Sudoł pt. ,,Kogutek Ziutek w Zerówce”. Następnie dla ,,wyprostowania kości” mali uczestnicy bawili się w zabawy relaksacyjno -ruchowe (słuchanie opowiadania przy muzyce relaksacyjnej, łapanie wydmuchiwanych baniek, naśladowanie zwierząt itp.) Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz kolorowanki. W imprezie udział wzięło 19 osób. (FB Mierków
 • 2.06. - Pokonkursowa wystawa prac plastycznych ph. „Rodzinny dom”, na której znalazło się 20 plakatów i rysunków wykonanych w różnorodnych technikach przez uczniów szkół podstawowych z Lubska, Mierkowa i Górzyna oraz. (Oddział dla dzieci)
 • 2.06. - „Dzień świata w bajkach dla najmłodszych”- impreza okolicznościowa z okazji Dnia Dziecka, w trakcie której zapoznano zaproszonych przedszkolaków z bajkami z różnych stron świata. Przeprowadzono mini konkurs czytelniczy. Dzieci przy swoim święcie otrzymali słodycze i nowe książeczki do bibliotecznej półeczki. (FB Górzyn)
 • 3.06. -  Spotkanie dla dzieci ph. „Wesołe zagadki dla mądrej gromadki” - zgadywanki dla dzieci. W spotkaniu udział wzięło 5 dzieci. (FB Białków)
 • 3.06. -  Spotkanie z książka. Pierwsze spotkanie grupy przedszkolnej ,,Biedronka” z cyklu podróże z Martyną Wojciechowską pt. ,,Dzieciaki świata”. Tego dnia tematem naszego spotkania było życie sześcioletniego Zuzu- małego pasterza z plemienia Himba. Dzieci ze skupieniem słuchały historii życia małego Zuzu, którą w bardzo ciekawy sposób opisała Martyna Wojciechowska. Następnie uczestnicy wzięli udział z zabawie ph. ,,Wzrokowy bystrzak”- osoba biorąca udział w konkurencji miała za zadanie zapamiętać pozycje książkowe porozkładane na dywanie, następnie wyjść za drzwi i po powrocie odgadnąć, która książka została schowana. Te dzieci, które nie zgadły, musiały oddać fanta i go wykupić. W nagrodę milusińscy losowali ze ,,skrzyni skarbów” słodki upominek. W spotkaniu udział wzięło 17 osób. (FB Mierków
 • 3.06. - „Wiosenne nocne czytanie” - cykliczna impreza promująca czytelnictwo wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Górzynie a organizowana we współpracy z pedagogami. Dla uczniów kl. I-III bibliotekarka przygotowała niespodziankę w postaci czytania bajek przez uczennice kl. IV, które wcieliły się poprzez przebranie w postacie z bajek. Uczestnikami nocnego czytania z kl. IV-VI prezentowano nowości książkowe i zachęcano do czytania. Wszyscy słuchacze otrzymali od biblioteki słodycze i drobne upominki. Następnie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Nocowano w szkole, gdzie do późnych godzin nocnych czytali dzieciom książki pedagodzy. (FB Górzyn)
 • 7.06. - zajęcia z biblioterapii na temat: „Baśniowe rozmaitości” z udziałem uczniów klas I-III oraz grupy dzieci autystycznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia bajki pt. „Kryształowa kula” z animowanej serii pt. „Baśniowa kraina braci Grimm Simsalagrimm”. Następnie dzieci wzięły udział w tematycznych zabawach i konkurencjach. W zajęciach udział wzięło 20 osób. (Oddział dla dzieci i  Czytelnia Muzyczna
 • 9.06. - Spotkanie z książką. To już drugie spotkanie grupy przedszkolnej ,,Biedronki” z serią książek M. Wojciechowskiej pt. ,,Dzieciaki Świata”. Tym razem dzieci poznały życie małej Lien z zatoki Ha Long w Wietnamie. Po wysłuchaniu opowiadania milusińscy wzięli udział w dyskusji na tematy odnoszące się przygód Lien np. jak myślisz, czy dziewczynka postąpiła dobrze, że przyznała się mamie do przygody na tratwie i zgubienia smoka? Następnie przenieśliśmy się z biblioteki do przedszkolnej sali, aby tam ogłosić konkurs plastyczny pt.,, Życie małej Lien- jak ja je widzę”. Podsumowanie prac i rozdanie odbędzie się przy następnym spotkaniu. W spotkaniu udział wzięły 22 osób. (FB Mierków)
 • 9.06. - Podsumowanie konkursu plastycznego ph. „Mój dom, moja rodzina”, będącego kontynuacją cyklicznego konkursu ph. „Nasze miasto – nasza mała Ojczyzna”. W finale konkursu uczestniczyli laureaci oraz ich szkolni koledzy, nauczyciele i opiekunowie. W części artystycznej z „Bajką o Zielonym Kapturku” wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi   w Lubsku. Sześciorgu zwycięzcom wręczone zostały pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy i drobne upominki. Za nagłośnienie spotkania odpowiedzialna była Czytelnia Muzyczna. W imprezie uczestniczyły łącznie 42 osoby. (Oddział dla dzieci i  Czytelnia Muzyczna
 • 11.06. - Spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Dziecka zorganizowane w współpracy z Sołtysem wsi i Radą Sołecką. W imprezie  wolontariusze i harcerze z NGdM w Lubsku i ZSOiE w Lubsku zorganizowali "Bieg Patrolowy" z kilkoma przystankami, podczas których  dzieci wykonywały trudne zadania m.in.: wyznaczanie azymutu, zademonstrowanie sztucznego  oddychania na fantomie, wykonanie flagi drużyny, gry i zabawy, Wielka Loteria Fantowa, malowanie buziaczków i kolorowych tatuaży, kolorowanie wielkiej malowanki Euro 2016, malowanie kredą po płytkach, zabawy z balonikami, pieczenie kiełbasek przy ognisku i wiele innych. W zabawach  udział brały też zaproszone dzieci z Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku. Wielkie  podziękowania za sponsoring dla  wszystkich członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych z Sekcji w Białkowie składa bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Białkowie. W spotkaniu udział wzięło ok. 50 osób. (FB Białków)
 • 13.06. - spotkanie podsumowujące akcję „Jak nie czytam, jak czytam” z udziałem dzieci lubskich przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bibliotekarzy, dyrektorów szkół oraz zastępcy burmistrza Lubska – pana Jerzego Wojnara. Na program złożyły się:

- recytacja wierszy znanych poetów w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1,
- sonda uliczna nt. Czytania książek – przygotowana przez ZSOiE,
- Inscenizacje: „pięć minut dla książek” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych, Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży oraz Emilii Rutkowskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych, „”Ktoś mnie ocali” - to inscenizacja przygotowana przez uczniów ze Szkoły podstawowej nr 3,
- Mini – konkurs ph. „Z jakiej jestem bajki” przeprowadzony przez dzieci z Zespołu Szkół im. E. Bojanowskiego,
- prezentacja multimedialna „Historia książki” przygotowana przez Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi.
Akcja ogłoszona przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” jest następstwem podanych przez Bibliotekę Narodową smutnych wyników czytelnictwa Polaków w 2015 r. Otóż, z materiałów ogłoszonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że aż 67 % Polaków w ubiegłym roku nie przeczytało ani jednej książki. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i za granicą. Termin akcji: 10 czerwca 2016 r. (Oddział dla dorosłych)

 • 13.06. - Impreza ph. ,,Smak dzieciństwa”. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Kornelia Opuszko z OSP w Starej Wodzie. Zgromadzonych w bibliotece czytelników ,,wprowadziła” w swój dziecięcy świat książki. Ze wzruszeniem czytała wiersze J. Brzechwy oraz przygody ,,Kubusia Puchatka”, które  przeniosły ją w czasy dzieciństwa, a dzieci w świat wspaniałych przygód i rymowanych wierszy. Dzieci podziękowały gromkimi brawami oraz różą żywą jak i kwiatkiem zrobionym  z cukierków. W imprezie udział wzięło 18 osób. (FB Mierków)
 • 14.06. - Spotkanie ph. ,,Popołudniowe bajanie na dywanie”. Dzisiejszego popołudnia odbyło się kolejne spotkanie ph.,, Bajanie na bibliotecznym dywanie”, które oczywiście zaczęło się czytaniem różnych ciekawych bajek. Tym razem w rolę p. bibliotekarki wcielił się Michał Opuszko. Nie zabrakło również zabaw takich jak:

-,, kółko graniaste”,
- ,,stary niedźwiedź mocno śpi”,
- ,, chodzi lisek koło drogi” itp.
Tego popołudnia w bibliotece było gwarno i wesoło. W spotkaniu udział wzięło 10 osób. (FB Mierków)

 • 17.06. - Spotkanie z książką. To już trzecie spotkanie z cyklu - wędrówki z Martyną Wojciechowską i zarazem ostatnie w tym roku szkolnym, które rozpoczęło się podsumowaniem konkursu pt. ,,Życie małej Lien - jak ja je widzę”. Najpiękniejsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone upominkami rzeczowymi. Następnie przystąpiliśmy do poznania przygód kolejnej bohaterki książki M. Wojciechowskiej ,,Dzieciaki świata”,  Matiny żywej bogini z Nepalu. Po zapoznaniu się z tą niezwykła historią przystąpiliśmy do dalszej części zajęć. Dzieci relaksowały się malując mandale - w kulturze buddyzmu i hinduizmu rodzaj malowanego obrazu, który najczęściej przedstawia wzór kwadratu wpisanego w koło, które symbolizuje wszechświat. Jak to bywa w kulturze hinduskiej przedszkolaczki na zakończenie spotkania otrzymały czerwoną kropkę na czoło, która symbolizuje szczęście - z czego były bardzo zadowolone. W spotkaniu udział wzięły 23 osoby. (FB Mierków
 • 21.06. - Pożegnanie z biblioteką i przedszkolem ph.: „Koniec przedszkola woła nas szkoła”. Imprezę rozpoczęto w bibliotece, gdzie bibliotekarka podziękowała dzieciom za udział w porankach baśniowych, konkursach, zgaduj - zgadulach. Dalsza część imprezy odbyła się w przedszkolu, gdzie za wzorowe czytelnictwo, aktywność w trakcie zajęć wręczono dzieciom i ich rodzicom dyplomy, malowanki, upominki i słodycze. Dzieci wysłuchały życzeń długich, spokojnych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły i biblioteki. (FB Górzyn)
 • 22.06. - Impreza literacka ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, na którą zaproszone zostały dzieci z Przedszkola nr 1 w Lubsku oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Wśród czytających znaleźli się laureaci szkolnego konkursu na „Mistrza Czytania”. Młodzi lektorzy przedstawili słuchaczom wybrane fragmenty z książek polskich autorów. W spotkaniu udział wzięło 55 osób. (Oddział dla dzieci
 • 23.06. - Wystawa plastyczna ph. „Lubskie rady na odpady” , na której znalazło się 65 prac wykonanych przy użyciu różnorodnych technik i materiałów. Autorami prac byli rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola nr 1 w Lubsku. (Oddział dla dzieci)
 • 24.06. - ,,Wzorowy czytelnik 2015/2016”. Tego dnia na uroczystym apelu szkolnym zostały wręczone dyplomy i nagrody za wzorowe czytelnictwo 2015/2016 r. W imprezie udział wzięło 120 osób. (FB Mierków
 • 24.06. - Spotkanie z baśnią ph.”  Z Muminkami weselej!” - czytanie krótkich fragmentów opowiadań o Muminkach z książek T. Jansson, muminkowe zagadki z gazetki ”Muminki”, urządzenie wystawki książkowej przedstawiającej twórczość Tove Jansson z okazji 15 rocznicy śmierci pisarki fińskiej, malarki, graficzki tworzącej także w języku szwedzkim, laureatki licznych nagród, autorki popularnej serii o Muminkach, która sama ilustrowała. Udział wzięło 5 dzieci. (FB Białków)
 • 27.06. - Konkursowe spotkanie ph.”Muminkowe ciekawostki z torebki Mamy Muminka” poświęcone twórczości   Tove Jansson z okazji 15 rocznicy śmierci fińskiej pisarki  mające na celu przybliżenie twórczości T. Jansson i zapoznanie się z postaciami Muminków i innych bohaterów tej serii  oraz rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych:

- krótka prezentacja życia i twórczości  autorki,
- wskazanie dzieciom na mapie i globusie kraju Szwecji i Finlandii,
- zapoznanie z bohaterami książeczek o Muminkach ,
- „ Muminkowe zagadki” i kolorowanki,
- wykonywanie na kartkach zadań ph.” Pomóż Muminkowi dojść do Panny Migotki”,
- oglądanie czasopism „Muminki” i malowanie kolorowanek z postaciami Muminków,
- muminkowe czekoladki.
W spotkaniu udział wzięło 6 dzieci. (FB Białków)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków

Filia Mierków


Działalność kulturalno – oświatowa  

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu czerwiec 2016 r.

 • 01.06. - Impreza ph. ,,Jak dobrze dzieckiem być”. W tym dniu bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy przedszkolnej ,,Pszczółki”. Jak dobrze dzieckiem być - o tym chyba wiedzą najlepiej dzieci, które tego dnia bawiły się w bibliotece. Po otrzymaniu makijażu wybranej przez siebie postaci bajkowej, przedszkolaczki poprzez pantomimę uczestniczyły w czytaniu książki B. Sudoł pt. ,,Kogutek Ziutek w Zerówce”. Następnie dla ,,wyprostowania kości” mali uczestnicy bawili się w zabawy relaksacyjno -ruchowe (słuchanie opowiadania przy muzyce relaksacyjnej, łapanie wydmuchiwanych baniek, naśladowanie zwierząt itp.) Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz kolorowanki. W imprezie udział wzięło 19 osób. (FB Mierków
 • 2.06. - Pokonkursowa wystawa prac plastycznych ph. „Rodzinny dom”, na której znalazło się 20 plakatów i rysunków wykonanych w różnorodnych technikach przez uczniów szkół podstawowych z Lubska, Mierkowa i Górzyna oraz. (Oddział dla dzieci)
 • 2.06. - „Dzień świata w bajkach dla najmłodszych”- impreza okolicznościowa z okazji Dnia Dziecka, w trakcie której zapoznano zaproszonych przedszkolaków z bajkami z różnych stron świata. Przeprowadzono mini konkurs czytelniczy. Dzieci przy swoim święcie otrzymali słodycze i nowe książeczki do bibliotecznej półeczki. (FB Górzyn)
 • 3.06. -  Spotkanie dla dzieci ph. „Wesołe zagadki dla mądrej gromadki” - zgadywanki dla dzieci. W spotkaniu udział wzięło 5 dzieci. (FB Białków)
 • 3.06. -  Spotkanie z książka. Pierwsze spotkanie grupy przedszkolnej ,,Biedronka” z cyklu podróże z Martyną Wojciechowską pt. ,,Dzieciaki świata”. Tego dnia tematem naszego spotkania było życie sześcioletniego Zuzu- małego pasterza z plemienia Himba. Dzieci ze skupieniem słuchały historii życia małego Zuzu, którą w bardzo ciekawy sposób opisała Martyna Wojciechowska. Następnie uczestnicy wzięli udział z zabawie ph. ,,Wzrokowy bystrzak”- osoba biorąca udział w konkurencji miała za zadanie zapamiętać pozycje książkowe porozkładane na dywanie, następnie wyjść za drzwi i po powrocie odgadnąć, która książka została schowana. Te dzieci, które nie zgadły, musiały oddać fanta i go wykupić. W nagrodę milusińscy losowali ze ,,skrzyni skarbów” słodki upominek. W spotkaniu udział wzięło 17 osób. (FB Mierków
 • 3.06. - „Wiosenne nocne czytanie” - cykliczna impreza promująca czytelnictwo wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Górzynie a organizowana we współpracy z pedagogami. Dla uczniów kl. I-III bibliotekarka przygotowała niespodziankę w postaci czytania bajek przez uczennice kl. IV, które wcieliły się poprzez przebranie w postacie z bajek. Uczestnikami nocnego czytania z kl. IV-VI prezentowano nowości książkowe i zachęcano do czytania. Wszyscy słuchacze otrzymali od biblioteki słodycze i drobne upominki. Następnie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Nocowano w szkole, gdzie do późnych godzin nocnych czytali dzieciom książki pedagodzy. (FB Górzyn)
 • 7.06. - zajęcia z biblioterapii na temat: „Baśniowe rozmaitości” z udziałem uczniów klas I-III oraz grupy dzieci autystycznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia bajki pt. „Kryształowa kula” z animowanej serii pt. „Baśniowa kraina braci Grimm Simsalagrimm”. Następnie dzieci wzięły udział w tematycznych zabawach i konkurencjach. W zajęciach udział wzięło 20 osób. (Oddział dla dzieci i  Czytelnia Muzyczna
 • 9.06. - Spotkanie z książką. To już drugie spotkanie grupy przedszkolnej ,,Biedronki” z serią książek M. Wojciechowskiej pt. ,,Dzieciaki Świata”. Tym razem dzieci poznały życie małej Lien z zatoki Ha Long w Wietnamie. Po wysłuchaniu opowiadania milusińscy wzięli udział w dyskusji na tematy odnoszące się przygód Lien np. jak myślisz, czy dziewczynka postąpiła dobrze, że przyznała się mamie do przygody na tratwie i zgubienia smoka? Następnie przenieśliśmy się z biblioteki do przedszkolnej sali, aby tam ogłosić konkurs plastyczny pt.,, Życie małej Lien- jak ja je widzę”. Podsumowanie prac i rozdanie odbędzie się przy następnym spotkaniu. W spotkaniu udział wzięły 22 osób. (FB Mierków)
 • 9.06. - Podsumowanie konkursu plastycznego ph. „Mój dom, moja rodzina”, będącego kontynuacją cyklicznego konkursu ph. „Nasze miasto – nasza mała Ojczyzna”. W finale konkursu uczestniczyli laureaci oraz ich szkolni koledzy, nauczyciele i opiekunowie. W części artystycznej z „Bajką o Zielonym Kapturku” wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi   w Lubsku. Sześciorgu zwycięzcom wręczone zostały pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy i drobne upominki. Za nagłośnienie spotkania odpowiedzialna była Czytelnia Muzyczna. W imprezie uczestniczyły łącznie 42 osoby. (Oddział dla dzieci i  Czytelnia Muzyczna
 • 11.06. - Spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Dziecka zorganizowane w współpracy z Sołtysem wsi i Radą Sołecką. W imprezie  wolontariusze i harcerze z NGdM w Lubsku i ZSOiE w Lubsku zorganizowali "Bieg Patrolowy" z kilkoma przystankami, podczas których  dzieci wykonywały trudne zadania m.in.: wyznaczanie azymutu, zademonstrowanie sztucznego  oddychania na fantomie, wykonanie flagi drużyny, gry i zabawy, Wielka Loteria Fantowa, malowanie buziaczków i kolorowych tatuaży, kolorowanie wielkiej malowanki Euro 2016, malowanie kredą po płytkach, zabawy z balonikami, pieczenie kiełbasek przy ognisku i wiele innych. W zabawach  udział brały też zaproszone dzieci z Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku. Wielkie  podziękowania za sponsoring dla  wszystkich członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych z Sekcji w Białkowie składa bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Białkowie. W spotkaniu udział wzięło ok. 50 osób. (FB Białków)
 • 13.06. - spotkanie podsumowujące akcję „Jak nie czytam, jak czytam” z udziałem dzieci lubskich przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bibliotekarzy, dyrektorów szkół oraz zastępcy burmistrza Lubska – pana Jerzego Wojnara. Na program złożyły się:

