Strona startowa

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci

Czytelnia Internetowa

Czytelnia Muzyczna

Filia w Białkowie

Filia w Górzynie

Filia w Mierkowie

O Bibliotece

Kontakt

Księga Gości

Wpisz się

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oddział dla dzieci

 

Archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oddział dla dzieci czynny

 • poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00
 • sobota: 10:00 - 14:00

<<< Zobacz nasz nowy wystrój >>>

 

Aktualności

Spotkanie autorskie z Marią Wypych

20 marca 2018 roku w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku odbyło się spotkanie autorskie z regionalną poetką, panią Marią Wypych, autorką m.in. dwuczęściowej książeczki dla najmłodszych pt. „Jest taki świat”. Na spotkanie zaproszone zostały dzieci z Przedszkola nr 1 oraz pierwszoklasiści z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubsku. Podczas imprezy odbyła się projekcja książkowych ilustracji, na tle których pani Maria Wypych czytała wybrane utwory. Każdy z nich opatrzony był ciekawą dygresją bądź komentarzem. W trakcie spotkania poetka do swoich wypowiedzi wplotła też wspomnienia z pobytu we Włoszech, skąd czerpała pomysły do niektórych wierszyków. Pod koniec imprezy można było kupić książeczkę i otrzymać autograf autorki. Dzieci chętnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Fotorelacja z spotkania


Ferie w Bibliotece

06 lutego 2018 roku bibliotekę miejską odwiedziły dzieci z grupy „Biedronki” Przedszkola nr1 w Lubsku. Motywem przewodnim była „Półka  - miejscem na książki”. Dzieci obejrzały bajkę nawiązującą do tematu pt. „Sąsiedzi - warsztat”, oraz wysłuchały opowiadania autorstwa Kamila Polaka pt. „Bałagan w bibliotece”. Utrwalając kolejność literek w porządku alfabetycznym, przedszkolaki układały książki na bibliotecznej półce. Potem było wspólne rozwiązywanie „Kubusiowej” krzyżówki, odgadywanie hasła, oraz odnajdywanie przedmiotów wykonanych z papieru. Pod koniec spotkania dzieci przeglądały książeczki i czasopisma dla najmłodszych. Wycieczka trwała 1,5 godziny, z udziałem 17 osób.

07 lutego 2018 roku została wykonana wystawa książkowa ph. „Pamięć o zesłanych na Syberię”, przygotowana na okoliczność spotkania z lubuszanką, która przeżyła 5 lat na zesłaniu.

09 lutego 2018 roku w Oddziale dla dzieci biblioteki miejskiej w Lubsku, odbyło się spotkanie ph. „Moje wspomnienia z Syberii”. Inicjatorem spotkania byli nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku, zapraszając panią Halinę Siemaszko, aby opowiedziała historię zesłania na daleki wschód. Słuchaczami byli uczniowie klasy Ib, Ic oraz III. 40-ści stopni poniżej zera, głód, ciążka praca, niegodziwe warunki mieszkalne, choroba i śmierć – to codzienne obrazki pani Haliny, która urodziła się na Syberii i przeżyła tam 5 lat swojego dzieciństwa. Nie znała smaku cukierka, nie wiedziała co to kokardki we włosach, ale dobrze poznała strach przed okupantem i dzikimi zwierzętami, podchodzącymi codziennie pod jej barak… Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści, zadając pani Halince dużo pytań. Pod koniec spotkania chętni otrzymali pamiątkowy wpis do zeszytów i osobistych pamiętników. Spotkanie trwało 1,5 godziny, z udziałem 52 osób.

12 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie feryjne ph. „Upominki dla Walentynki”. Dzieci wykonywały laurki z motywami 3D Pop Up Card Flower, które miały być niespodzianką dla kochanej osoby. Zajęcia trwały 2 godziny, z udziałem 13 osób.

14 lutego 2018 roku odbyło się „Walentynkowe spotkanie przy wielkim ekranie”. Zainteresowane dzieci obejrzały film pt. „Gnomeo i Julia”, inne spędziły czas w Oddziale dla dzieci głośno czytając wybrane przez siebie książki lub korzystając z gier planszowych. Spotkanie trwało 2 godziny, z udziałem 14 osób.

15 lutego 2018 roku odbyło się „Spotkanie przy Wielkim Ekranie”. Dzieci z przedszkola nr 3 obejrzały baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa śniegu”. Projekcja trwała 1 godzinę, z udziałem 15 osób.