- recytacja wierszy znanych poetów w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1,
- sonda uliczna nt. Czytania książek – przygotowana przez ZSOiE,
- Inscenizacje: „pięć minut dla książek” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych, Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży oraz Emilii Rutkowskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych, „”Ktoś mnie ocali” - to inscenizacja przygotowana przez uczniów ze Szkoły podstawowej nr 3,
- Mini – konkurs ph. „Z jakiej jestem bajki” przeprowadzony przez dzieci z Zespołu Szkół im. E. Bojanowskiego,
- prezentacja multimedialna „Historia książki” przygotowana przez Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi.
Akcja ogłoszona przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” jest następstwem podanych przez Bibliotekę Narodową smutnych wyników czytelnictwa Polaków w 2015 r. Otóż, z materiałów ogłoszonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że aż 67 % Polaków w ubiegłym roku nie przeczytało ani jednej książki. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i za granicą. Termin akcji: 10 czerwca 2016 r. (Oddział dla dorosłych)

 • 13.06. - Impreza ph. ,,Smak dzieciństwa”. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Kornelia Opuszko z OSP w Starej Wodzie. Zgromadzonych w bibliotece czytelników ,,wprowadziła” w swój dziecięcy świat książki. Ze wzruszeniem czytała wiersze J. Brzechwy oraz przygody ,,Kubusia Puchatka”, które  przeniosły ją w czasy dzieciństwa, a dzieci w świat wspaniałych przygód i rymowanych wierszy. Dzieci podziękowały gromkimi brawami oraz różą żywą jak i kwiatkiem zrobionym  z cukierków. W imprezie udział wzięło 18 osób. (FB Mierków)
 • 14.06. - Spotkanie ph. ,,Popołudniowe bajanie na dywanie”. Dzisiejszego popołudnia odbyło się kolejne spotkanie ph.,, Bajanie na bibliotecznym dywanie”, które oczywiście zaczęło się czytaniem różnych ciekawych bajek. Tym razem w rolę p. bibliotekarki wcielił się Michał Opuszko. Nie zabrakło również zabaw takich jak:

-,, kółko graniaste”,
- ,,stary niedźwiedź mocno śpi”,
- ,, chodzi lisek koło drogi” itp.
Tego popołudnia w bibliotece było gwarno i wesoło. W spotkaniu udział wzięło 10 osób. (FB Mierków)

 • 17.06. - Spotkanie z książką. To już trzecie spotkanie z cyklu - wędrówki z Martyną Wojciechowską i zarazem ostatnie w tym roku szkolnym, które rozpoczęło się podsumowaniem konkursu pt. ,,Życie małej Lien - jak ja je widzę”. Najpiękniejsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone upominkami rzeczowymi. Następnie przystąpiliśmy do poznania przygód kolejnej bohaterki książki M. Wojciechowskiej ,,Dzieciaki świata”,  Matiny żywej bogini z Nepalu. Po zapoznaniu się z tą niezwykła historią przystąpiliśmy do dalszej części zajęć. Dzieci relaksowały się malując mandale - w kulturze buddyzmu i hinduizmu rodzaj malowanego obrazu, który najczęściej przedstawia wzór kwadratu wpisanego w koło, które symbolizuje wszechświat. Jak to bywa w kulturze hinduskiej przedszkolaczki na zakończenie spotkania otrzymały czerwoną kropkę na czoło, która symbolizuje szczęście - z czego były bardzo zadowolone. W spotkaniu udział wzięły 23 osoby. (FB Mierków
 • 21.06. - Pożegnanie z biblioteką i przedszkolem ph.: „Koniec przedszkola woła nas szkoła”. Imprezę rozpoczęto w bibliotece, gdzie bibliotekarka podziękowała dzieciom za udział w porankach baśniowych, konkursach, zgaduj - zgadulach. Dalsza część imprezy odbyła się w przedszkolu, gdzie za wzorowe czytelnictwo, aktywność w trakcie zajęć wręczono dzieciom i ich rodzicom dyplomy, malowanki, upominki i słodycze. Dzieci wysłuchały życzeń długich, spokojnych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły i biblioteki. (FB Górzyn)
 • 22.06. - Impreza literacka ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, na którą zaproszone zostały dzieci z Przedszkola nr 1 w Lubsku oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Wśród czytających znaleźli się laureaci szkolnego konkursu na „Mistrza Czytania”. Młodzi lektorzy przedstawili słuchaczom wybrane fragmenty z książek polskich autorów. W spotkaniu udział wzięło 55 osób. (Oddział dla dzieci
 • 23.06. - Wystawa plastyczna ph. „Lubskie rady na odpady” , na której znalazło się 65 prac wykonanych przy użyciu różnorodnych technik i materiałów. Autorami prac byli rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola nr 1 w Lubsku. (Oddział dla dzieci)
 • 24.06. - ,,Wzorowy czytelnik 2015/2016”. Tego dnia na uroczystym apelu szkolnym zostały wręczone dyplomy i nagrody za wzorowe czytelnictwo 2015/2016 r. W imprezie udział wzięło 120 osób. (FB Mierków
 • 24.06. - Spotkanie z baśnią ph.”  Z Muminkami weselej!” - czytanie krótkich fragmentów opowiadań o Muminkach z książek T. Jansson, muminkowe zagadki z gazetki ”Muminki”, urządzenie wystawki książkowej przedstawiającej twórczość Tove Jansson z okazji 15 rocznicy śmierci pisarki fińskiej, malarki, graficzki tworzącej także w języku szwedzkim, laureatki licznych nagród, autorki popularnej serii o Muminkach, która sama ilustrowała. Udział wzięło 5 dzieci. (FB Białków)
 • 27.06. - Konkursowe spotkanie ph.”Muminkowe ciekawostki z torebki Mamy Muminka” poświęcone twórczości   Tove Jansson z okazji 15 rocznicy śmierci fińskiej pisarki  mające na celu przybliżenie twórczości T. Jansson i zapoznanie się z postaciami Muminków i innych bohaterów tej serii  oraz rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych:

- krótka prezentacja życia i twórczości  autorki,
- wskazanie dzieciom na mapie i globusie kraju Szwecji i Finlandii,
- zapoznanie z bohaterami książeczek o Muminkach ,
- „ Muminkowe zagadki” i kolorowanki,
- wykonywanie na kartkach zadań ph.” Pomóż Muminkowi dojść do Panny Migotki”,
- oglądanie czasopism „Muminki” i malowanie kolorowanek z postaciami Muminków,
- muminkowe czekoladki.
W spotkaniu udział wzięło 6 dzieci. (FB Białków)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków

Filia Mierków


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Lubsku zorganizowała 13 czerwca spotkanie podsumowujące  akcję  „Jak nie czytam, jak czytam”  z udziałem dzieci lubskich przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bibliotekarzy, dyrektorów szkół oraz zastępcy burmistrza Lubska – pana Jerzego Wojnara.
Na program złożyły się:
•  recytacja wierszy znanych poetów w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1,
•  sonda uliczna nt. Czytania książek – przygotowana przez ZSOiE,
• Inscenizacje: „pięć minut dla książek” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych, Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży oraz Emilii Rutkowskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych, „”Ktoś mnie ocali” - to inscenizacja przygotowana przez uczniów ze Szkoły podstawowej nr 3,
•   Mini – konkurs ph. „Z jakiej jestem bajki” przeprowadzony przez dzieci z Zespołu Szkół im. E. Bojanowskiego,
•   prezentacja multimedialna „Historia książki” przygotowana przez Gimnazjum nr 1 im. Królowej  Jadwigi.
Akcja ogłoszona przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” jest następstwem podanych przez Bibliotekę Narodową smutnych wyników czytelnictwa Polaków w 2015 r. Otóż, z materiałów ogłoszonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że aż 67 % Polaków w ubiegłym roku nie przeczytało ani jednej książki.
Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i za granicą. Termin akcji: 10 czerwca 2016 r.

Fotorelacja z imprezy


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu maj 2016 r.

  • „HISTORIA KONSTYTUCJI POLSKIEJ” to tytuł wystawy w Bibliotece Publicznej w Lubsku. Zbiór różnych wydań konstytucji Polski: 3 Maja, 1921, 1935, 1952, 1987, 1992, 1997. Wydania od 1907 roku do 2016, wydawnictwo sejmowe i kancelarii prezydenta, repliki monet "konstytucja" z 1925 r. wydanie BBWR i Falandysza, konstytucja ze schematami, konstytucja 3 Maja w języku polskim, litewskim i angielskim, na CD i dla dzieci. (Oddział dla dorosłych)
  • 4.05. -  z  okazji Dnia Flagi RP oraz Święta Uchwalenia Konstytucji  3 Maja w bibliotece w Białkowie odbyło się spotkanie dla dzieci, na którym dzieci  wysłuchały krótkiej pogadanki o naszych narodowych symbolach oraz pieśni Bogurodzica i hymnu Mazurka Dąbrowskiego, układały rozsypanki wyrazowe na ten temat, malowały tematyczne kolorowanki z godłem i flagą Polski, wykonały chorągiewkę z papieru. W spotkaniu wzięło udział 9 dzieci. (FB Białków)
  • 06.05. - Spotkanie z książką z udziałem grup przedszkolnych ,,Biedronki” i ,,Pszczółki” (od 2,5 do 6 lat). Z okazji zbliżających się ,,Dni Lubska” dzieci spotkały się w bibliotece , aby wysłuchać historii miasta Lubska połączonej z czytaniem legendy pt.,, Zbójecka jaskinia w Czarciej Jamie” nawiązującej do dawnych obyczajów panujących w średniowiecznym mieście. W tajemniczy nastrój wprowadziła uczestników dekoracja przedstawiająca średniowieczny zamek wraz z obwarowaniami. Po cierpliwym wysłuchaniu legendy nastał czas zabawy- przedszkolaczki poprzebierane za postaci występujące  w historycznym podaniu brały udział w pantomimie i w konkurencjach sportowo-zręcznościowych (m.in. mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie wydobyć skarby z ,,Czarciej Jamy”).Zabawy i radości było co niemiara. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Imprezę powtórzono 9 maja. Łącznie w spotkaniach wzięły udział 43 osoby. (FB Mierków)
  • 9.05. - Wystawa prac plastycznych ph. „W majowym sadzie”. Prace wykonali uczniowie kl. I - III z sekcji plastycznej działającej przy SP w Górzynie. Przedszkolacy z Oddziału Przedszkolnego w SP w Górzynie dostarczyły własnoręcznie wykonane biedronki. Wszyscy wykonawcy prac zostali nagrodzeni przez bibliotekarkę słodyczami. (FB Górzyn)
  • 10.05. - „Konkurs recytatorski przedszkolaka i pierwszaka” - 22 uczestników konkursu oceniała komisja składająca się z uczennic kl. VI: Zuzanny Drozdek, Gabrieli Kirmel i Eweliny Pluchrat. W grupie młodszych uczestników 4 latków I miejsce zajęła Weronika Jasiak, II miejsce Sandra Zimna, III miejsce Kornelia Turzyńska. I miejsce w grupie 6 latków i pierwszoklasistów zajęła Wiktoria Powietrzyńska, II miejsce Aleksandra Witowska , III miejsce Oliwia Łuczak. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Niedźwiedzka, Daria Kostka i Aleksandra Sekular. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, książki, malowanki i słodycze. (FB Górzyn)
  • 11.05. - wycieczka tematyczną ph. „Baśnie braci Grimm” z udziałem dzieci w wieku 4-5 lat z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu animowanego z serii „Baśniowa kraina braci Grimm Simsalagrimm” pt. „O sześciu sługach”. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zabawach tematycznych, m.in. zaplatały warkocz Roszpunki. Pod koniec wycieczki uczestnicy zapoznali się z najświeższą prasą dziecięcą oraz książkowymi nowościami. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
  • 16.05 - przygotowana została wystawa plastyczna ph. „Kolory wiosny na skrzydłach motyli” prezentująca prace przedszkolaków z grupy „Puchatki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Ekspozycja zawierała 24 dziecięce rysunki. (Oddział dla dzieci)
  • 17.05. - „Dzieci czytają dzieciom” - cykliczna impreza promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. W majowym czytaniu wzięły udział uczennice kl. IV i po raz pierwszy uczniowie kl. II a. Czytający byli przebrani za postacie z bajek, słuchaczami przedszkolacy z Oddziału Przedszkolnego SP w Górzynie. Impreza popularyzująca czytelnictwo cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów. (FB Górzyn)
  • 17.05. - wycieczka  biblioteczną ph. „Biblioteka w moim mieście” z udziałem dzieci z grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały książeczki C. Masteau pt. „Wizyta w bibliotece”, rozwiązywały zagadki obrazkowe związane z tematem wycieczki, przeglądały najnowszą prasę dziecięcą. Wycieczkę powtórzono w dniu 19 maja dla grupy dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Lubsku. Uczestnicy zapoznali się z poszczególnymi działami biblioteki oraz ogólnymi zasadami korzystania ze zbiorów, zwiedziły wystawy, obejrzały makiety Lubska, przeglądały nowości wydawnicze. (Oddział dla dzieci)
  • 18.05. -  odbyło się spotkanie ph.  „W bibliotece można się bawić!„ dla dzieci, podczas którego było wiele śmiechu i zabaw. Zagadki, quizy, rozsypanki wyrazowe, kolorowanki, zabawy z książkami, słomkami, balonikami, przejście po linie i inne, a na podsumowanie spotkania dzieci oceniały czy podobały się te zabawy, czy nie odpowiednio wybierając buźkę uśmiechniętą lub skrzywioną. W spotkaniu wzięło udział 8 dzieci. (FB Białków)
  • 19.05. - Spotkanie z książką, na które przybyli uczniowie z kl. I Niepublicznej SP w Mierkowie. Na samym początku spotkania dzieci wysłuchały historii Lubska przedstawionej przez P. bibliotekarkę, a zawartej w licznych książkach zgromadzonych w bibliotece. Następnie za sprawą tajemniczej legendy pt.,, Zbójecka jaskinia w Czarciej Jamie” uczniowie wzięli udział w konkursie ph.,, Lubski zamek z mojej wyobraźni”. Mali artyści z ochotą zabrali się do pracy, której owocem były przepiękne prace plastyczne , które przyozdobiły biblioteczne regały. Na zakończenie odbyło się podsumowanie konkursu i nagrodzenie najlepszych dzieł. W nagrodę dzieci otrzymały drobny upominek oraz słodki poczęstunek. W spotkaniu udział wzięło 19 osób. (FB Mierków)
  • 20.05. - spotkanie ph. „Toruńskie ciekawostki” z udziałem uczniów klasy     I c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Zabytki i atrakcje Torunia”. Po projekcji pierwszoklasiści wspólnie rozwiązywali krzyżówkę tematyczną, wysłuchali skróconej wersji legendy o powstaniu toruńskich pierników, oglądali książki o Toruniu, a na zakończenie otrzymali kolorowanki z herbem miasta. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
  • 20.05. - spotkanie  ph. „W naszej bibliotece” z udziałem uczniów klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Uczestnicy zapoznani zostali z poszczególnymi działami biblioteki miejskiej oraz z ogólnymi zasadami korzystania ze zbiorów, regulaminem czytelni i wypożyczalni oraz katalogami bibliotecznymi. Dzieci zwiedziły wystawy i obejrzały makiety Lubska, a czas wolny poświęciły na czytanie prasy i przeglądanie książek. (Oddział dla dzieci)
  • 20.05. - Spotkanie z książką- tego dnia w progi biblioteki przybyły przedszkolaczki     z grupy przedszkolnej ,,Biedronki”, aby uczestniczyć w spotkaniu ph.,, Moja ulubiona zabawka”. Dzieci przyniosły ze sobą swoją ulubiona zabawkę, którą prezentowały na forum, co pomogło im przełamać nieśmiałość-wszyscy poradzili sobie z tym wyzwaniem znakomicie. Po prezentacji uczestnicy przystąpili do losowania książeczek (z zamkniętymi oczyma) tematycznie nawiązujących do spotkania, a które później były czytane przez P. bibliotekarkę. Na zakończenie milusińscy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,Moja ulubiona zabawka”. Najlepsze prace zostały wybrane przez same dzieci i nagrodzone przez panią drobnym upominkiem i słodkością. W spotkaniu udział wzięło 25 osób. (FB Mierków)
  • 24.05. - „Dla Ciebie ... Mamo” - wystawa okolicznościowa z okazji Dnia Matki, na której wyeksponowano portrety mam i kwiaty do nich. Autorami prac byli uczniowie SP w Górzynie działający w sekcji plastycznej.                      (FB Górzyn)
  • 25.05. - Pierwsze spotkanie z cylku ,,Popołudniowe bajanie na bibliotecznym dywanie”- tego popołudnia zgromadziły się dzieci , aby wziąć udział w spotkaniu ph.,, Bajanie na bibliotecznym dywanie”. Wybrane osoby wcielały się w rolę Pani bibliotekarki i czytały wylosowane przez dzieci książeczki z bibliotecznej półeczki. Taka zabawy bardzo przypadła milusińskim do gustu. Przybyło 11 osób. (FB Mierków)
  • 30.05. -  spotkanie  ph. „Wszystko o książce” z udziałem uczniów klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Dzieci obejrzały dwa krótkie filmiki mówiące o produkcji papieru oraz o etapach powstawania książki, a następnie zapoznały się z prezentacją multimedialną pt. „Budowa książki”.  Po projekcji trzecioklasiści rozwiązywali krzyżówkę tematyczną i poznali zasady korzystania z katalogów bibliotecznych. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
  • 31.05. - odbył się „IX POWIATOWY KONKURS POEZJI KRESOWEJ”. Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Lecha Jurkowskiego. W konkursie wzięło udział 20 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z gmin Lubska, Jasienia, Brodów, Grabic, Tuplic i Żar. Występy uczestników oceniało jury w składzie: Małgorzata Cichocka – polonistka, Wanda Sewerynek – Towarzystwo Kresowe, Renata Chrenowicz – bibliotekarz, Jolanta Karasińska – bibliotekarz z Filii Bibliotecznej w Górzynie. W grupie szkół podstawowych dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły uczniom SP-2: Estera Rak, Konrad Kossak. W grupie szkół ponadpodstawowych dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły: Julii Harberuk (Gimnazjum Grabice), Konradowi Famulskiemu (ZSS Żary). Gratulujemy wszystkim uczestnikom . W imprezie udział wzięło 42 osoby. (Oddział dla dorosłych)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków

Filia MierkówSzanowni Państwo!
Kultura jest ważną sferą działalności człowieka, dzięki której życie codzienne nabiera innych, jaśniejszych barw. Pobudza i rozwija wrażliwość oraz wzbogaca naszą osobowość. Na terenie naszego miasta i gminy mieszkają osoby, które od wielu lat społecznie lub zawodowo zajmują się upowszechnianiem i propagowaniem kultury lokalnej. Za ich codzienną pracę na rzecz rozwoju kultury należą się im gorące podziękowania. Dlatego, po raz kolejny pragniemy uhonorować wybrane osoby.

Do pobrania:

- regulamin

- wniosek o nagrodęDziałalność kulturalno – oświatowa

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu kwiecień 2016 r.

 • 1.04. - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali maraton baśni ph. „Bajki znane i mniej znane” nawiązująca do obchodów Dnia Książki dla Dzieci oraz 230 rocznicy urodzin Wilhelma Grimma. Podczas imprezy odbyły się projekcje pięciu baśni braci Grimm. Uczestnicy wzięli również udział w zabawach i konkurencjach tematycznych, które przybliżyły dzieciom treść mało znanych bajek. Do udziału w imprezie zaproszone zostały przedszkolaki oraz dzieci w wieku szkolnym. W maratonie uczestniczyło łącznie 96 osób. (Oddział dla dzieci i czytelnia Muzyczna)
 • 1.04. - odbyła się Primo Aprilisowa impreza ph. „Ale jaja”, z udziałem grupy przedszkolnej „Biedronki” (4,5,6-latki) z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Zabawy nawiązywały do symboli wielkanocnych – jajka i zajączka. W konkurencji drużynowej ph. „Składanie jaj w gniazdach”, dzieci udając chód kury, miały za zadanie przenieść do swojego gniazda jak najwięcej jajek. Następnie miały wykonać podobne zadanie, ale do niesienia jajka używać łyżki. Kolejna zabawa ph. „Z kubka do kubka” polegała na trafieniu jajkiem do celu. Trudniejszym zadaniem było złapanie jajka przez parę, mając do dyspozycji tylko po jednej wolnej ręce. Ostatnią konkurencją ruchową była „Obława na zające”. Połowa dzieci tworzyła krąg, pozostali wewnątrz kręgu grała rolę zajęcy. Na hasło „obława” każdy zając przechodził pod nogami najbliższej osoby, obiegał krąg i wchodził do niego tą samą drogą. Ostatni zając uznawany był za upolowanego. Końcowym zadaniem były „Wielkanocne poszukiwania”, czyli znalezienie na obrazku ukrytych przedmiotów. Dzieci sprawiły się znakomicie, w nagrodę dostały malowanki i słodki upominek. Zajęcia trwały 60 minut, z udziałem 26 osób. (FB Mierków)
 • 4.04. - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Wykonano wystawę okolicznościową prezentującą hasła zachęcające do czytania najmłodszych. zorganizowano cykl spotkań dla przedszkolaków, i uczniów kl. I a i b oraz kl. II a, w trakcie których prezentowano książki ciekawie wydane i czytano z wystawy hasła promujące czytelnictwo. (FB Górzyn)
 • 6.04. i 19.04 - Oddział dla dzieci zorganizował wycieczki tematyczne ph. „Nadeszła wiosna” z udziałem dzieci przedszkolnych z Przedszkola nr 1 i 3 w Lubsku. Uczestnicy obejrzeli krótki film pt. „Wiosenne porządki”, wysłuchali bajki pt. „Wiosna” z „Kolekcji Kubusia Puchatka”, bawiły się przy muzyce, rozwiązywały zagadki, naśladowały zachowanie zwierząt, kolorowały wiosenne malowanki. W obu wycieczkach wzięło udział 43 dzieci w wieku 4-5 lat. (Oddział dla dzieci i czytelnia Muzyczna)
 • 7.04. - odbyło się spotkanie z książką z udziałem grupy przedszkolnej „Pszczółki” (3-latki),  z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Tematem wycieczki były bajki i baśnie Hansa Christiana Andersena ph. „Książeczki z dziecięcej półeczki”. Dzieci słuchając baśni pt. „Królewna na ziarnku grochu”, odnajdywały obrazek przedstawiający treść czytanego tekstu. Następnie bawiły się w „Prawdziwą królewnę” – siadając na kolejnych  „poduchach”, dzieci musiały poczuć, pod którą z nich zostało ukryte ziarenko grochu. W kolejnym zadaniu uczestnicy dopasowywali w pary bohaterów z różnych bajek oraz odgadywali zagadki tematyczne. Wszyscy otrzymali korony księżniczek i książąt, oraz słodką niespodziankę. Spotkanie trwało 70 minut, z udziałem 26 osób. (FB Mierków)
 • 8.04. - Spotkanie z baśnią ph. „Książeczki z błyszczącej kolekcji”  na którym  czytano dzieciom książeczki z tej serii i dyskutowano  o posiadanych swoich zbiorach książeczek. Dzieci następnie malowały obrazki do usłyszanych bajeczek i rozwiązywały  zagadki. Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W spotkaniu udział brało 9 dzieci. (FB Białków)
 • 8.04. - „Dzieci piszą listy do Andersena” w dniu jego urodzin. W akcji pisania listów wzięła udział kl. II a. Z najciekawszych wykonano wystawę, którą obejrzeli i przeczytali uczniowie kl . I i III. Uczniowie pisząc listy uczcili również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. (FB Górzyn)
 • 8.04. - Odbyło się spotkanie z książką dla dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” ph. „Książeczki z dziecięcej półeczki”, dotyczące głównie twórczości H. Ch. Andersena. Dzieci słuchając baśni pt. „Królewna na ziarnku grochu”, odnajdywały obrazek przedstawiający treść czytanego tekstu. Następnie bawiły się w „Prawdziwą królewnę” -  siadając na kolejnych „poduchach”, dzieci musiały poczuć, pod którą z nich zostało ukryte ziarenko grochu. W kolejnym zadaniu uczestnicy dopasowywali w pary bohaterów z różnych bajek a na koniec rozegrał się tematyczny quiz. Uczestnicy wyszli ze słodkim poczęstunkiem. Spotkanie trwało 60 minut, z udziałem 24 osób. (FB Mierków)
 • 12.04. - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali dwie lekcje biblioteczne nt. „Jak powstała książka” nawiązująca do obchodów Światowego Dnia Książki. Uczestnicy obejrzeli film animowany pt. „Gutenberg i pismo” z cyklu „Byli sobie wynalazcy”, wzięli udział w pogadance nt. historii powstania książki, obejrzeli przykłady różnych materiałów piśmienniczych, zapoznali się z drogą książki „od autora do czytelnika”, poznali zawody związane z produkcją i udostępnianiem książek. W lekcjach uczestniczyło łącznie 50 uczniów klas I-III z SP im. E. Bojanowskiego w Lubsku. (Oddział dla dzieci i czytelnia Muzyczna)
 • 12.04. - Zajęcia plastyczne  „Ze sztuką na ty…” ph. „Co słychać w Kosmosie?”, z udziałem dzieci z klasy I. Uczniowie malowali planety Układu Słonecznego, rakiety i astronautów - na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w Kosmos oraz Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki. Zajęcia trwały 60 minut, z udziałem 19 osób. Prace zostały wykorzystane do wykonania wystawy ph. „Startujemy w Kosmos”. (FB Mierków)
 • 20.04 - Wykonano wystawę okolicznościową towarzyszącą XI Sejmikowi Krajoznawczemu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Górzynie. Wystawa obrazowała grafiki Stanisława Górala, wykazy Sybiraków - kresowiaków żyjących we wsi Górzyn, ponadto wyeksponowano materiały dotyczące kresów wschodnich ze zbiorów Pana Krzysztofa Bagińskiego. Wystawa cieszyła sie dużym zainteresowaniem uczestników sejmiku. (FB Górzyn)
 • 15.04. - Spotkanie z książką z udziałem grupy przedszkolnej „Biedronki” (4,5,6-latki) z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Tematem wycieczki była „nieśmiałość”. Najpierw dzieci wysłuchały wiersza Beaty Jacewicz pt. „Odwagi, Misinko!”, następnie opowiadania ph. „Pomocna dłoń”. Po krótkiej rozmowie o nieśmiałości, uczestnicy wzięli udział w zabawach, których głównym celem było  wzmocnienie wiary we własne siły poprzez aktywizację społeczną. Dzieci bawiły się m. inn. w: „Moją najśmieszniejszą minę”, „Zarycz lwie,  zarycz – zasap pociągu, zasap”, „Grupki”, „Dobre oparcie”, „Niedorzeczne figury”. Ostatnim zadaniem, by jeszcze bardziej rozluźnić  atmosferę, była „Papierowa wojna”. W podziękowaniu za dobrze spędzony czas, wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę. Zajęcia trwały 60 minut, z udziałem 25 osób. (FB Mierków)
 • 15.04. - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczną ph. „Jestem małym ekologiem” nawiązującą do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Spotkanie rozpoczęło się projekcją bajek edukacyjnych pt. „Ekologiczny dom” i „Rady na odpady”. Dzieci wzięły udział w quizie nt. „Jak należy postępować aby nie zanieczyszczać środowiska”, a następnie wspólnie rozwiązywały zadania i odgadywały zagadki obrazkowe. Uczestnicy otrzymali „ekologiczne” kolorowanki. W wycieczce udział wzięło 18 sześciolatków z Przedszkola nr 1 w Lubsku. (Oddział dla dzieci i czytelnia Muzyczna)
 • 25.04. - w Oddziale dla dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Marią Wypych ph. „Jest taki świat”. Podczas spotkania znana lokalna poetka promowała swoją pierwszą książeczkę dla dzieci. W imprezie udział wzięły dzieci w wieku 4-6 lat z Przedszkola nr 3 i 5 w Lubsku. Uczestnicy słuchali wybranych wierszy, a ilustracje do tekstów oglądali na dużym ekranie. W trakcie spotkania młoda widownia brała udział w rozmowie z autorką wierszy na tematy związane z poznanymi utworami. Pod koniec spotkania poetka podarowała grupom przedszkolnym egzemplarze swojej książki. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek. (Oddział dla dzieci i czytelnia Muzyczna)
 • 26.04. - w czytelni ogólnej Oddziału dla dorosłych odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy ph. :"Pięć minut dla książki". W konkursie udział wzięły trzyosobowe drużyny z lubskich szkół: Gimnazjum Nr 1, ZSOiE oraz ZST. Każda drużyna zaprezentowała wybrane przez siebie książki godne przeczytania. W imprezie udział wzięło 45 osób. (Oddział dla dorosłych)
 • 26.04. -  Spotkanie ph. „Książeczki z bibliotecznej półeczki”  z okazji Dnia Książki i Praw  Autorskich mające na celu promocję znanych bajek i pisarzy dla dzieci . Na spotkaniu dzieci rozwiązywały zagadki, zgadywanki, quizy z baśniowymi rekwizytami, układały rozsypanki wyrazowe z fragmentów znanych bajek, łączyły imiona z odpowiednimi nazwiskami pisarzy, układały baśniowe puzzle, wykonywały colage z bajkowymi postaciami. Na zakończenie spotkania dzieci zostały nagrodzone kolorowymi dyplomikami, upominkami oraz słodkościami. W spotkaniu udział wzięło 10 dzieci. (FB Białków
 • 28.04. - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali lekcję biblioteczne nt. „Sięgaj po zdrowie” nawiązującą do przypadającego w tym miesiącu Światowego Dnia Zdrowia. W zajęciach uczestniczyła 23 osobowa grupa drugoklasistów z Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Podczas lekcji odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt. „10 zasad zdrowego żywienia”. Po filmie omówione zostały najważniejsze zasady zdrowego trybu życia. Uczniowie zapoznali się także z literaturą popularnonaukową dla dzieci związaną  z tematem lekcji. (Oddział dla dzieci i czytelnia Muzyczna)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków

Filia Mierków


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu marzec 2016 r.

 • 3.03. odbyła się impreza  z okazji „Dnia Kobiet”, ph. „Małe Księżniczki”, z udziałem grupy przedszkolnej „Biedronki” (4,5,6-latki) z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Dzieci wysłuchały wiersza Tadeusza Kubiaka pt. „Niechaj ten wiersz…”, nawiązujący do tematu spotkania, oraz krótkiej historii powstania Dnia Kobiet. Nie zabrakło zagadek tematycznych - uczestnicy odgadywali kobiece zawody, dopasowując do nich właściwy obrazek.  Konkurencje miały nawiązywać do typowo kobiecych czynności, np. w zabawie ph. „Nie do pary” zadaniem było dopasowanie skarpetek do siebie i rozwieszenie ich na sznurku w jak najszybszym czasie. Zabawa ph. „Pantofelek” polegała na chodzeniu na szczudłach, tak jak kobiety chodzą na szpilkach, a kręcenie hula hop, nawiązywało do dbanie przez nie o ładną figurę. Na zakończenie imprezy wszystkie dziewczynki dostały po pięknej koronie. Impreza trwała 60 minut z udziałem 24 osób. (FB Mierków)
 • 03.03. -  w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa literacka ph. „Współcześni twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej” nawiązująca do Międzynarodowego Dnia Pisarzy. Ekspozycja zawierała portrety i notki biograficzne 21 obecnie piszących polskich autorów oraz przykładowe pozycje z ich dorobku literackiego. (Oddział dla dzieci)
 • 3.03.  odbyły się dwie imprezy z okazji „Dnia Kobiet”, ph. „Wyłącznie dla Kobietek”, z udziałem klas III i IV z Niepublicznej Szkoły Podstawowej  w Mierkowie. Po opowiedzeniu krótkiej historii powstania tego dnia, dzieci wzięły udział w licznych konkurencjach. Głównie chłopcom nie było łatwo, ponieważ zadane  czynności,  wykonywane są przeważnie przez kobiety. Dzieci musiały przejść dystans na „szpilkach” - czyli szczudłach, poukładać w pary skarpetki oraz  kręcić hula hop. Najtrudniejszym zadaniem okazało się jednak zrobienie fryzury oraz damskiego makijażu. Na zakończenie imprezy chłopcy wykonali kwiatki dla koleżanek z klasy, one zaś zrobiły kolegom papierowe krawaty - na znak mężnego podejścia do zadań oraz zbliżającego się „Dnia Mężczyzn”. Ponadto uczestniczki otrzymały niespodziankę - portmonetki. Impreza trwała łącznie 100 minut z udziałem 11 osób. (FB Mierków)
 • 4.03. - Konkurs plastyczny połączony z wystawą pokonkursową Ph. „Bratki dla mamy i sąsiadki” zorganizowany z okazji 8 marca. Uczestnicy, których prace zostały nagrodzone i wyróżnione otrzymali upominki. W konkursie wzięli udział  uczniowie kl. I - III Szkoły Podstawowej w Górzynie. (FB Górzyn)
 • 06.03.  - Impreza okolicznościowa ph. „Kwiatek dla Pań” z okazji Dnia Kobiet. Gościliśmy prawdziwą profesjonalistkę od makijażu, która niejedną już znaną nam z telewizji twarz malowała. Wiemy już jak prawidłowo nakładać makijaż , jak dobierać kosmetyki . Dla przykładu kilka pań zostało pięknie umalowanych. Fachowymi radami służyły tez nam panie z lubskiego sklepu SABA. Przy słodkim poczęstunku i kawie, wśród kwiatów i życzeń od Sołtysa wsi Ryszarda Gawrylczyka oraz udanymi prezentami, którymi każda pani została obdarowana, po dosłownie kilku godzinach aż nie chciało się wracać do domu. W spotkaniu udział wzięło 25 osób. (FB Białków)
 • 11.03. odbyło się spotkanie z książką z udziałem grupy przedszkolnej „Biedronki” (4,5,6-latki) z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Tematem wycieczki była „cierpliwość”. Dzieci wysłuchały wiersza Beaty Jacewicz pt. „Do trzech razy sztuka!” oraz opowiadania pt. „Uda się! – Jaś to wie!”. Dzieci wypowiadały się dlaczego „cierpliwość” przydaje nam się w różnych sytuacjach. Następnie uczestnicy sami mieli okazję wypróbować swojej cierpliwości wykonując techniką origami malutkie modele helikopterów. Zadanie zakończył ich lot. Kolejną próbą cierpliwości okazała się zabawa z motkiem.  Dzieci odgadywały zagadki bajkowe rzucając do siebie motek nitki, zawijając nitkę na paluszek podawały ją dalej. W ten sposób tworzyła się nić pajęcza. Kto odpowiedział poprawnie na zagadkę, mógł wybrać kolejną osobę odgadującą. Zajęcia trwały 70 minut, z udziałem 26 osób. (FB Mierków)
 • 11.03. - Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali wycieczkę tematyczną ph. „Nadchodzi wiosna”.  W spotkaniu uczestniczyła 17 osobowa grupa sześciolatków z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Dzieci obejrzały bajki animowane pt. „Witaj wiosno” oraz „Wiosna”, a następnie wzięły udział w różnorodnych zabawach przy muzyce. (Oddział dla dzieci  i Czytelnia Muzyczna)
 • 14.03. - Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej ph. „Wielkanocne koguciki”. W konkursie uczestniczyli uczniowie kl. I - IV i przedszkolacy  z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Górzynie. Na konkurs wpłynęło 89 prac. Nagrodzono i wyróżniono 12 prac. Fundatorem nagród była Filia Biblioteczna w Górzynie. (FB Górzyn)
 • 15.03. -  w Oddziale dla dzieci i Czytelni Muzycznej przeprowadzone zostały zajęcia z biblioterapii na temat. „Zwiastuny wiosny” . W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas I-III oraz grupa dzieci autystycznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Uczestnicy obejrzeli projekcję filmu edukacyjnego pt. „Idzie Pani Wiosna” , bawili się w gry ruchowe przy wiosennych piosenkach, odgadywali zagadki obrazkowe  i rozwiązywali zadania rozwijające spostrzegawczość. (Oddział dla dzieci  i Czytelnia Muzyczna)
 • 16.03. Zajęcia plastyczne  „Ze sztuką na ty…” ph. „Kolory wiosny”,z udziałem dzieci z klasy II Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mierkowie. Do wykonania prac wykorzystano głównie kredki i flamastry w kolorach wiosennych kwiatów i tęczy. Zajęcia trwały 60 minut, z udziałem 11 osób. (FB Mierków)
 • 17.03.  została wykonana wystawa z udziałem uczniów klasy I Niepublicznej Szkoły Podstawowej  w Mierkowie. Na wystawie ph. „Świat wiosną malowany”, zostały wykorzystane prace plastyczne dzieci o tej tematyce. (FB Mierków)
 • 17 marca  Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali wycieczkę tematyczną nt. „Tradycje wielkanocne”.  W zajęciach wzięły udział dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Przedszkolaki obejrzały bajkę pt. „Wielkanocne porządki”, wysłuchały pogadanki nt. polskich tradycji wielkanocnych, wspólnie rozwiązywały zadania obrazkowe i odgadywały świąteczne zagadki. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowanki tematyczne. (Oddział dla dzieci  i Czytelnia Muzyczna)
 • 17 marca  Oddział dla dzieci i zorganizował zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty”. Tematem spotkania były „Wielkanocne palemki”. Do udziału zaproszone zostały dzieci w wieku 4-6 lat z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Przedszkolaki wykonały bibułkowe kwiaty, z których powstała wspólna palma wielkanocna. (Oddział dla dzieci)
 • 18.03. - „Wiosenne czytanki i zgadywanki” - Spotkanie dla najmłodszych czytelników, na którym czytano dzieciom krótkie bajeczki, następnie odbył się turniej wiosennych zgadywanek oraz wykonywano ciekawe, kolorowe prace plastyczne takie jak zajączki i kurki. W spotkaniu udział brało 5 dzieci. (FB Białków)
 • 18.03. odbyła się Impreza z okazji zbliżającego się pierwszego dnia wiosny ph. „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…”, z udziałem grupy przedszkolnej „Biedronki” (4,5,6-latki) z Niepublicznego Przedszkola w Mierkowie. Dzieci z łatwością odgadywały zagadki i hasła wiosennej krzyżówki. Bezbłędnie wymieniały miesiące i oznaki wiosny. Więcej trudności sprawił im „ Bociani Quiz”, w którym dzieci musiały odpowiadać na pytania dotyczące bocianiego życia. Nagrodą za każdą poprawną odpowiedź była kartonowa żabka. Następnie wcielając się w rolę skrzydlatych zwiastunów wiosny, przedszkolaki miały za zadanie, skacząc na jednej nodze, nakarmić swoje bocianięta w gniazdach. Grupa z największą ilością zdobyczy wygrała oklaski. W kolejnej konkurencji dzieci  przeskakiwały sznurki rozwieszone nad podłogą, imitujące druty pod napięciem, z którymi ptaki często zderzają się podczas lotu. Na koniec imprezy uczestnicy otrzymali wiosenne kwiatki do pokolorowania. Zajęcia trwały 60 minut, z udziałem 26 osób. (FB Mierków)
 • 18.03. i 21.03. - Odbył się konkurs przedszkolaka ph. „Tradycje wielkanocnego koszyczka”. W konkursie uczestniczyły 2 grupy wiekowe przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Górzynie. Za znajomość tradycji wielkanocnych najlepsi otrzymali upominki w postaci malowanek, maskotek i słodyczy. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych wśród najmłodszych. (FB Górzyn)
 • 21 marca  Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali dwie lekcję biblioteczne nt. „Wiosna w poezji polskiej”.  W zajęciach wzięli udział uczniowie klas I c oraz II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Dzieci obejrzały bajkę animowaną z serii „Przygody Bolka i Lolka” pt. „Wiosenne porządki ”, a następnie wysłuchały fragmentu wiersza Marii Konopnickiej pt. „Nasze kwiaty”. Na podstawie poznanego tekstu uczniowie rozwiązali logogryf. Uczniowie uczestniczyli również  w zabawach: odgadywali zagadki, rymowanki, rozwiązywali zadania obrazkowe o tematyce wiosennej przygotowane w oparciu o wiersze polskich poetów oraz czasopisma dziecięce. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
 • 25.03. - „Wielkanocne dekoracje” - Spotkanie dla dzieci z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przeprowadzono z dziećmi krótką pogadankę na temat tradycji i obrzędów ludowych Świąt Wielkanocnych. Następnie poznając technikę wikliny papierowej dzieci wykonały świąteczne ozdoby i zostały nagrodzone świątecznymi łakociami. Udział brało 5 dzieci. (FB Białków)
 • 30 marca  Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali imprezę artystyczną ph. „Teatr w naszej bibliotece”, zorganizowaną w związku z przypadającym 27.03. Międzynarodowym Dniem Teatru. Główną atrakcją spotkania było przedstawienie kukiełkowe pt. „O smoku wawelskim” przygotowane przez grupę młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku pod opieką pani Teresy Piaseckiej. Do obejrzenia spektaklu zaproszone zostały dzieci z lubskich przedszkoli. W imprezie uczestniczyły łącznie 72 osoby. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Filia Białków