16 lutego 2018 roku odbyła się impreza ph. „Kocie harce” – nawiązująca do obchodów Światowego Dnia Kota (17.02.). Wszyscy uczestnicy upodobnili się do pupili, po wykonaniu kociego makijażu oraz biorąc udział w rozmaitych zadaniach. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, rywalizując ze sobą w konkurencjach takich jak: „Gdzie jest włóczka kotka ?” – inspirowana grą „Ciepło – zimno”, „Jak wygląda kot”? – rysowanie kota według wiersza, „Sprytne kocury” – zabawa z włóczką, „Układanie kocich puzzli”, „Kocia krzyżówka”, „Kocie przeszkody” – konkurencje sportowe, „Karmienie psa” – strzelanie kulkami do jego paszczy, „Uciekaj myszko do dziury..”, zabawa w formie opowieści ruchowej. Na zakończenie była zabawa relaksacyjna na leżąco, która zabrała uczestników na wielką podróż do krainy Kocimiaukoci. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe kocie ordery. Impreza trwała 2 godziny, z udziałem 21 osób.

19 lutego 2018 roku odbyła się impreza ph. „Łamigłówki mądrej główki”. Część zajęć została poświęcona wykonaniu przez dzieci plakatów na konkurs „Zakaz spalania śmieci – akcja informacyjna”, ogłoszony przez Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa. Następnie uczestników spotkania rozruszała zabawa z krzesłami przy muzyce oraz rozwiązywanie kalamburów, odgadywanie haseł z „koła fortuny”, rebusy, zagadki itp. Dla odzyskania energii, dzieci posiliły się słodką niespodzianką. Impreza trwała 2 godziny, z udziałem 15 osób.

20 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie z naszą regionalną pisarką, panią Marią Wypych. Słuchaczami byli głównie uczestnicy ferii zimowych z filii bibliotecznej w Białkowie oraz biblioteki w Lubsku. Pani Maria jest autorką wielu tomików poezji dla dorosłych, ale chętniej pisze dla dzieci. Obecnie jest w trakcie wydania III-ciej już części „Wierszy i bajek dla Dzieci” pt. „Jest taki Świat”. A ten świat przedstawia min. pomysły dzieci, zapisane przez pisarkę zabawnym rymem, a także niezwykle kolorową szatę graficzną, z ilustracjami autorstwa  pana Stanisława Sierko. Na dużym ekranie pojawiały się wiersze pani Marii, dzięki czemu dzieci mogły dokładniej przyjrzeć się obrazkom i czytać wiersze. Wybrane, zostały omówione przez autorkę - opowiedziała ciekawe historie ich powstania. Był czas na zdjęcia, autografy oraz możliwość zakupu książki. Spotkanie trwało godzinę, z udziałem 26 osób.

23 lutego 2018 roku odbyły się zajęcia plastyczne ph. „Zima na papierze”. Dzieci wykonywały rysunki związane z tematyką zimową. Mógł to być krajobraz, sporty zimowe – wykonane techniką kolażu. Po wykonaniu prac, uczestnicy oglądnęli projekcję bajki pt. „Królowa Śniegu” H.Ch. Andersena. Zajęcia trwały 2 godziny, z udziałem 8 osób.

28 lutego 2018 roku odbyła się wycieczka z udziałem grupy „Biedronki” z Przedszkola nr3 w Lubsku. Tematem przewodnim były „Bajki, baśnie i legendy”. Dzieci obejrzały bajkę pt. „Reksio…”, po niej baśń pt. „O dwunastu miesiącach”. Następnie uczestnicy poznali różnice oraz cechy wspólne rodzajów literackich. Wysłuchali utwory pisane wierszem, satyryczne i z morałem, klasycznych polskich pisarzy. Dzieci mogły wykazać się znajomością twórczości dla najmłodszych, dopasowując tytuły do odpowiednich obrazków z bajek. Spotkanie trwało 60 minut, z udziałem 13 osób.

Galeria zdjęć


Działalność kulturalno – oświatowa - maj 2015 w Oddziale dla dzieci oraz Czytelni Muzycznej


W oddziale dla Dzieci i Czytelni Muzycznej
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku
odbył się
MARATON BAJEK HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

            15.04.2015 r. (ŚRODA):

godz. 10.00 – „Nowe szaty cesarza”
godz. 10.30 – „Calineczka”
godz. 11.00 – „Świniopas”
godz. 12.30 – „Mała Syrenka”
godz. 13.00 – „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

            16.04.2015 r. (CZWARTEK):

godz. 09.50 – „Dzikie łabędzie”
godz. 10.50 – „Krzesiwo”
godz. 12.30 – „Brzydkie kaczątko”

    20.04.2015 r. (PONIEDZIAŁEK)

godz. 10.00 - Nowe szaty cesarza"

godz. 11.00 - Nowe szaty cesarza"

W programie projekcja bajek

oraz tematyczne zabawy ruchowe dla najmłodszych dzieci.

                                       Zdjęcia z imprezy


PLAN IMPREZ „Wesoła zima 2015”
prowadzonych przez Oddział dla dzieci i Czytelnię Muzyczną BPMiG w Lubsku

17 lutego  – „Na kocich ścieżkach” – impreza zimowa dla dzieci w wieku szkolnym z okazji Światowego Dnia Kota (17.02.).
W programie:
- zabawy plastyczne „kocie maski”
- konkurencje zręcznościowe „sprytne kotki”
- zabawy z włóczką
- „kocie pyszczki” - malowanie twarzy.

19 lutego  – „Super STARcie”Turniej muzyczny
W programie:
- rozpoznawanie piosenek i melodii z filmów i bajek telewizyjnych
- odgadywanie piosenek dla dzieci i młodzieży
- rozpoznawanie wokalistów.- zabawa muzyczno ruchowa „krzesła”

20 lutego  spotkanie z cyklu „Ze sztuką na ty” pt. „Posłuchajmy i  namalujmy” – impreza nawiązująca do 95 rocznicy urodzin Danuty Gellnerowej, poetki, autorki piosenek, audycji radiowych, wierszy i opowiadań dla dzieci.
W programie:
- słuchanie wierszy o tematyce „zima” oraz „dom”
- wykonanie ilustracji do wybranego utworu
- wysłuchanie piosenki D. Gellnerowej pt. „Piątki pyzate” i nauka tekstu
-  namalowanie „piosenki” i wspólne śpiewanie

24 lutego – „Filmowe spotkanie z Konikiem Garbuskiem” – impreza zorganizowana wspólnie z Czytelnią Muzyczną, nawiązująca do 200 rocznicy urodzin (6.03.) Piotra Pawłowicza Jerszowa, rosyjskiego poety i autora znanej, opartej na motywach folkloru syberyjskiego baśni „Konik Garbusek”.
W programie:
- projekcja filmu „Konik Garbusek”
- zabawy ruchowe,
- rozwiązywanie zagadek i kalamburów tematycznych.

26 lutego  – „Zimowa giełda rozrywki” zagadki, konkurencje sprawnościowe, gry i zabawy zręcznościowe.
W programie:
- „tęczowe koło zagadek”
- „ukryte bajeczki” –  bajkowe koło fortuny,
- „rycerze i księżniczki” – rozwiązywanie zagadek i krzyżówek tematycznych.
- „klockowi architekci” – zbudowanie najwyższej wieży

27 lutego  – „Idol” koncert karaoke. Muzyka będzie odtwarzana na profesjonalnym sprzęcie nagłośnieniowym, a tekst wyświetlony zostanie na „dużym ekranie”.
W programie:
- występy solowe
- śpiewanie w duetach
- występy grup