Filia Górzyn

Filia MierkówXXXVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni ‘2016”

Sczegóły konkursu  tutaj


  Działalność kulturalno – oświatowa 

  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu luty 2016 r.

 • 3 lutego  w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa okolicznościowa nawiązująca do 55 rocznicy urodzin Doroty Gellner, poetki, prozaika, autorki poczytnych książek dla dzieci. Ekspozycja ph. „Nasze bajeczki” zawierała 23 woluminy, oraz informacje o pisarce. (Oddział dla dzieci)
 • 4 lutego - Podsumowanie konkursu plastycznego ph.: „Ptasie stołówki”. Prace wyróżnione i nagrodzone wyeksponowano na wystawie pokonkursowej. W konkursie wzięło udział 16 uczniów kl. I - III, w tym  z sekcji plastycznej przy SP Górzyn. (FB Górzyn)
 • 05 lutego  Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali wycieczkę tematyczną nt. „Nasz dziecięcy teatrzyk”. Wśród uczestników znalazły się dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Spotkanie rozpoczęła projekcja bajki animowanej pt. „Leśny teatr”. Następnie dzieci zapoznały się z wierszem D.Gellner pt. „Zły humorek”, na podstawie którego przygotowały krótką scenkę. Przedszkolaki wzięły również udział w zabawach związanych z teatrem i aktorstwem. Zajęcia powtórzono w dniu 26 lutego dla dzieci w wieku 4-6 lat z grupy „Motyle” z Przedszkola nr 1. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 10 lutego  w Oddziale dla dzieci odbyła się wycieczka tematyczna ph. „Bajeczki Doroty Gellner”. W spotkaniu, zorganizowanym z okazji 55 rocznicy urodzin pisarki,  udział wzięły czterolatki z Przedszkola nr 1  w Lubsku. Po zapoznaniu dzieci z jedną z książeczek pt. „Piłka”, uczestnicy zaproszeni zostali do zabaw zręcznościowych, rozwiązywania zagadek tematycznych, rysowania i kolorowania obrazków. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał kolorowankę. Na podobne zajęcia zaproszono w dniu 16 lutego grupę sześciolatków z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Tym razem spotkanie przygotowano w oparciu o utwór pt. „Zły humorek”. (Oddział dla dzieci)
 • 11 lutego - „Konkurs wiedzy przedszkolaka” - cykliczny konkurs dla najmłodszych. Uczestnicy rozwiązywali zagadki z różnych dziedzin wiedzy. W konkursie wzięło udział 20 przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP w Górzynie. (FB Górzyn)
 • 12 luty - odbyły się dwie imprezy z okazji Dnia św. Walentego ph. „Do zakochania jeden krok”. Gdzie i jaką miłość możemy znaleźć, dzieci dowiedziały się wysłuchawszy książeczki Joanny Wilkońskiej pt. „Jak Michałek szukał miłości”. Ponadto poznały jedną z legend  powstania Dnia Zakochanych, oraz niektórych przesądów i zwyczajów z nim związanych. Nie zabrakło wróżb i zabaw walentynkowych takich jak: „Gorące serce” (polegała na wyłonieniu osoby, która najszybciej będzie zakochana), „Jak Tobie na imię” (uczestnicy dowiedzieli się o imionach swoich ukochanych), „Z miłości nici” (z uciętej przez siebie nitki wróżono jakimi uczuciami są obdarowywani przez osobę, którą mają na myśli), „Jabłko miłości” (każdy przekrajał jabłko na pół, aby dowiedzieć się ile dzieci będzie miało  w przyszłości). Dzieci świetnie poradziły sobie z wykonaniem drzewa geneologicznego z różnorodnych, według własnego pomysłu serduszek, czule wypisując na nich imiona najbliższych. Prace zostały wyeksponowane na wspólnej wystawie. Na koniec wszyscy uczestnicy  otrzymali niespodziankę w postaci wróżby walentynkowej umieszczonej w balonie lub dołączonej do lizaka w kształcie serduszka. Impreza łącznie trwała 120 minut, z frekwencją 30 osób (klasa I i II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mierkowie). (FB Mierków)
 • 15 luty - "W imieniny Walentyny rozdajemy Harlequiny" - dla każdego czytelnika z okazji Walentynek rozdawane były książki z wyd. Harlequin. (Oddział dla dorosłych)
 • 15 luty - konkurs plastyczny ph. "Walentynkowe serduszko" na wykonanie laurki walentynkowej. (FB Białków)
 • 17 lutego  w Oddziale dla dzieci odbyła się wycieczka tematyczna ph. „Na kocich ścieżkach”. W spotkaniu, zorganizowanym z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KOTA, wzięły udział dzieci z grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Przedszkolaki wzięły udział w konkursie picia mleka oraz w „kocich” zabawach, układały puzzle, bawiły się przy piosenkach o kotkach. Spotkanie powtórzono 23 lutego dla czterolatków z Przedszkola nr 1. Wycieczkę uatrakcyjniła projekcja dwóch bajek z cyklu „Przygody kota Filemona”. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 17 lutego - „Dzieci czytają dzieciom” ph.: „Bajki z torebki prezentują wróżki”. Uczniowie klas IV w strojach wróżek czytały przedszkolakom bajki z torebek pt.: ”Mój królewski skarbiec”. W imprezie uczestniczyło 26 przedszkolaków.(FB Górzyn)
 • 17 lutego  Oddział dla dzieci zorganizował zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty”. Tematem spotkania były „Futerkowe portrety”. Do udziału zaproszone zostały sześciolatki z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Uczestnicy wykonali techniką collage portrety domowych pupili. Celem zajęć było osiągnięcie za pomocą różnorodnych materiałów faktury zwierzęcej sierści. (Oddział dla dzieci)
 • 18 lutego  w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa plastyczna nawiązująca do Światowego Dnia Kota. Ekspozycja ph. „Puszyste portrety” prezentowała 19 prac wykonanych przez dzieci w wieku przedszkolnym. (Oddział dla dzieci)
 • 23 lutego odbył się „Konkurs recytatorski” dla klas I - VI organizowany we współpracy z polonistką M. Ślifirską z SP w Górzynie. Jest to konkurs z tradycją. W tegorocznej edycji wzięło udział 17 uczniów. Wyróżnieni w konkursie wezmą udział w dalszych zmaganiach konkursowych w LDK w Lubsku. (FB Górzyn)
 • 25 lutego  w Oddziale dla dzieci przeprowadzone zostały zajęcia z biblioterapii przygotowane ph. „Najpiękniejsze baśnie braci Grimm”, zorganizowane z okazji 230 rocznicy urodzin (24.02.) Wilhelma Grimma, współautora zbioru najpiękniejszych baśni. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas I-III ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Trzy małe świnki” w wersji umożliwiającej zaangażowanie słuchaczy (np. budowanie domków). Uczestnicy rozwiązywali zagadki obrazkowe i zadania tematyczne, kolorowali postacie z baśni. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały bajkowe malowanki. (Oddział dla dzieci)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków

Filia Mierków


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu styczeń 2016 r.

 • 18 stycznia  w Oddziale dla dzieci odbyła się impreza okolicznościowa nawiązująca do 130 rocznicy urodzin Hugha Jonesa Loftinga, pisarza i ilustratora amerykańskiego, autora znanego na całym świecie cyklu powieści o Doktorze Dolittle. Spotkanie przebiegało ph. „Jak rozmawiać trzeba z psem”. W zimowej zabawie udział wzięli uczniowie z zimowiska prowadzonego w SP2 oraz liczna grupa dzieci niezorganizowanych. Impreza rozpoczęła się projekcją filmu pt. „Doktor Dolittle”. Następnie mali goście uczestniczyli w różnorodnych konkurencjach i zabawach tematycznych rozwijających zręczność, spostrzegawczość i dziecięcą wyobraźnię. W spotkaniu wzięły udział łącznie 34 osoby w wieku od 5 do 11 lat. (Oddział dla dzieci  i Czytelnia Muzyczna)
 • - 19 stycznia w Białkowie odbyło się spotkanie ph.” ŻYJ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ". Na początku dzieci wysłuchały pogadanki o potrzebie dokarmiania ptaków i innych zwierząt zimą. Następnie wszyscy udali się do najbliższego lasku we wsi, gdzie zostały rozwieszone  „karmniczki” dla ptaków ( otrzymane  od  leśniczego). W imprezie wzięło udział łącznie 15 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. (FB Białków)
 • - Wyjazd do LDK na teatrzyk  dla dzieci pt.: "Żółw i zając".  W oglądaniu spektaklu udział wzięło 15 dzieci. (FB Białków)
 • 12 stycznia - "Dzieci czytają dzieciom" - uczennice kl. IV czytały zimowe bajeczki dla przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP  w Górzynie. Czytające uczennice uatrakcyjniły imprezę przebierając się   w zimowe postacie z bajek. W imprezie wzięło udział 28 osób. (FB Górzyn)
 • 19 stycznia Czytelnia Muzyczna przygotowała imprezę ph. „Zimowe obrazy”, na którą zaproszone zostały dzieci w wieku przedszkolny i szkolnym. Uczestnicy spotkania najpierw obejrzeli projekcję filmu pt. „Kraina lodu”. Druga część imprezy poświęcona była zabawie z Tabletami. Dzieci kolorowały specjalnie przygotowane obrazki o tematyce zimowej. Następnie przy pomocy aplikacji Quiver 3D płaskie rysunki zamienione zostały w trójwymiarowe ruchome obrazy. W zabawach udział wzięło 15 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
 • 20 styczeń - wyjazd z dziećmi do kręgielni w Lubsku 20 osób. (FB Białków
 • 21 stycznia  w Oddziale dla dzieci odbyły się zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty” zorganizowane ph. „Niespodzianka dla babuni”, w których udział wzięły dzieci z zimowiska prowadzonego przez SP 2 oraz liczna grupa innych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Uczestnicy wykonali laurki z okazji Dnia Dziadka oraz kwiaty-laurki na Dzień Babci. Szczegółowy instruktarz, pokazujący jak wykonać poszczególne czynności, wyświetlany był podczas imprezy na dużym ekranie. W zajęciach  z papieroplastyki wzięło udział 37 dzieci w wieku od 5 do 14 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
 • 21 stycznia dzieci uczestniczyły w spotkani spotkaniu okolicznościowym  ph.”Kochani dziadkowie”, na którym recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Ogromnym zadowoleniem mini koncert gry na gitarze i flecie. Gwoździem programu były dzień wcześniej przygotowane przez dzieci torty. Dziadkowie otrzymali piękne laurki od kochanych wnuków. W spotkaniu udział wzięło 31 osób. (FB Białków)
 • 25 stycznia  w Oddziale dla dzieci odbyła się impreza okolicznościowa nawiązująca do obchodów 240 rocznicy urodzin E. T. A. Hoffmanna,  zorganizowana ph. „Wesołe orzechy”, Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali uczestnicy zimowisk organizowanych przy SP 2 i SP 3 w Lubsku oraz inne dzieci chętne do zabawy. Impreza rozpoczęła się od projekcji filmu pt. „Dziadek do orzechów” z disnejowskiej serii „Tom i Jerry”. Następnie mali goście uczestniczyli w licznych zadaniach i konkurencjach, których głównymi bohaterami były wiewiórki i orzechy. Wśród zabaw były m.in.: wiewiórkowe talerzyki, orzechowa huśtawka, zabawy z chustą animacyjną, sztafeta, orzechowe koło fortuny. Projekcję oraz oprawę dźwiękową przygotowała Czytelnia Muzyczna. W imprezie wzięło udział łącznie 48 dzieci w wieku od 5 do 13 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
 • 25 stycznia - spotkanie konkursowe  ph.” CO BY BYŁO GDYBY”, na które składały się rozmaite zabawy np.: ”Burza mózgów” (wypisywanie pomysłów na kartce, rozmowa o przedstawionych pomysłach), zabawa  w „Krzesło Prawdy-Nieprawdy”, zabawa w ” Wesołą Kłótnię (podawanie antonimów np. dobro - zło, kto najwięcej), gry planszowe. W imprezie wzięło udział łącznie 15 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. (FB Białków)
 • 26 stycznia  Czytelnia Muzyczna zorganizowała imprezę ph. „Muzyczne rozgrywki”, w której udział wzięły dwie grupy dzieci z zimowiska prowadzonego przez SP 2 oraz inne dzieci w wieku przedszkolnym  i szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się od konkursu „Muzyczne starcie”, podczas którego uczestnicy wykazali się znajomością piosenek i z bajek, tytułów utworów muzycznych i ich wykonawców. Muzyczne rozgrywki prowadziły gimnazjalistki Emilia Butkiewicz i Marika Książka. W drugiej części imprezy dzieci śpiewały karaoke. Teksty piosenek wyświetlane były na dużym ekranie. W zabawach uczestniczyło 45 dzieci w wieku od 5 do 14 lat. (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
 • 27 styczeń - wyjazd z dziećmi na basen do Żar. W wycieczce uczestniczyły 22 osoby. (FB Białków).
 • 27 stycznia - kolejne spotkanie konkursowe ph. „ ZIMOWA, OWOCOWA HERBATKA W BIBLIOTECE”. Dzieci wykonywały kolorowe szklaneczki( wycinanie wzorków z foli samoprzylepnej i naklejanie ich na szklankę), bawiły się  w „ Pocztę”, gry planszowe, malowanki. Na koniec odbyła się degustacja owocowej herbatki i słodki poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa na trampolinie.  W spotkaniu wzięło udział łącznie 16 dzieci w wieku od 5 do 13 lat. (FB Białków)
 • 28 stycznia  w Oddziale dla dzieci odbyła się ostatnia impreza organizowana w okresie ferii zimowych, przebiegająca ph. „Bajkowe zabawy ruchowe”. Wśród uczestników znalazły się dzieci z zimowiska prowadzonego przy SP 2 w Lubsku oraz grupa dzieci niezorganizowanych. Mali goście bawili się rozwiązując kalambury i „tęczowe zagadki”, biorąc udział w „bajkowym kole fortuny”, „wyścigach pluszaków” oraz sztafecie ze słomkami, wykazali się sprawnością w „łańcuchowym berku”, zabawie w „chiński mur” i „polowaniu na pchły”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki. Wzięło w niej udział 39 dzieci w wieku od 5 do 14 lat. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna)
 • 28 stycznia - wyjazd do LDK na teatrzyk  dla dzieci pt.: "Królowa śniegu".  W oglądaniu spektaklu udział wzięło 15 dzieci. (FB Białków
 • Wyjazd do LDK na Festiwal Piosenki Śnieżynka -12 osób. (FB Białków)
 • 30 stycznia - Wyjazd do Lubska do kina na film "Odlotowa przygoda". W projekcji filmu udział wzięło 20 osób. (FB Białków)
 • Ferie zimowe 2016 w Filii Bibliotecznej w Górzynie Biblioteka przygotowała dla uczestników ferii zimowych organizowanych w SP w Górzynie atrakcje w postaci konkursów czytelniczych i z wiedzy ogólnej. Prezentowano   propozycje   czytelnicze nowości książkowych,  odbyły się wędrówki z bajką dookoła świata, Przeprowadzono dwa poranki edukacji twórczej, które przeprowadziła miejscowa artystka  malarka Pani Elżbieta Juszczyńska. Wykonywane przez dzieci prace wzięły udział w konkursach: "Zimowe gwiazdki", "Barwy zimy". W trakcie otwarcia pokonkursowej wystawy nagrodzono najciekawsze prace malowankami, słodyczami  i maskotkami. Ogółem w imprezach bibliotecznych wzięło udział 144 uczniów kl. I - VI. (FB Górzyn)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lubsko - Wydawca czasopisma "Magazyn Lubski" informuje, że w dniu 18.01.2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji d/s wyboru oferty na skład i druk w/w miesięcznika.
                W związku z faktem, iż drukarnie:
                - DEM DRUK Lubsko
                - Drukarnia POLSKA PRESS Bielany Wrocławskie
nie złożyły oferty, Komisja postanowiła wybrać jedyną przedstawioną ofertę drukarni

POLSKA PRESS Sp. z o. o.
Oddział Poligrafia
Drukarnia Poznań


Ferie w bibliotece

PLAN IMPREZ
organizowanych przez Oddział dla dzieci i Czytelnię Muzyczną BPMiG w Lubsku
w okresie ferii zimowych 2016

18.01. – Impreza ph. „Jak rozmawiać trzeba z psem” nawiązująca do 130 rocznicy urodzin Hugha Jonesa Loftinga, autora znanego na całym świecie cyklu powieści o Doktorze Dolittle.
W programie:
- projekcja filmów animowanych z cyklu „Doktor Dolittle”,
- zabawy, zagadki i kalambury tematyczne.

19.01. – Impreza ph. „Zimowe obrazy”.
W programie:
- projekcja filmu pt. „Kraina lodu”,
- zabawy z wykorzystaniem tabletów.

21.01.„Ze sztuką na ty” – zajęcia plastyczne ph. „Niespodzianka dla babuni”.
W programie:
- wykonanie kwiatów techniką origami,
-projektowanie laurki dla babci i dziadka.

25.01. – Impreza ph. „Wesołe orzechy” przygotowana w związku z obchodami 240 rocznicy urodzin Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmanna.
W programie:
- projekcja filmu animowanego pt. „Dziadek do orzechów”
- „orzechowe zabawy”

26.01. – Impreza ph. „Muzyczne rozgrywki”
W programie:
- muzyczny quiz „Jaka to melodia, jaka to piosenka?”
- konkurs karaoke

28.01. – Impreza na zakończenie ferii zorganizowana ph. „Bajkowe zabawy ruchowe”.
W programie:
- bajkowe zabawy i kalambury,
- konkurencje zręcznościowe z nagrodami.

Wszystkie imprezy odbędą się w godzinach 11:00- 13:00 w Oddziale dla dzieci i Czytelni Muzycznej BPMiG w Lubsku.

FILIA BIBLIOTECZNA BIAŁKÓW

 • 19.01.

Spotkanie ph.” ŻYJ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”
- wizyta leśniczego  i  pogadanka o potrzebie dokarmiania ptaków i innych zwierząt zimą,
- wycieczka do najbliższego lasku we wsi i rozwieszenie „karmniczków” dla ptaków ( otrzymanych  od  leśniczego) 
- zagadki o zwierzątkach,
- zabawa w „Stary Niedźwiedź...”,
- gry planszowe. (FB Białków)

 • 21.01.

Spotkanie  ph.”ZIMOWE ,WESOŁE  BAŁWANKI”
- wykonywanie i ozdabianie bałwanków z waty i kolorowego papieru,
- zabawy:

 • rzut śnieżkami z waty do celu,
 • slalom między „Pingwinkami z Antarktydy” z książką na głowie,
 • utrzymanie w powietrzu piórka poprzez dmuchanie,
 • malowanie bałwanka z zakrytymi oczami,
 • zabawa w „ Chodzi lisek koło drogi…” (FB Białków)
 • 25.01.

Spotkanie konkursowe  ph.” CO BY BYŁO GDYBY”
 - ”Burza mózgów” (wypisywanie pomysłów na kartce, rozmowa  o przedstawionych pomysłach),
- zabawa w „Krzesło Prawdy-Nieprawdy”,
- zabawa w ” Wesołą Kłótnię (podawanie antonimów np. dobro - zło, kto najwięcej) .
- gry planszowe. (FB Białków)

 • 27.01

Spotkanie konkursowe ph. „ ZIMOWA, OWOCOWA HERBATKA W BIBLIOTECE”
- wykonywanie kolorowej szklaneczki( wycinanie wzorków z foli samoprzylepnej i naklejanie ich na szklankę),
- zabawa w „ Pocztę”, gry planszowe, malowanki,
- degustacja owocowej herbatki i słodki poczęstunek,
- zabawa na trampolinie.  (FB Białków)

 • 29.01.

Spotkanie ph.” ZAPROSZENIE NA BAL”
- zabawy, gry ,konkursy,
- konkurs tańca,
- wybory „Króla i Królowej Balu”,
- słodki poczęstunek. (FB Białków)

 • Zależnie od aury

” KULIG”
- sanna kuligiem, ognisko i pieczenie kiełbasek na boisku szkolnym - Impreza w współpracy z sołtysem wsi , który pomoże w zorganizowaniu   z OSiRem  kuligu  oraz pomoże w przygotowaniu drewna na ognisko i kijków do pieczenia kiełbasek. (FB Białków)

Wszystkie imprezy odbędą się w godzinach 12:00 - 14:00

Planuje się wyjazdy z dziećmi: do LDK, kręgielni i na basen.

FILIA BIBLIOTECZNA GÓRZYN

 • 19.01  

„ Z bajką dookoła świata”  prezentacje bajek różnych stron  świata -  jakich nie znacie
- konkurs czytelniczy – ph.  „Ja to czytałem”,

 • 21.01 

Poranek edukacji twórczej ph. „Zimowe  gwiazdki” prowadzi pani E.  Juszczyńska                   
- konkurs na najciekawsza pracę
- wystawa pokonkursowa nagrodzonych i wyróżnionych prac,

 • 26.01

„Tej zimy nikt się nie musi nudzić”-  propozycje czytelnicze
- konkurs ph. „ Kto odgadnie”,

 • 28.01

Poranek edukacji twórczej ph. „ Barwy zimy”
- konkurs na pejzaż zimowy( biało- czarne)
- wystawa pokonkursowa nagrodzonych i wyróżnionych prac.

FILIA BIBLIOTECZNA MIERKÓW

FB w Mierkowie jest nieczynna.


Działalność kulturalno – oświatowa

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku   w miesiącu grudniu 2015 r.

 • 1 grudnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku odbyło się spotkanie z Panem Bronisławem Cieślakiem, Piotrem K. Piotrowskim oraz Dariuszem Rekoszem. (Oddział dla dorosłych)
 • 2 grudnia w Oddziale dla dzieci odbyły się warsztaty, nawiązujące do obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu, z udziałem uczniów kl. V a ze Szk. Podst. nr 2 w Lubsku. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz filmy wprowadzające do tematyki autyzmu. Wzięli również udział w ćwiczeniach praktycznych, mających za zadanie przybliżyć zdrowej młodzieży świat osób dotkniętych chorobą. Warsztaty prowadzone były przez pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku pod kierunkiem pani Renaty Skowrońskiej. Uczestniczyło w nich łącznie 30 osób. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 4 grudnia "Mikołajkowe nocne czytanie" zorganizowane we współpracy ze  Szkołą Podstawową w Górzynie. Impreza adresowania do uczniów kl. II - VI a mająca na celu popularyzację czytelnictwa, integrację uczniów  i opiekunów. W VI edycji nocnego czytania wzięło udział 43 uczniów. Biblioteka polecała klasom IV - VI książki, po które warto sięgnąć  a uczniom klas II - III czytały dzieci przebrane w stroje mikołajkowe, bajki o mikołajach "Bajkowe Mikołajki". (FB Górzyn)
 • 4 grudnia Spotkanie z baśnią ph. "Bajki na Białym Ekranie” - wyświetlanie bajek rzutnikiem, zagadki, gry planszowe . Udział wzięło 13 osób. (FB Białków)
 • 4 grudnia w Oddziale dla dzieci przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne ph.”Moja kukiełka” z cyklu „Ze sztuką na ty”. Wzięło w nich udział 19 dzieci w wieku 5-6 lat z Przedszkola nr 1 w Lubsku. (Oddział dla dzieci)
 • 4 grudnia "Mikołajkowe nocne czytanie" zorganizowane we współpracy ze  Szkołą Podstawową w Górzynie. Impreza adresowania do uczniów kl. II - VI a mająca na celu popularyzację czytelnictwa, integrację uczniów i opiekunów. W VI edycji nocnego czytania wzięło udział 43 uczniów. Biblioteka polecała klasom IV - VI książki, po które warto sięgnąć  a uczniom klas II - III czytały dzieci przebrane w stroje mikołajkowe, bajki o mikołajach. (FB Górzyn)
 • 8 grudnia "Bajkowe Mikołajki" - cykliczna impreza dla przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Górzynie. W trakcie spotkania czytano bajki o mikołajach. Kultywowano tradycję mikołajkową. Przeprowadzono konkurs wiedzy o mikołaju. Dzieci otrzymały drobne upominki, oczywiście słodkości. (FB Górzyn)
 • 9 grudnia w Oddziale dla dzieci zorganizowano finał konkursu o miano „Wzorowego Czytelnika 2015”. W imprezie udział wzięli laureaci konkursu, ich rodzice, nauczyciele i opiekunowie oraz uczniowie klasy III a z SP 2. Dziesięcioro zwycięzców nagrodzono pamiątkowymi statuetkami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. W części artystycznej wystąpiła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku, która pod kierunkiem pani Teresy Piaseckiej przygotowała przedstawienie kukiełkowe „O smoku wawelskim”. W imprezie uczestniczyło łącznie 51 osób. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 11 grudnia Wystawa kart świątecznych; "Życzenia świerkiem pachnące". Na wystawie wyeksponowano kartki, które wykonała miejscowa artystka malarka Elżbieta Juszczyńska. Kartki świąteczne zostały wykonane różnymi technikami i cieszyły się dużą oglądalnością wśród czytelników. (FB Górzyn)
 • 11 i 15 grudnia w Oddziale dla dzieci odbyły się dwie wycieczki tematyczne ph. „Nadchodzą Święta” z udziałem dzieci w wieku od 4 do 6 lat z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną „Obyczaje świąteczne: Wigilia Bożego Narodzenia” oraz bajki o tematyce świątecznej pt. „Zabawa w przedszkolu” oraz „Niezwykły dzień” z cyklu „Boże Narodzenie Kajtka”. W drugiej części zajęć przedszkolaki bawiły się rozwiązując zagadki obrazkowe oraz wykonując papierowe ozdoby choinkowe. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 16 grudnia w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawka okolicznościowa ph. „Boże Narodzenie na kartach świątecznych”, na której wyeksponowano ponad sto ręcznie robionych kart. (Oddział dla dzieci)
 • 16 grudnia Konkurs plastyczny ph.”Plastyka nie tylko dla Smyka”- wykonywanie ozdób choinkowych i świątecznych, wystawka prac. Udział wzięło 12 dzieci. (FB Białków)
 • 23 grudnia Spotkanie wigilijne dla dzieci - zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami  świątecznymi i noworocznymi, dzielenie się opłatkami, śpiewanie kolęd i granie ich na instrumentach ( flet i gitara) , słodki poczęstunek, wręczenie dzieciom drobnych upominków. W spotkaniu udział wzięło 15 dzieci. (FB Białków)
 • 29 grudnia Konkurs plastyczny ph. „ Karnawałowe Maseczki”-   wykonywanie maseczek karnawałowych, wystawka prac. Udział wzięło 6 osób. (FB Białków)

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków


1 grudnia 2015 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku odbyło się spotkanie z Panem Bronisławem Cieślakiem, Piotrem K. Piotrowskim oraz Dariuszem Rekoszem.

Fotorelacja ze spotkania

Bronisław Cieślak


Działalność kulturalno – oświatowa  

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu listopad 2015 r.

 • Halloween. (Filia Białków)
 • 04 listopada w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawka okolicznościowa ph. „Rzeczpospolita Polska”, nawiązująca do obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. (Oddział dla dzieci)
 • 05 listopada Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali imprezę ph. „Bajkowa karuzela” przygotowaną z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Uczestnicy bawili się rozpoznając bajkowe gadżety i rozwiązując zagadki tematyczne. W drugiej części imprezy dzieci malowały kolorowanki przystosowane do zabawy z iPodami. Obrazki za pomocą aplikacji River 3D zamienione zostały w trójwymiarowe ruchome obrazy. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały bajkowe malowanki. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Internetowa i Muzyczna)
 • 06 listopada Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zaprosili dzieci z grupy „Motyle” z Przedszkola nr1 w Lubsku na spotkanie z teatrem. Uczestnicy zapoznani zostali z prezentacją  multimedialną pt. „Magia teatru”, wzięły udział w rozmowie na temat zawodów związanych  z teatrem, oglądały różne rodzaje lalek takich jak:  kukiełka, pacynka, lalka cieniowa. Dzieci bawiły się rozwiązując teatralne zagadki obrazkowe, wcielały się w różne role gestami i mimiką wyrażając poszczególne uczucia      i sytuacje. Otrzymały również kolorowanki tematycznie związane z teatrem. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Internetowa i Muzyczna)
 • 6 listopada - Spotkanie z baśnią ph.: "Oko w oko z najsympatyczniejszymi misiami świata": czytanie bajek, w których występują misie, zabawa  w "Stary niedźwiedź mocno śpi...". (Filia Białków)
 • 09 listopada Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali imprezę ph. „Prawda czy fałsz” nawiązującą do 125 rocznicy śmierci C. Collodi, włoskiego prozaika, autora opowieści dla dzieci  o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia. Uczestnicy obejrzeli wybrane fragmenty disnejowskiej wersji bajki pt. „Pinokio” a następnie wzięli udział w bajkowym quizie. Miernikiem prawidłowych odpowiedzi był rosnący lub malejący nos Pinokia. Na zakończenie dzieci otrzymały obrazki do kolorowania z postacią pajaca. Impreza została czterokrotnie powtórzona dla grup przedszkolnych z Przedszkola nr 1 i 3 w Lubsku. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Internetowa i Muzyczna)
 • 13 listopada - "Wierszyki łamiące języki" - konkurs na najładniejszą recytację lub czytanie wierszyka. (Filia Białków)
 • 13 listopada - Wystawa okolicznościowa towarzysząca obchodom 70 lecia Szkoły Podstawowej w Górzynie i 70 lecia Osadnictwa Wojskowego we wsi Górzyn. Na wystawie zaprezentowano przekrój historyczny z życia szkoły i wspomniano osadników wojskowych I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, którzy tworzyli podwaliny wsi Górzyn. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem wśród zaproszonych gości na uroczystość, uczniów  i mieszkańców Górzyna. (FB Górzyn)
 • 20 listopada - Konkurs plastyczny ph. "Ślimaczkowe kubeczki" - wykonywanie ślimaczków z kubeczków plastikowych, wystawka prac, malowanki. (Filia Białków)
 • 23 listopada - Konkurs plastyczny ph. "Ruda wiewiórka" - wykonywanie   z kolorowego papieru wiewiórek, wystawka prac, gry planszowe. (Filia Białków)
 • 24 listopada Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowały zajęcia z biblioterapii nt. „Nadchodzą Święta” przeznaczone dla uczniów klas I-III oraz dzieci autystycznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku. Uczestnicy obejrzeli prezentację „Obyczaje świąteczne: Wigilia Bożego Narodzenia” oraz bajkę pt. „Boże Narodzenie Kajtka”. Druga część spotkania poświęcona była zabawom edukacyjnym. Dzieci rozwiązywały zagadki obrazkowe, a także wykonały z papieru ozdoby choinkowe. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne kolorowanki. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Internetowa  i Muzyczna)
 • 26 listopada - XII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. W konkursie udział wzięli uczniowie lubskich szkół podstawowych i gimnazjów. W zmaganiach recytatorskich uczestniczyło 43 uczniów. Uczestnicy konkursu, zaproszeni goście, komisja konkursowa obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu uczniów SP w Górzynie, który przygotowała nauczycielka Pani Magda Stasik. Współorganizatorami konkursu byli: proboszcz górzyńskiej parafii ks. Leszek Białuga i Szkoła Podstawowa  w Górzynie. (FB Górzyn)
 • 27 listopada w Oddziale dla dzieci odbyły się zajęcia z cyklu „Ze sztuką na ty” przeprowadzone ph. „Moja kukiełka” . W zajęciach wzięły udział dzieci w wieku 5-6 lat z grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Przedszkolaki bawiły się wykonując najprostsze formy kukiełek. (Oddział dla dzieci)
 • 27 listopada - "Dzień Pluszowego Misia" - spotkanie dla przedszkolaków w bibliotece. Dzieci przybyły  z pluszakami  i wysłuchały bajki o Misiu Krzysiu pt. "Wszystkiego Najlepszego Misiu Krzysiu". W trakcie spotkania prezentowano książki o misiach. W imprezie uczestniczyło 21 przedszkolaków. (FB Górzyn)
 • 27 listopada - Spotkanie andrzejkowe ph. "Na świętego Andrzeja błyska panną nadzieja" - gry, zabawy, konkursy, wróżby andrzejkowe, tańce, słodki poczęstunek. (Filia Białków)
 • 30 listopada Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali imprezę andrzejkową ph. „Magiczny czas wróżb”. Do zabawy zaproszone zostały dzieci z klas trzecich ze Szkoły Podstawowej  nr 2 w Lubsku. W role czarownic wcieliły się uczennice klasy VI a Nikola Hirsch, Nikola Jurgielewicz i Karolina Burda. Przy nastrojowej muzyce dzieci wróżyły sobie wykorzystując różnorodne rekwizyty. Imprezę zakończyły ciasteczkowe wróżby. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Internetowa i Muzyczna)

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Filia Górzyn

Filia Białków


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu październik 2015 r.

 • 1 października w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawka literacka ph. „Nieco szerszy wybór wierszy”, na której zaprezentowano postać Marcina Brykczyńskiego oraz twórczość poety, autora licznych książek dla dzieci. (Oddział dla dzieci)
 • 2 października w Oddziale dla dzieci odbyło się spotkanie autorskie z cyklu „Z książką na walizkach”, przebiegające ph. „Na tropie tajemnic”. Gościem spotkania był Marcin Brykczyński, autor wierszy i książek dla najmłodszych czytelników. W imprezie uczestniczyły dzieci z lubskich przedszkoli nr 1,2 i 5. Podczas spotkania pisarz opowiadał przedszkolakom  o swoich książkach, czytał najciekawsze fragmenty, zachęcał dzieci do rozmowy. Pod koniec imprezy można było zakupić książki i otrzymać dedykację od autora. (Oddział dla dzieci)
 • 12 października w Oddziale dla dzieci zorganizowane zostało spotkanie z książką Beaty Jacewicz pt. „Bajkowy słownik uczuć i wartości”. Uczestnikami imprezy były pięciolatki z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Tematem cyklicznego spotkania była grzeczność. W trakcie zajęć przedszkolaki wysłuchały utworów „Grzeczność bardziej się opłaca” oraz „Niegrzeczny Jaś”, wzięły udział w tematycznych zabawach ruchowych przy muzyce, wspólnie rozwiązały krzyżówkę oraz zagadki obrazkowe, otrzymały także obrazki tematyczne do kolorowania. (Oddział dla dzieci)
 • 12 października – wystawa z okazji 80 - tej rocznicy urodzin Luciano Pavarottiego (1935–2007), włoskiego śpiewaka operowego. (Czytelnia Muzyczna)
 • 16 października Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zaprosili dzieci z grupy Biedronki z Przedszkola nr1 w Lubsku na spotkanie z teatrem. Uczestnicy zapoznani zostali z prezentacją  multimedialną pt. „Magia teatru”, wzięły udział w rozmowie na temat zawodów związanych  z teatrem, oglądały różne rodzaje lalek takich jak:  kukiełka, pacynka, lalka cieniowa. Dzieci bawiły się rozwiązując teatralne zagadki obrazkowe, wcielały się w różne role gestami i mimiką wyrażając poszczególne uczucia    i sytuacje. Otrzymały również kolorowanki tematycznie związane  z teatrem. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • Dnia 22.10.2015r. w czytelni Oddziału dla dorosłych  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku odbyła się XI Konferencja papieska, której przewodnim tematem  były „Świadectwa  pokolenia Jana Pawła II”,  o czym z pasją opowiadali prelegenci   Ks. Piotr Wróbel  z Archidiecezji Krakowskiej i Siostra Urszulanka SJK Maria Piętak . Uczniowie  z Gimnazjum nr 1 przedstawili krótki program artystyczny. Wśród zaproszonych gości  byli: z-ca Burmistrza Lubska pan Jerzy Wojnar, proboszczowie obu lubskich parafii i młodzież. (Oddział dla dorosłych)
 • 23 października odbyły się zajęcia z cyklu „Ze sztuką na ty” przygotowane przez Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną. Zajęcia ph. „Malowanie przy muzyce” nawiązywały do przypadającego w październiku Międzynarodowego Dnia Muzyki. Uczestnikami spotkania były dzieci z grupy Motyle z Przedszkola nr 1 w Lubsku. W trakcie zajęć przedszkolaki wysłuchały utworu „Jesień” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego jednocześnie oglądając na wielkim ekranie projekcję jesiennych krajobrazów, a następnie, przy użyciu pasteli wspólnie namalowały prace  o tematyce jesiennej. W drugiej części spotkania dzieci kolorowały przygotowane wcześniej obrazki przedstawiające dynie, a następnie przy wykorzystaniu iPadów z aplikacją Quiver 3D zamieniały pomalowane obrazki w trójwymiarowe ruchome obrazy. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 27 października Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowały zajęcia z biblioterapii dla dzieci z klas I-III ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku. Tematem zajęć były „Zabawy z Lokomotywą”. Wykorzystując iPada z aplikacją „Lokomotywa” uczestnicy uczyli się poprzez interaktywną zabawę. Dzieci zapoznały się z wierszem Juliana Tuwima czytanym przez Piotra Fronczewskiego wykonując równocześnie różne zadania logiczne i manualne. Dzieci które w tym czasie nie brały bezpośredniego udziału w zajęciach, mogły obserwować ich przebieg na dużym ekranie. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • Konkurs plastyczny ph.: "Plastyczne refleksje lektury kl. II b". Na wystawie znalazły sie prace nagrodzone i wyróżnione. Konkurs poprzedziło cykl spotkań promujących lekturę pt. :"Doktor Dolittle i jego zwierzęta". W innowacyjnym spotkaniu z lekturą uczestniczyło 15 uczniów.  (FB Górzyn)
 • Konkurs plastyczny adresowany do uczniów kl. I - III ph. : "W jesiennej spiżarni". Na wystawie pokonkursowej znalazły się prace nagrodzone i wyróżnione. W organizowanym konkursie wzięło udział 28 uczniów. Fundatorem nagród była Filia Biblioteczna w Górzynie. Nad techniką prac  i pomysłowością prac pieczę sprawowała miejscowa malarka amatorka Pani Elżbieta Juszczyńska. (FB Górzyn)

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Białków


Nabór na kierunek studiów podyplomowych "Ilustracja i komiks z elementami concept art". Kierunek jest zupełną nowością w zakresie kształcenia artystycznego, adresowany bezpośrednio do uczestników życia kulturalnego skupionego wokół bibliotek i innych instytucji kultury oraz osób zainteresowanych literaturą bądź komiksem.


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku  w miesiącu wrzesień 2015 r.

 • Dnia 5 września (sobota) na placu przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. L. Kruczkowskiego w ramach akcji ph. „Narodowe Czytanie” odbyła się kolejna ogólnopolska biesiada czytelnicza, która  ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz polskich pisarzy. Tegoroczne obcowanie z literaturą bazowało na znanej wszystkim Polakom powieści Bolesława Prusa „Lalce”. Wybrane przez siebie fragmenty  książki przeczytali: w duecie Przewodniczący Rady Andrzej Tomiałowicz z radną i Przewodniczącą Związku Nauczycielstwa Polskiego Ewą Grzywacz, radna Zofia Zawiślak, Uniwersytet Trzeciego Wieku: Zofia Głogowska, Halina Straszyńska, Stanisława Pflaum Areszt Śledczy Lubsko: opiekun osadzonych Ewa Tresenberg z osobami odbywającymi karę w areszcie oraz uczniowie lubskich szkół: Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku im. Noblistów Polskich - Oskar Pysz, Maciej Rozmys, Weronika Białooka, Marcel Myśliwy, Martyna Sułkowska, Ewelina Cichocka, Patrycja Abramowicz, Aleksandra Lachowicz, Agata Hahn, Agnieszka Dziedzic, Wanessa Janusz, Emilia Butkiewicz, Paulina Bednarczyk, Sandra Zielonko  i Natalia Paulus z opiekunem panią Ewą Zienkiewicz-Franczak; Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych - Antonietta Nachiero; Zespół Szkół im. E. Bojanowskiego - Kamil Kowalski, Magda Kuca, Bartek Ławicki z opiekunami panią Moniką Nawrot i Anetą Załużną ; Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi - Marika Książka, Jakub Chęciński, Kamil Żurawicki, Damian Słoniowski z opiekunem panią Anną Dzienisz. (Oddział dla dorosłych, Czytelnia Muzyczna)
 • 7 wrzesień - Narodowe czytanie „Lalki” B. Prusa zorganizowano we współpracy ze Szkołą Podstawową w Górzynie. W ogólnopolską akcję czytania włączyło się  grono pedagogiczne i Dyrektor J. Radzion. Od godz. 900 - 1100 czytano najmłodszym czyli przedszkolakom i uczniom klas I - III baśnie i wiersze polskich pisarzy. Od godz. 1100 - 1300 klasom IV - VI „Lalkę”. W klimat powieści wprowadziły dzieci Panie M. Ślifirska (polonistka) i Pani J. Burzawa (historyk). Czytanych w bibliotece utworów wysłuchało 134 osoby. (Filia Górzyn)
 • Dnia 17 września  z okazji Światowego Dnia Sybiraka w czytelni oddziału dla dorosłych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku otwarto wystawę ph.: ”Wspomnienia z wywózki i pobytu na Syberii”: przedstawiająca dokumenty, zdjęcia z pobytu na syberyjskiej zsyłce  w łagrach , tajdze za Uralem  i stepach Kazachstanu. Wystawa przygotowana została przez Prezesa Rodrycjusza Gerlacha oraz członków Związku Sybiraków Koło w Lubsku. Ekspozycję obejrzała młodzież lubskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 
 • 18 września w Oddziale dla dzieci wykonana została ekspozycja tematyczna ph. „Jesienne rymy”, na której zaprezentowano m.in. utwory poetyckie o tematyce jesiennej oraz elementy dekoracyjne z wykorzystaniem sezonowych owoców i warzyw. (Oddział dla dzieci)
 • 19 września (w sobotę)  o godzinie 18 we wsi Ziębikowo odbyła się impreza integracyjna ph. „Czas na bajanie” zorganizowana przez Filię Biblioteczną  w Mierkowie i Sołectwo Ziębikowo. Wszyscy uczestnicy zabawy dobrze się bawili: brali udział w konkursach, śpiewaniu wspólnych piosenek i tańcach do  rana. Na imprezie zagrał i zaśpiewał Pan Władysław Zajączkowski, który połączył wszystkie pokolenia. Tańczyły dzieci, młodzież, rodzice oraz dziadkowie. W spotkaniu udział wzięło około 70 osób. (Filia Mierków)
 • 25 września w Oddziale dla dzieci zorganizowana została „Wystawa jednej książki” poświęcona różnym wydaniom książki Lucyny Krzemienieckiej pt. „Z przygód Krasnala Hałabały”. Ekspozycja nawiązywała do przypadających 29 września obchodów 60 rocznicy śmierci pisarki.  (Oddział dla dzieci)
 • 28 września w Oddziale dla dzieci odbyło się spotkanie z książką pięciolatków z grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Tematem spotkania z cyklu „Uczucia i wartości” była wrażliwość. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Beaty Jacewicz pt. „Nie zostawię cię na pewno” oraz wiersza pt. „Wrażliwość”, wzięły udział w dyskusji nt. opieki nad zwierzętami, wspólnie rozwiązywały zadania i zagadki obrazkowe oraz prostą krzyżówkę tematyczną. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały nawiązujące do tematu spotkania obrazki do kolorowania.  (Oddział dla dzieci)
 • 29 września w Oddziale dla dzieci odbyły się dwie imprezy przygotowane  z okazji Dnia Głośnego Czytania. Oba spotkania przebiegały ph. „Krasnalkowe przygody”. Na imprezy zaproszono grupę dzieci niepełnosprawnych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego   w Lubsku, uczniów klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku oraz pięciolatki z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Zaproszeni goście wysłuchali obszernych fragmentów książki Lucyny Krzemienieckiej pt. „Z przygód Krasnala Hałabały” czytanych przez uczniów klas V-VI ze Szkoły Podstawowej nr 2. Nagłośnienie obu imprez przygotowane zostało przez Czytelnię Muzyczną. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)

                               
Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

Oddział dla dorosłych

Filia Górzyn

Filia Mierków


Narodowe Czytanie 2015

Zapraszamy
do wspólnego czytania fragmentów
„Lalki” Bolesława Prusa
na placu przy
Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy  w Lubsku

5 września (sobota) godz. 12.00

Osoby chętne do udziału w Narodowym Czytaniu Prusa prosimy o kontakt z Biblioteką do 04.09.2015r. – osobiście  lub telefonicznie (68 457 24 22)

Zapraszamy! Włącz się i Ty w Narodowe Czytanie

W razie złej pogody spotkanie odbędzie się w budynku Biblioteki


Apel dotyczący kontynuacji programu rządowego „Infrastruktura bibliotek”

Członkowie Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych wystosowali apel do Pani  Ewy Kopacz - Prezesa Rady Ministrów, w sprawie rządowego programu „Infrastruktura bibliotek”.

Projektowany na lata 2016-2020 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada  kontynuowanie priorytetu 2 pod nazwą „Infrastruktura bibliotek”. W latach 2011-2015 ze środków tego priorytetu wybudowano lub gruntownie zmodernizowano w Polsce aż 245 obiektów bibliotecznych.

W przypadku realizacji programu „Infrastruktura bibliotek”, środki z nowej perspektywy zostaną przeznaczone, tak jak w poprzednich latach, na wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych we wsiach i małych miastach oraz przekształcenie ich w nowoczesne centra kultury, wiedzy i życia społecznego.

Pełny tekst pisma tutaj


WAKACJE W BIBLIOTECE

LIPIEC 2015

 • 1 lipca w Oddziale dla dzieci zorganizowana została impreza plenerowa z okazji Światowego Dnia Psa, przygotowana ph. „Z psiej perspektywy”. Na spotkanie zaproszeni zostali miłośnicy piesków oraz ich ulubieńcy. W programie imprezy znalazły się m.in. prezentacje piesków, a także zabawy zręcznościowe dla czworonożnych pupili i ich opiekunów, które zostały utrwalone na tabletach pochodzących z projektu. Za udział w konkurencjach pieski otrzymały smakołyki,  a z powstałych nagrań zmontowane zostały zwiastuny i krótkie filmiki. W plenerowych zabawach uczestniczyły dzieci w wieku od 8 do 13 lat. (Czytelnia Muzyczna i Internetowa, Oddział dla dzieci)
 • 1 lipca  – otwarcie pokonkursowej wystawy plastycznej pt. ”Książka na wakacje”. Konkurs ogłoszony został w m-cu czerwcu i adresowany był do uczniów kl. I – III oraz przedszkolaków z Oddz. przy  SP w Górzynie. Na wystawie znalazły się najciekawiej promujące czytelnictwo w czasie wakacji. Podsumowanie dokonano w ostatnich dniach czerwca. Wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali upominki książkowe i słodycze ufundowane przez bibliotekę. W otwarciu wystawy wzięło udział 15 osób. (FB Górzyn)
 • Spotkanie z baśnią ph. „Wakacyjna lokomotywa z Brzechwą”- czytanie krótkich wierszyków J.Brzechwy, dekorowanie kubka dla Kaczki Dziwaczki, zagadki ze znajomości wierszy poety. Spotkanie z okazji 115 rocz. ur. poety, autora znakomitych wierszy dla dzieci. (FB Białków)
 • 7 lipca w Oddziale dla dzieci przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty” przebiegające ph. „Nowe ilustracje do starych baśni” nawiązujące do przypadającej 4 lipca 140 rocznicy śmierci Hansa Christiana Andersena. Biorące udział w spotkaniu dzieci w wieku 7-9 lat otrzymały do wyboru gotowe elementy, do których komponowały całe ilustracje. Prace wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi (kredki ołówkowe, pastele olejne, farby plakatowe, kolaż). Najciekawsze prace wyeksponowano w czytelni oddziału. (Oddział dla dzieci)
 • 10 lipca - „Spotkanie przy wielkim ekranie” przygotowane z okazji 90 rocznicy urodzin Edmunda  Niziurskiego, które polegało na projekcji ekranizacji powieści pt. „Sposób na Alcybiadesa” (w wersji kinowej „Spona”). (Czytelnia Muzyczna i Internetowa)
 • 14 lipca odbył się koncert karaoke ph. : „Śpiewajmy razem”- Wykonawcy (dzieci i dorośli) śpiewali solo, w duetach oraz większych grupach znane polskie i zagraniczne hity wszechczasów. (Czytelnia Muzyczna i Internetowa)
 • „Wakacje  w  bibliotece ":

- Spotkanie ph. "Latawce, dmuchawce, wiatr…"
- Spotkanie ph. "Kolorowe Wakacje "
- Spotkanie ph. "Wspomnienia z wakacji "
- Spotkanie ph. "Biedroneczki są w kropeczki "
- Spotkanie ph. "Pożegnanie wakacji "przy ognisku. (FB Białków)

 • 17 lipca zorganizowany został Maraton baśni Hansa Christiana Andersena nawiązujący do 140 rocznicy śmierci duńskiego klasyka baśni. W programie imprezy znalazła się projekcja filmów animowanych z serii „Pan Andersen opowiada” oraz zabawy tematyczne opracowane na podstawie baśni, np.: wyścigi ropuchy  i Calineczek, poszukiwania księżniczki na grochu, zapałczane domki, okno Królowej Śniegu. W maratonie uczestniczyły dzieci w wieku od 4 do 13 lat. (Czytelnia Muzyczna i Internetowa, Oddział dla dzieci)
 • 21 lipca w Oddziale dla dzieci odbyła się wakacyjna impreza ph. „Kochany zwierzyniec” przygotowana w oparciu o twórczość Jana Antoniego Grabowskiego, prozaika, pedagoga, autora książek dla dzieci, baśni i opowiadań o zwierzętach. Wakacyjne spotkanie nawiązywało do przypadającej 19 lipca 65 rocznicy śmierci pisarza. Przybyłe na imprezę dzieci w wieku od 8 do 13 lat wysłuchały krótkiego opowiadania J.A.Grabowskiego pt. „Czarny kogut” pochodzącego ze zbioru „Kochany zwierzyniec”, a następnie wzięły udział w konkurencjach i zabawach (np.: osiołkowi ogonek, karmimy kotka) oraz w rozwiązywaniu zagadek tematycznych (np.: kocia krzyżówka, po nitce do kłębka, powiedz co jemy?). Uczestnicy kolorowali również portrety bohaterów opowiadań o zwierzętach. Na zakończenie dzieci wspólnie obejrzały na tabletach zwiastuny oraz filmiki o pieskach, które powstały podczas pierwszej wakacyjnej imprezy. (Czytelnia Muzyczna i Internetowa, Oddział dla dzieci)
 • 31 lipca w czytelni Oddziału dla dzieci przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne z cyklu „Ze sztuką na ty” zorganizowane ph. „Czarodziejskie różdżki”. Zajęcia nawiązywały do 50 rocznicy urodzin Joanne Kathleen Rowling. W zajęciach udział wzięły dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Uczestnicy spotkania wykonali z papieru kolorowe różdżki i czapki czarodzieja. Kolejnym etapem spotkania była projekcja ekranizacji powieści Joanne Kathleen Rowling z cyklu „Harry Potter i więzień z Azkabanu”. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna i Internetowa)

SIERPIEŃ 2015

 • 14  sierpnia w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wakacyjna impreza ph. „Bajkowa kraina wierszyków Jana Brzechwy” przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Spotkanie przygotowane zostało z okazji przypadającej 15 sierpnia 115 rocznicy urodzin autora najpopularniejszych wierszy dla dzieci. Na imprezę przybyły dzieci  w wieku 4-6 lat. Maluchy słuchały wybranych bajeczek Brzechwy, rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe, kolorowały malowanki tematyczne, na podstawie rysunków odgadywały tytuły utworów. (Oddział dla dzieci)
 • 3 sierpnia odbyła się pogadanka z dziećmi pod hasłem „Narkotyki-nie dajmy się namówić”. Dzieci zostały pouczone o zagrożeniach jakie niosą ze sobą pozostawione strzykawki, igły, rozmawiały o różnych niebezpiecznych sytuacjach i sposobie postępowania w danej sytuacji. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne ph. „Moje ulubione wakacje” i bawiły się przy muzyce. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały poczęstunek.  W zajęciach udział brały 25 osób. (FB Mierków)
 • 4 sierpnia zajęcia plastyczne rozpoczęły się od zabawy – podaj dalej namalowaną pracę. Dzieci zaczynały malować wybrany temat , a po minucie przekazywały swoją kartkę dziecku siedzącemu obok. Następnie uczestnicy obejrzeli prezentacje multimedialne ph. „Odżywiam się zdrowo-wiem co jem” oraz wysłuchali  pogadanki na temat zagrożeń jakie niesie bulimia i anoreksja. Podczas zajęć dzieci poznały najbardziej egzotyczne owoce i warzywa, a z owoców dostępnych na Polskim rynku zrobiły kolorowe ,pyszne i zdrowe szaszłyki, które potem zjadły. Tego dnia odbyło się również spotkanie z panem Policjantem, który przekazał dzieciom jak bezpiecznie spędzić wakacje i rozdał uczestnikom upominki. W zajęciach wzięło udział 26 osób. (FB Mierków)
 • 5 sierpnia - wycieczka do Żar na basen „Wodnik”. Dzieci spędziły czas na pływaniu, zabawach w wodzie i zjeżdżalniach. W wyprawie udział wzięło 32 osoby. (FB Mierków)
 • 6 sierpnia Wakacyjne spotkanie zaczęło się od pogadanki profilaktycznej pod hasłem „Dopalacze”. Młodzież opowiadała o problemach, które widzą na co dzień, obok siebie, w szkole, sąsiedztwie. W przerwie pracownice LDK przeprowadziły zajęcia plastyczno-technicze. Dzieci zrobiły Minionki . Potem nastąpiło „cukiniowe szaleństwo” - przygotowanie i pieczenie placków cukiniowych. W zajęciach udział wzięło 24 osoby.(FB Mierków)                                                                                                    
 • 7 sierpnia był to dzień „Dyskoteki i zabawy na placu” W zabawie udział wzięło 33 osoby. (FB Mierków)
 • 10 sierpnia Wakacyjne spotkanie pod hasłem: „Spotkanie przy dużym ekranie”. Grupa  obejrzała film pod tytułem  „Shrek II”. Kolejnym punktem programu były warsztaty  kulinarne - dzieci przygotowały sałatkę warzywną. Następnie dzieci wykonywały w formie zabawy ćwiczenia oddechowe i  logopedyczne wspomagające wymowę. Na zakończenie uczestnicy  wykonali prace plastyczne w dowolnej technice ph. „Bajkowe drzewo”.  W zajęciach udział wzięło 19 osób. (FB Mierków)                                                                                    
 • 11 sierpnia - zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały pracę na konkurs pt.„Uzależnieniom mówimy nie” . W tym dniu uczestnicy wysłuchali pogadanki  na temat przemocy i różnych uzależnień. Odbyło się także spotkanie ze strażakami. Dzieci mogły przymierzyć hełm ,zwiedzić auto, włączyć sygnały. Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie samochodu, uczyli jak udzielać pierwszej pomocy, opowiadali o pracy strażaków. Na zakończenie uczestnicy otrzymali poczęstunek.  W zajęciach udział wzięło 32 osoby. (FB Mierków)
 • 12 sierpnia - wyjazd do Parku linowego do Jezior Wysokich. Cała grupa spędziła czas na  zabawach i wspinaczkach.  Dzieci brały czynny udział w konkursach sportowych i zabawach ruchowych.  Dzieci miały zapewniony poczęstunek i napoje. W wyprawie uczestniczyło 35 osób. (FB Mierków)
 • 13 sierpnia - spotkanie z Podleśniczym  Leśnictwa Mierków, który poprzez zabawę i pogadankę przekazał dzieciom wiadomości o faunie i florze występującej w naszych lasach. Pan Podleśniczy zabrał uczestników na krótką wycieczkę do lasu.  Dzieci otrzymały nagrody za aktywny udział w wyprawie.  Po poczęstunku dzieci zrobiły tematyczne prace plastyczne.  W zajęciach udział brało 25 osób. (FB Mierków)
 • 14 sierpnia - spotkanie na zakończenie wakacji, podczas którego został rozstrzygnięty konkurs „ Uzależnieniom mówimy nie”. Uczestnicy  otrzymali nagrody. Następnie odbył się turniej piłki siatkowej oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Na dzieci czekała też dmuchana zjeżdżalnia i trampolina . Nie zabrakło owoców, napoi, słodyczy. W spotkaniu udział wzięło 38 osób.  (FB Mierków)                              
 • 15 sierpnia - oficjalne zakończenie wakacji przeprowadzone przez grupę z LDK.  Dzieci brały udział w konkursach i zabawach, malowały wspólnie pracę na wielkim płótnie przedstawiającą  najciekawsze wydarzenia z ferii letnich. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku i kiełbaski z grilla. W zakończeniu udział wzięło ok. 50 osób.

Ferie przeprowadzone w Filii bibliotecznej w Mierkowie odbyły się przy współpracy Sołectwa Ziębikowo.

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna i Internetowa

Filia Białków

Filia Górzyn

Filia Mierków


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku planowana w miesiącach lipiec i sierpień 2015 r.

 • Spotkanie z baśnią ph. „Wakacyjna lokomotywa z Brzechwą”- czytanie krótkich wierszyków J.Brzechwy, dekorowanie kubka dla Kaczki Dziwaczki, zagadki ze znajomości wierszy poety. Spotkanie z okazji 115 rocz. ur. poety, autora znakomitych wierszy dla dzieci. (FB Białków)
 • Wystawa pokonkursowa prac plastycznych ph.: „Wakacje z książką”. (FB Górzyn)
 • ”Bajeczne wakacje” - ferie letnie prowadzone przez FB w Mierkowie i Sołectwo Ziębikowo. W programie m. in.:

- zajęcia biblioteczne
- zajęcia profilaktyczne
- zajęcia plastyczno – techniczne
- zajęcia kulinarne
- spotkanie przy małym ekranie
- wyjazd na basen
- wyjazd do parku linowego (FB Mierków)

 • 01.07. w godz. 1100 - 1300 – Światowy Dzień Psa – plenerowa  impreza dla miłośników psów ph. „Z psiej perspektywy”. W programie m.in. nagrywanie filmików z domowymi pupilami, zabawy zręcznościowe dla piesków i ich właścicieli. (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
 • 07.07. w godz. 1100 - 1300 – Ze sztuką na ty – zajęcia plastyczne ph. „Nowe ilustracje do starych baśni”, nawiązujące do przypadającej     4 lipca 140 rocznicy śmierci Hansa Christiana Andersena. (Oddział dla dzieci)
 • 10.07. w godz. 1100 - 1300 – Spotkanie przy wielkim ekranie przygotowane z okazji 90 rocznicy urodzin Edmunda Niziurskiego. W programie projekcja ekranizacji powieści pt. „Sposób na Alcybiadesa”. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna).
 • 14.07. w godz. 1100 - 1300 –"Śpiewajmy razem" - będzie to koncert karaoke. Wykonawcy będą śpiewali solo, w duetach, lub w grupach. Muzyka będzie odtwarzana na profesjonalnym sprzęcie nagłośnieniowym, wyposażonym w dwa bezprzewodowe mikrofony, natomiast tekst "ściąga" pokaże się na "dużym ekranie"- styczeń (Czytelnia Muzyczna)
 • 17.07. w godz. 1100 - 1300 – Maraton bajek Hansa Christiana Andersena, zorganizowany w związku z przypadającą 4 lipca 140 rocznicą śmierci duńskiego klasyka baśni. W programie projekcja filmów animowanych z serii „Pan Andersen opowiada”. (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
 • 21.07. w godz. 1100 - 1300 – Wakacyjna impreza ph. „Kochany zwierzyniec”, przygotowana w oparciu twórczość Jana Antoniego Grabowskiego, prozaika, pedagoga, autora książek dla dzieci, baśni i opowiadań o zwierzętach, nawiązująca do przypadającej 19 lipca 65 rocznicy śmierci pisarza. W programie: konkurencje, zabawy i zagadki tematyczne oraz odtworzenie filmików zrealizowanych przez dzieci na imprezie w dniu 01.07.15r. (Oddział dla dzieci, Czytelnia Muzyczna)
 • 31.07. w godz. 1100 - 1300 – Ze sztuką na ty – zajęcia plastyczne ph. „Czarodziejskie różdżki”, nawiązujące do 50 rocznicy urodzin Joanne Kathleen Rowling oraz spotkanie przy wielkim ekranie.                 W programie projekcja ekranizacji powieści Joanne Kathleen Rowling z cyklu „Harry Potter i …” (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
 • 13.08. w godz. 1100 - 1300 – Wakacyjna impreza ph. „Bajkowa kraina wierszyków Jana Brzwechwy”, przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Spotkanie przygotowane z okazji przypadającej 15 sierpnia 115 rocznicy urodzin polskiego klasyka poezji dla dzieci. (Oddział dla dzieci)
 • Spotkanie integracyjne dla dorosłych czytelników ph.”Czas na wspólne bajanie” (wspólne śpiewanie, pieczenie kiełbasek, tańce przy ognisku, opowieści z dreszczykiem). (FB Mierków)
 •  „Wakacje  w  bibliotece ":

- Spotkanie ph. "Latawce, dmuchawce, wiatr…"
- Spotkanie ph. "Kolorowe Wakacje "
- Spotkanie ph. "Wspomnienia z wakacji "
- Spotkanie ph. "Biedroneczki są w kropeczki "
- Spotkanie ph. "Pożegnanie wakacji "przy ognisku. (FB Białków)


„Europa to My” – weź udział w konkursie
Mieszkanko, mieszkańcu miasta / gminy Lubsko!
Gorąco zachęcam Państwa do wzięcia udziału w konkursie „Europa to My”, który organizowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Radio Zet oraz Program Pierwszy Telewizji Polskiej.
Konkurs stanowi niepowtarzalną okazję promocji naszego regionu oraz zrealizowanych w gminie projektów finansowanych ze środków europejskich w latach 2007 – 2013.
W ramach środków ww. perspektywy finansowej, zostały zrealizowane w gminie Lubsko m.in. takie inwestycje jak:

 • budowa hali sportowo-widowiskowej i kręgielni w Lubsku
 • budowa świetlicy wiejskiej w Dłużku
 • remont świetlicy wiejskiej w Grabkowie,
 • remont świetlic wiejskich w Mierkowie, Osieku i Lutolu
 • budowa łącznika przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lubsku wraz z termomodernizacją budynku głównego Szkoły
 • termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1 i 3 w Lubsku oraz Szkoły Podstawowej w Górzynie
 • budowa ścieżki rowerowej w kierunku Brodów i Jasienia
 • uzbrojenie stref inwestycyjnych w Lubsku przy ul. Reymonta oraz w Górzynie,
 • przebudowa ul. Warszawskiej w Lubsku
 • modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków oraz budowa / renowacja kanalizacji (projekt w trakcie realizacji)
 • budowa szatni w Górzynie
 • budowa placu zabaw w Górzynie
 • przebudowa targowiska miejskiego w Lubsku
 • zagospodarowanie zalewu Nowiniec

Warto pochwalić się tym, co dobrego zostało zrobione w naszej gminie przy udziale środków unijnych, a jednocześnie dać szansę sobie na wspaniałe nagrody, a gminie na promocję regionu.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Życzymy szczęścia i wygranej!

Szczegółowe informacje o konkursie, dostępne są na stronie: www.europatomy.eu
Informacje o zrealizowanych projektach, można uzyskać w Wydziale Inwestycji i Zamówień Publicznych, ul. Powstańców Wlkp. 3, 68-300 Lubsko (II piętro, pokoje: 41, 42, 43, 44; tel: 068-457-62-40; 068-457-62-45, 068-457-62-46; 068-457-62-47)


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu czerwcu 2015 r.

  • 1 czerwca w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa ph. „Lubsko w albumach”, na której wyeksponowano prace zgłoszone do środowiskowego konkursu plastyczno-fotograficznego nt. „Lubsko – miejsce przyjazne dzieciom”. Na wystawie znalazło się 8 albumów oraz plakat, które wykonane zostały przez dzieci ze szkół podstawowych Lubska i Górzyna oraz młodzież gimnazjalną. (Oddział dla dzieci)
  • 1 czerwca - spotkanie ph.”Gry i zabawy”. Dzieci klas I-III spędziły czas na zabawie w bibliotece. Grały w ulubione gry, opowiadały zabawne historyjki i dowcipy, malowały – nie tylko na papierze . W zabawach udział wzięło 15 osób. (FB Mierków)
  • 1czerwca -  Otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych ph. „Dzieci świata” (FB Górzyn)
  • 2 czerwca  -  Dzień dziecka w bibliotece dla przedszkolaków z oddziału przedszkolnego przy SP w Górzynie ph. „Konkurs wiedzy przedszkolaka”. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci malowanek i słodyczy, a każdy przedszkolak słodycze. W imprezie uczestniczyło 33 osoby, które obejrzały również wystawę ph. „Dzieci świata”. (FB Górzyn)
  • 3 czerwca w Oddziale dla dzieci odbył się finał środowiskowego konkursu plastyczno-fotograficznego z cyklu „Moje miasto – moja mała Ojczyzna”, którego IV edycja przebiegała ph. „Lubsko – miejsce przyjazne dzieciom”. Do konkursu przystąpiło 8 klas ze szkół podstawowych Lubska i Górzyna oraz z Gimnazjum nr 1 w Lubsku. Wpłynęło łącznie 9 prac, z których nagrodzono 4.

   Wśród zwycięzców w I kategorii znalazły się:
   - klasa IV ze Szkoły Podstawowej im. Edmunda Bojanowskiego – I miejsce,
   - klasa VI b ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku – II miejsce,
   - klasa VI a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubsku – III miejsce.
   W kategorii II przyznano tylko III miejsce dla uczniów klasy I d z Gimnazjum nr 1 w Lubsku.
   Na podsumowanie konkursu zaproszone zostały pięcioosobowe delegacje klas, nauczyciele i opiekunowie. Zwycięskim grupom wręczone zostały pamiątkowe puchary i dyplomy oraz słodkie nagrody dla całych klas. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki.
   W części artystycznej wystąpił kabaret „Kurczę Blade” z klasy VI b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku pod opieką pani Doroty Grzebyk. Dzieci przedstawiły humorystyczny montaż poezji i piosenek z Kabaretu Starszych Panów. (Oddział dla dzieci)

  • 3 czerwca - podsumowanie Konkursu plastycznego z okazji dnia Dziecka ph.” Dzieci świata. Na konkurs wpłynęło 39 prac z czego 20 zakwalifikowano do wystawy. Nagrodzono 5 prac. I miejsce zajęła ucz. kl I Beata Mróz. Uczniowie, których prace znalazły się na wystawie otrzymali nagrody w postaci maskotek, malowanek i słodyczy. Fundatorem nagród była biblioteka. (FB Górzyn)
  • 9 czerwca - ogłoszenie konkursu ph.”Chrońmy świat”. Rozstrzygnięcie konkursu 26 czerwca. (FB Mierków)
  • 14 czerwca - Impreza – „Rodzinny Piknik z okazji Dnia Dziecka”. Na placu przy szkole w Mierkowie  o godzinie 15 rozpoczęto zabawę od występu Teatrzyku lalkowego pt. „Legenda o Smoku Wawelskim”, przedstawionym przez dzieci  z zaprzyjaźnionej szkoły z Lubska.  Gry, zabawy, tańce, zajęcia plastyczne i konkursy poprowadził Lubski Dom Kultury. Największą atrakcją były zamki dmuchane , trampolina, malowanie twarzy oraz balonowe stworki. Nie zabrakło waty cukrowej, lodów, słodyczy, chrupek i napojów, pieczonej kiełbasy . Dla rodziców lub dziadków,  którzy przybyli ze swoimi pociechami przygotowany był poczęstunek, ciasto, kawa i herbata. Impreza odbyła się dzięki pomocy finansowej wielu ludzi i firm. Podziękowania należą się panu Janowi Mytyś z Dłużka, pani Urszuli Szablińskiej - „Sklep u Ulki” Lubsko, panu Waldemarowi Horoszkiewiczowi - „Hlebuś” Chełm Żarski, panu Kamilowi  Piekło - „Piekło” Chełm Żarski, panu Witkowi Welc - „Wiejska Piekarnia Górzyn”, pani Białek - ” Przychodnia Lekarza Rodzinnego Jasień”, Zakładom „Magnolia” w Lubsku i Nadleśnictwu Lubsko. Organizatorami „Rodzinnego Pikniku” były: Filia Biblioteczna w Mierkowie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mierkowie, Sołectwa: Ziębikowo, Chełm Żarski, Tarnów, Osiek , Mierków. W imprezie udział wzięło około 250 osób. (FB Mierków)
  • 17 czerwca przeprowadzone zostały zajęcia z biblioterapii nt. „Bezpieczne wakacje – wyobraźnia” z udziałem uczniów klas I-III ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku. Uczestnicy spotkania obejrzeli materiały edukacyjne pt. „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Włącz ostrożność”, a także film animowany pt. „Bezpieczne wakacje”.  W drugiej części spotkania uczniowie wysłuchali opowiadania Beaty Jacewicz pt. „Gdzie twoja wyobraźnia?!” oraz wiersza pt. „Pielęgnujmy dziecięcą wyobraźnię!”, wzięli także udział w tematycznych zabawach, wspólnie rozwiązywali zagadki obrazkowe dotyczące bezpieczeństwa na drodze, układali historyjkę obrazkową „Jak przechodzić przez jezdnię” i kolorowali obrazki. (Oddział dla dzieci)
  • 22 czerwca w Oddziale dla dzieci zorganizowana została wystawa okolicznościowa nawiązująca do 50 rocznicy urodzin Pawła Wakuły, rysownika-humorysty oraz autora książek dla dzieci. Ekspozycja zawierała portret i notkę biograficzną pisarza, zdjęcia ze spotkania autorskiego w lubskiej bibliotece oraz 13 woluminów prezentujących współczesną literaturę dla dzieci. (Oddział dla dzieci)
  • 23 czerwca - cykliczna impreza ph.” Dzieci czytają dzieciom” ph. „polecamy książki na wakacje”. Uczennice kl. III zachęcały do czytania w czasie wakacji przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP w Górzynie i uczniów kl. Ia i Ib. Za całoroczny udział w akcji czytania uczniowie KL III otrzymali upominki i słodycze. W ostatnim przedwakacyjnym czytaniu wzięło udział 41 osób. (FB Górzyn)
  • 25 czerwca Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowały wystawę plastyczną ph. „Rodzinne malowanie” prezentującą prace dzieci i ich rodzin. Wyeksponowano kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach plastycznych (szkice, rysunki kredką, grafika komputerowa, obrazy olejne). Autorkami większości rysunków były Emilia Butkiewicz i Marika Książka. Prace olejne wykonane zostały przez Edwarda Książkę. Ekspozycję można oglądać w okresie wakacji w holu BPMiG w Lubsku. (Oddział dla dzieci i Czytelnia Muzyczna))
  • „Biblioteczna Strefa Gier” - konkurs na Mistrzów  Gier Planszowych   w gry m.in. Bizness, Bingo, Grzybobranie, Flota Wojenna, Twist (FB Białków)
  • Spotkanie okolicznościowe ph. „Kolorowy Świat Dziecka” z okazji Dnia Dziecka: gry, zabawy, konkursy, konkurencje sportowe, słodki poczęstunek. (FB Białków)
  • Tablety w Twojej bibliotece. „Chromville – kolorowanki z rzeczywistością rozszerzoną”. Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami, na którym dzieci kolorowały „specjalne” kolorowanki, po czym skierowany  na kartkę tablet ożywia bohatera malunków, który wstaje i wygląda dokładnie tak, jak został pokolorowany. Niezależnie od tego czy kręcimy kartką, czy obracamy ekranem, wirtualna postać jest w 3D i można podpatrywać jak się zachowuje z dowolnej strony. (Czytelnia Muzyczna i Internetowa)
  • Wystawa z okazji 25 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych. (Oddział dla dorosłych)
  • 26 czerwca w dniu zakończenie roku szkolnego Biblioteka rozstrzygnęła konkurs „Wzorowego Czytelnika„ i „Wzorowego Miłośnika Książek”. Wzorowymi Czytelnikami zostali: Karolina Kotwicka, Małgorzata Pietrzyk, Weronika Rachmajda, Nikola Dac, Mia Dzikiewicz, Maria Mulnik, Tadeusz Busz. Wielcy Miłośnicy Książek to: Martyna Szutran, Krystian Zajączkowski, Oskar Omylanowski, Nadia Błaszków, Brajan Jażwiński. Osoby wygrane i wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody. Został także rozstrzygnięty konkurs „Chrońmy Świat”. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Pietrzyk a wyróżnienie otrzymała Weronika Rachmajda . Dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody, reszta uczestników drobne upominki i słodycze. W spotkaniu udział wzięło  około 150 osób. (FB Mierków)
.

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez:

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

FB Mierków

FB Górzyn

FB Białków


ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY


W ramach Dni Lubska, już po raz siódmy nagrodzono osoby, które od wielu lat społecznie lub zawodowo zajmują się upowszechnianiem i propagowaniem kultury lokalnej. Do dnia 27.05.2015 roku do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. L. Kruczkowskiego w Lubsku wpłynęło 7 wniosków dotyczących kandydatów do nagrody „Zasłużony Działacz Kultury”.
Komisja w składzie:

 1. Jerzy Wojnar        - Zastępca Burmistrza Lubska
 2. Henryk Dybka      - Sekretarz Gminy
 3. Zofia Zawiślak  - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Samorządu  Rady Miejskiej w Lubsku
 4. Lech Krychowski   - Dyrektor Lubskiego Domu Kultury
 5. Tomasz Rabenda    - Redaktor Naczelny Magazynu Lubskiego
 6. Maria RudeK         - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku

Po przeanalizowaniu wniosków i zapoznaniu się z całokształtem działalności kulturalnej osób nominowanych podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Zasłużony Działacz Kultury”: Urszuli Rakowskiej, Małgorzacie Aleksandrze Krukowskiej i Danucie Lubowieckiej.
Nagrody wręczono na uroczystej sesji w dniu 05.06.2015 roku. Pani Urszula Rakowska przebywała w Kołobrzegu na turnusie rehabilitacyjnym dzieci niepełnosprawnych, nagrodę w jej imieniu odebrała córka – Pani Dagmara Łozińska.


Działalność kulturalno – oświatowa

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu maju 2015 r.

 • 5.05 Konkurs recytatorski dla przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP w Górzynie ph. „Jak ja pięknie recytuję”. W konkursie udział wzięło 21 recytujących. Komisja nagrodziła siedmiu przedszkolaków. Laureaci otrzymali dyplomy, malowanki, maskotki i słodycze. Każdy przybyły na konkurs przedszkolak otrzymał słodki upominek. Fundatorem nagród była biblioteka. (FB Górzyn)
 • 6 maja w Oddziale dla dzieci przeprowadzone zostały zajęcia z biblioterapii nt. „Polskie symbole narodowe”. W zajęciach udział wzięły dzieci z klas I-III ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Spotkanie nawiązywało do obchodów  1 i 3 Maja. Uczestnicy wysłuchali pogadanki  dotyczącej Międzynarodowego Święta Pracy, a następnie wspólnie rozwiązali krzyżówkę o zawodach. Dzieci obejrzały w Czytelni Muzycznej dwie prezentacje: „Ilustrowana historia Polski” oraz „Symbole narodowe”. W drugiej części zajęć uczniowie indywidualnie rozwiązywali rebus tematyczny, a następnie wzięli udział w krótkiej scence, dotyczącej historii powstania hymnu polskiego, zatytułowanej „Być może było to tak”. Scenkę zakończono odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie dzieci wykonały flagę Polski z białych i czerwonych serduszek. (Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna)
 • 07.05 Poranek baśni. Najmłodsze przedszkolaczki odwiedziły bibliotekę by wysłuchać krótkich  bajeczek, po czym układały puzzle i klocki. W spotkaniu udział wzięło 19 dzieci. (FB Mierków)
 • 08.05 Wystawa z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. (Oddział dla dorosłych)
 • 11.05 Spotkanie z książką. Tego dnia grupa przedszkolna "Pszczółki" zawitała do biblioteki i wysłuchała dwa opowiadania:  "Marysia i wesoły dzień w przedszkolu", "Gapek poznaje  zwierzęta". Dzieci malowały, grały w gry planszowe, układały puzzle. W spotkaniu udział  wzięło 18 osób (FB Mierków)
 • 18.05 Spotkanie ze sztuką. Bibliotekę odwiedziły Biedronki, by spróbować własnych sił w napisaniu wiersza dla mamy. Przedszkolaki na początku opowiadały za co dziękują swoim  mamom i czego im życzą. Wywołało to wiele śmiechu. Po ciężkiej pracy dzieci przystąpiły do zabawy. W ruch poszły gry planszowe, klocki, kredki.  W zajęciach udział wzięło 19 osób. (FB Mierków)
 • 18.05 Wycieczka po bibliotece ph. "W poszukiwaniu najstarszej książki". Do biblioteki przybyli uczniowie klasy III, by odnaleźć najstarszą książkę. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1949 roku. Uczniowie poznali drogę, jaką przebyła książka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, potem Gromadzką Bibliotekę w Ziębikowie i na koniec FB w Mierkowie. Z najstarszych egzemplarzy została zrobiona mała wystawa. W zajęciach udział wzięło 6 osób. (FB Mierków)
 • Dnia 20.05 o godz.10.00 w Czytelni Ogólnej odbył się VIII Młodzieżowy Konkurs Poezji Kresowej „Ocalić od zapomnienia”. Do eliminacji przystąpiło 24 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych                        i ponadgimnazjalnych powiatu żarskiego. W tym roku gościła u nas młodzież z Zespołu Szkół w Grabicach, która była współorganizatorem imprezy.
.

Nagrodzeni uczestnicy w kategorii szkół podstawowych (kl. IV – VI):
I- miejsce- Jagoda Borys – SP im. E. Bojanowskiego w Lubsku
II-miejsce – Bartosz Borowiec – SP w Jasieniu
III – miejsce – Adrianna Urbaniak – SP nr 2 w Lubsku
Wyróżnienie – Julia Hekkert - SP im. E. Bojanowskiego w Lubsku
W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:
I – miejsce – Dawid Famulski – Zespół Szkół Samochodowych w Żarach
II – miejsce – Julia Harbaruk - Gimnazjum w Grabicach,
Daria Franczak – Zespół Szkół Technicznych w Lubsku
Wyróżnienie – Małgorzata Pietrzykowska – Gimnazjum w Grabicach
- Natalia Jackowska – Gimnazjum im. E. Bojanowskiego w Lubsku. (Oddział dla dorosłych oraz Czytelnia Muzyczna)

 • 20.05 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ph. „W majowym sadzie”. Na wystawie pokonkursowej znalazły się prace nagrodzone i wyróżnione. Ogółem na konkurs wpłynęło 27 prac, które oceniała miejscowa malarka amatorka pani Elżbieta Juszczyńska. Wręczono nagrody w postaci malowanek i słodyczy, które ufundowała biblioteka. (FB Górzyn)
 • 20 maja zorganizowano wystawkę okolicznościową ph. „Piotruś Pan bohaterem ulubionych książek” przygotowaną w związku z przypadającą w maju 155 rocznicą urodzin angielskiego pisarza Jamesa Matthewa Barrie. Ekspozycja prezentowała różne wydania książek o przygodach Piotrusia Pana. (oddział dla dzieci)
 • 20.05 Dwa spotkania ph. "Mamo bardzo ci dziękuje". Dzieci klasy I i III przybyły do biblioteki by spróbować własnych sił w napisaniu wiersza lub podziękowania dla swojej mamy. Prace dzieci zostaną wręczone swoim mamom na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. W spotkaniu pierwszym udział wzięło 17 osób, w drugim 6 osób. (FB Mierków)
 • 21.05 Rozstrzygnięcie konkursu "Moja ulubiona postać z utworów H. Łochockiej". Najlepsze prace zostały nagrodzone, a wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały coś słodkiego. W spotkaniu udział wzięło 52 osoby. (FB Mierków)
 • 22.05 Spotkanie ph. "Moja własna twórczość". Klasa II odwiedziła bibliotekę, by wysłuchać kilku wierszy napisanych przez znanych pisarzy,         a następnie napisały "Wiersze od serca". W spotkaniu udział wzięło 7 osób. (FB Mierków)
 • W dniach 11,14,21 i 22 maja w Oddziale dla dzieci odbyły się Spotkania z książką Beaty Jacewicz pt. „Bajkowy słownik uczuć i wartości”. Spotkania przeznaczono dla dzieci w wieku przedszkolnym, a ich tematem były m.in.: cierpliwość i wyobraźnia. Każde z zajęć rozpoczynało się wysłuchaniem przez dzieci wybranego wiersza i opowiadania. Następnie uczestnicy bawili się rozwiązując różnorodne zadania i odgadując zagadki tematyczne, a także wykonując prace plastyczne techniką orgiami oraz kolorując malowanki-zagadki. W spotkaniach udział wzięły przedszkolaki w wieku od 5 do 6 lat z  Przedszkoli nr 1,3 i 5 w Lubsku. (oddział dla dzieci)
 • 25maja Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną zorganizowali imprezę okolicznościową ph. „Lot do Krainy Fantazji z Piotrusiem Panem” upamiętniającą 155 rocznicę urodzin Jamesa Matthewa Barrie, twórcy postaci Piotrusia Pana. Impreza rozpoczęła się projekcją filmu animowanego pt. „Czarny kryształ” z serii „Piotruś Pan i piraci”. W drugiej części spotkania uczestnicy zaangażowani zostali do wspólnych zabaw tematycznych takich jak: „Piracki statek”, „Skarby ponurego lasu”, Piotruś Pan i Dzwoneczek” oraz „Chłopcy na drzewie”. Na imprezę zaproszone zostały 5 i 6 letnie przedszkolaki z grupy „Biedronki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku. (Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna)

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez:

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna

FB Mierków

FB Górzyn


Działalność kulturalno - oświatowa 

   Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku zaplanowana na czerwiec 2015 r.

.

 • „Biblioteczna Strefa Gier” - konkurs na Mistrzów  Gier Planszowych w gry m.in. Bizness, Bingo, Grzybobranie, Flota Wojenna, Twist (FB Białków)
 • 100 rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego - wystawa (Oddział dla dorosłych)
 • Wystawa literacka  ph. „Nowości z bibliotecznej półki” zorganizowana z okazji 50 rocznicy urodzin Pawła Wakuły, rysownika – humorysty, autora licznych zbiorów opowiadań dla dzieci. (Oddział dla dzieci)
 • Impreza z okazji Dnia Dziecka adresowana do uczniów klas I oraz przedszkolaków ph. „Książeczko, tyś mnie wprowadziła w piękny, bajkowy świat”. W programie konkurs czytelniczy, spotkanie z bajkami krajów Unii Europejskiej, słodki poczęstunek. (FB Górzyn)
 • 03.06. – Podsumowanie środowiskowego konkursu fotograficzno-plastycznego ph. „Lubsko – miejsce przyjazne dzieciom”. Na finałową imprezę zaproszone zostaną delegacje zwycięskich klas wraz z opiekunami. (Oddział dla dzieci)
 • Rozstrzygnięcie konkursów ph. „Wzorowy Czytelnik”, „Chrońmy nasz świat” (FB Mierków)
 • „To warto przeczytać” – wakacyjne podróże z książką. Cykliczna impreza „Dzieci czytają dzieciom”. (FB Górzyn)
 • Spotkanie okolicznościowe ph. „Kolorowy Świat Dziecka” z okazji Dnia Dziecka: gry, zabawy, konkursy, konkurencje sportowe, słodki poczęstunek. (FB Białków)
 • Konkurs plastyczny ph.”Wakacyjne marzenia” adresowany do uczniów klas I-III i uczestników sekcji plastycznej przy SP w Górzynie. (FB Górzyn)
 • Konkurs na najciekawszy plan ph. „Wymarzone wakacje z biblioteką” (FB Mierków)
 • Impreza integracyjna ph „Wszystkie dzieci nasze są” organizowana                        z okazji Dnia Dziecka przy współpracy Niepublicznej SP w Mierkowie oraz Sołectw Mierkowa, Osieka i Ziębikowa (FB Mierków)
 • Tablety w Twojej bibliotece. „Chromville – kolorowanki   z rzeczywistością rozszerzoną”. Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami, na którym dzieci kolorują „specjalne” kolorowanki, po czym skierowany  na kartkę tablet ożywia bohatera malunków, który wstaje i wygląda dokładnie tak, jak został pokolorowany. Niezależnie od tego czy kręcimy kartką, czy obracamy ekranem, wirtualna postać jest w 3D i można podpatrywać jak się zachowuje z dowolnej strony. (Czytelnia Muzyczna i Internetowa)
 • Wystawa plastyczna ph. „Rodzinne malowanie” prezentująca prace dzieci oraz innych członków ich rodzin. (Oddział dla dzieci)

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko będą organizatorami lekcji i wycieczek bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyć będą tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.


Działalność kulturalno – oświatowa 

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku w miesiącu kwietniu 2015 r.

 • W dniu 1 kwietnia w Oddziale dla dzieci BPMiG w Lubsku przeprowadzono  zajęcia z cyklu „Ze sztuką na ty…” z udziałem dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku. Spotkanie przebiegało ph. „Wielkanocne kurczątka”. Uczestnicy wykonali wiszące świąteczne dekoracje. Zajęcia zostały urozmaicone informacjami o polskich tradycjach wielkanocnych, zagadkami i zadaniami tematycznymi. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 18 osób. (Oddział dla dzieci)
 • 2 kwietnia Oddział dla dzieci zorganizował wystawę książkową upamiętniającą 210 rocznicę urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Ekspozycja zawierała 31 woluminów prezentujących najpiękniejsze baśnie należące do klasyki światowej literatury dziecięcej. (Oddział dla dzieci)
 • Impreza ph. "W Krainie Uśmiechniętej Książki"- spotkanie dla najmłodszych czytelników z okazji Dnia Książki dla dzieci, mające na celu promocję działalności filii oraz popularyzację czytelnictwa poprzez twórcze i aktywne zabawy: zgadywanki literackie, zadania biblioteczne, "Wielki Test" znajomości wiedzy o bibliotece i książkach, quiz z baśniowymi rekwizytami, baśniowe puzzle, wręczenie baśniowych dyplomów. Uczestniczyło 9 dzieci. (FB Białków)
 • Przygotowanie ekspozycji ph. „Wielkanoc na pocztówkach”. (FB Białków)
 •  „Dzieci czytają dzieciom” – cykliczna impreza promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Uczniowie kl. III czytali wybrane przez siebie bajki przedszkolakom z Oddziału Przedszkolnego w Górzynie. Dzieci uatrakcyjniają przekaz bajek poprzez przebieranie się za bohaterów prezentowanych książek. W imprezie uczestniczyło 41 osób. Czytający otrzymują od biblioteki drobne upominki w postaci słodyczy i maskotek. (FB Górzyn)
 • Wystawa prac plastycznych ph. „Moc kolorów dziś na łące”. Prace wykonali uczestnicy sekcji plastycznej przy Szkole Podstawowej w Górzynie. Na wystawie wyeksponowano najciekawsze, znalazła się też praca przedszkolaka wykonana komputerowo. (FB Górzyn)
 • W kwietniu w Czytelni Ogólnej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku przygotowana została wystawa ph. „Katyń pamiętamy!!!”. Zorganizowanie wystawy miało związek z obchodami 75 rocznicy mordu dokonanego przez NKWD na oficerach wojska polskiego, na inteligencji polskiej  w kwietniu 1940 roku. (Oddział dla dorosłych)
 • W kwietniu przypadała 210 rocznica urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Z myślą o najmłodszych miłośnikach bajek Oddział dla dzieci oraz Czytelnia Muzyczna Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku, zorganizowały „MARATON  BAJEK Hansa Christiana Andersena”.              W dniach 15-20 kwietnia odbyły się projekcje baśni z serii „Pan Andersen opowiada” takich jak: „Nowe szaty cesarza”, „Calineczka”, „Świniopas”, „Mała Syrenka”, „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Dzikie łabędzie”, „Krzesiwo”, „Brzydkie kaczątko”. Po każdej projekcji dzieci brały udział w tematycznych zabawach zręcznościowych i konkurencjach, których zadaniem było przybliżenie treści najpiękniejszych baśni. Uczestnicy maratonu m.in. wrzucali „śniegowe” kule przez okno pałacu Królowej Śniegu, szukały ukrytego ziarenka grochu, układały domki z zapałek, ścigały się razem z Calineczkami i groźną ropuchą, dmuchały we fruwające „łabędzie” piórka. W bajkowym maratonie Andersena uczestniczyły dzieci w wieku od 4 do 9 lat. W imprezie wzięło udział łącznie 230 osób. (Czytelnia Muzyczna, Oddział dla dzieci)
.

Oprócz wymienionych w wykazie ważniejszych spotkań i imprez, placówki biblioteczne rejonu Lubsko organizowały  lekcje i wycieczki bibliotecznych dla dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Lekcje dotyczyły tematyki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz różnych dziedzin wiedzy.

Zdjęcia z imprez


W oddziale dla Dzieci i Czytelni Muzycznej
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku
odbył się
MARATON BAJEK HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

            15.04.2015 r. (ŚRODA):

godz. 10.00 – „Nowe szaty cesarza”
godz. 10.30 – „Calineczka”
godz. 11.00 – „Świniopas”
godz. 12.30 – „Mała Syrenka”
godz. 13.00 – „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

            16.04.2015 r. (CZWARTEK):

godz. 09.50 – „Dzikie łabędzie”
godz. 10.50 – „Krzesiwo”
godz. 12.30 – „Brzydkie kaczątko”

    20.04.2015 r. (PONIEDZIAŁEK)

godz. 10.00 - Nowe szaty cesarza"

godz. 11.00 - Nowe szaty cesarza"

.

W programie projekcja bajek

oraz tematyczne zabawy ruchowe dla najmłodszych dzieci.

.

                                       Zdjęcia z imprezy


NOWOŚCI KSIĄŻKOWE !!!   NOWOŚCI KSIĄŻKOWE!!!

>>>>Zobacz<<<Amnestia dla czytelników przetrzymujących książki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Lubsku zachęca do oddawania zaległych książek. Przez cały maj obowiązuje amnestia. Nie będą naliczane kary za przetrzymywanie książek. Serdecznie zapraszamy do zwrotu nawet bardzo dawno wypożyczonych pozycji.


NOWY REDAKTOR NACZELNY "MAGAZYNU LUBSKIEGO"

Dyrektor  Biblioteki Publicznej Miasta I Gminy im. L. Kruczkowskiego w Lubsku – Wydawca „Magazynu Lubskiego” informuje o zakończeniu postępowania konkursowego na stanowisko redaktora naczelnego w/w czasopisma.
Do BPMiG w Lubsku wpłynęły 4 oferty. W wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej i wnikliwej analizie wypowiedzi kandydatów, redaktorem naczelnym „Magazynu Lubskiego” został Pan Tomasz Rabenda.


W czytelni Oddziału dla dorosłych znajduje się wystawa ph."Kobieta jest zaproszeniem do szczęścia" Stanisława Sierko zorganizowana z okazji Dnia Kobiet, na którą serdecznie zapraszamy.

więcej tutaj


XVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty "Małe ojczyzny -pogranicze kultur i regionów"


Konkurs na stanowisko redaktora naczelnego lokalnej gazety „Magazyn Lubski”


XXXV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni ‘2015”


PLAN IMPREZ
organizowanych w ramach ferii zimowych 2015
w bibliotekach miasta i gminy Lubsko>>>> więcej <<<<


>>>> więcej o akcji <<<<


.

Sukces młodych recytatorów z Lubska

>>>>zobacz<<<<


Informujemy, że na stronie internetowej http://danutaklosowska.pl/ została udostępniona nieodpłatnie cała twórczość literacka Danuty Kłosowskiej w formie elektronicznej: 7 romansów, 1 kryminał, 4 zbiory opowiadań, 3 tomiki wierszy, 3 książeczki dla dzieci - łącznie 18 pozycji.  Wszystkie te książki były wydane drukiem w latach 90 - tych. Zapraszamy

.

© BPMiG w Lubsku