Wszystkie imprezy odbędą się w godzinach 11:00 - 13:00


Wzorowy Czytelnik 2014

            Czytanie to umiejętność, która otwiera przed dziećmi świat wyobraźni, pozwala na dalekie podróże, odwiedzanie egzotycznych krajów i poznawanie różnych kultur, przenosi młodych czytelników do innej rzeczywistości. Książki wabią barwnymi ilustracjami, interesującymi historiami, kuszą magiczną atmosferą, przyciągają do siebie rzesze dzieci i młodzieży.
            Grudzień jest miesiącem, w którym od lat Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku nagradza dziesięciu swoich najlepszych czytelników za całoroczne uczestnictwo w życiu biblioteki.
            W tym roku podsumowanie konkursu na „Wzorowego Czytelnika roku 2014” zorganizowane zostało 9 grudnia. W uroczystym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Szk. Podst. nr 1 i 2 w Lubsku, Szk. Podst. w Brodach oraz Gimnazjum nr 1 w Lubsku.
W części artystycznej wystąpiły dzieci z grupy Biedronki z Przedszkola nr 1 w Lubsku. W ich wykonaniu wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie baśni M. Konopnickiej pt. „O tym, jak to ze lnem było”.
Zwieńczeniem imprezy było wręczenie przez dyrektora BPMiG panią Marię Rudek dyplomów i statuetek Wzorowego Czytelnika. Laureaci konkursu otrzymali także paczki z upominkami, w których znalazły się m.in.: książki, gry edukacyjne, artykuły szkolne oraz słodycze.
Wśród nagrodzonych dzieci znalazły się: Nikola Chojka, Wiktoria Fedorowicz, Beata Gryszczuk, Maria Anna Jurek, Milena Możdżeń, Patrycja Parulska, Liwia Tatomir, Karolina Tołłoczko, Karolina Tomiczek oraz Dominika Żurawińska.
Tegoroczny finał konkursu zorganizowany został przez Oddział dla dzieci oraz Czytelnię Muzyczną BPMiG w Lubsku. Gorące podziękowania za przygotowanie dzieci do występu należą się również nauczycielom Przedszkola nr 1 w Lubsku Marzenie Rudziak, Urszuli Kołodziejczyk i Barbarze Cała.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Europejski Tydzień Autyzmu

W Odziale dla dzieci odbyły się warsztaty nawiązujące do obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu (1-7 grudnia) z udziałem uczniów klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Podczas zajęć uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną i krótki film o autyzmie. W drugiej części warsztatów dzieci wzięły udział w ćwiczeniach praktycznych, mających za zadanie przybliżyć zdrowej młodzieży świat osób dotkniętych chorobą. W trakcie ćwiczeń szóstoklasiści m.in. próbowali porozumiewać się za pomocą piktogramów, z częściowo zasłoniętymi oczami układali puzzle. Warsztaty prowadzone były przez panie Renatę Skowrońską i Karolinę Birszel,  pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku. Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z Czytelnią Muzyczną. Wzięło w nich udział 19 uczniów.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Magiczny świat wróżb andrzejkowych.

            Dawne polskie tradycje andrzejkowe przypomniane zostały w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku. Oddział dla dzieci wspólnie z Czytelnią Muzyczną przygotowali dla najmłodszych czytelników andrzejkowe atrakcje.
W dniach  27-28 listopada do biblioteki zaproszone zostały dzieci z grupy Motyle z Przedszkola nr 1 oraz uczniowie klas I a, II a i II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Na małych gości czekały różnorodne propozycje zabaw. Były tradycyjne wróżby z butami, kartami, kośćmi i kamieniami półszlachetnymi. Chętni odgadywali przyszłość z układu rozsypanych patyczków, kwiatów i symboli zawodów, nie zabrakło również „czekoladowych wróżb”.
 Zabawy prowadzone były przez trzy wróżki-czarownice: Milenę Kordas, Ewelinę Cichocką i Małgorzatę Wieliczko – uczennice klasy VI a ze Szkoły Podstawowej nr 2. Podczas wszystkich imprez w tle słychać było m.in. piosenki o wróżkach i czarodziejach oraz dobraną do okoliczności muzykę, a całości dopełniły wyszukane dekoracje. W imprezach andrzejkowych uczestniczyło łącznie 78 dzieci.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


Spotkanie z pisarzem w lubskiej bibliotece

W dniu 3 października Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku gościł rysownika-humorystę oraz pisarza Pawła Wakułę. Na spotkanie autorskie z cyklu „Z książką na walizkach” zaproszone zostały dzieci z klas III reprezentujące lubskie szkoły podstawowe. Gość spotkania wzbudził wśród uczestników duże zainteresowanie. Przytoczył wiele ciekawych historii ze swoich książek, jednocześnie ilustrując swoje opowieści zabawnymi rysunkami. Dzieci miały okazję zapoznać się z książkami Pawła Wkuły, a osoby chętne mogły zakupić wybrane tytuły i otrzymać autografy i dedykacje ozdobione rysuneczkami.

   

   

   

   

   

   


Kolorowe lato

            Tegoroczne wakacyjne spotkania w Oddziale dla dzieci i Czytelni Muzycznej BPMiG w Lubsku zgromadziły dzieci o różnorodnych zainteresowaniach. Na przełomie lipca i sierpnia b.r. zorganizowano sześć imprez związanych m.in. z obchodami rocznic literackich i okolicznościowych.
            Letnie dziecięce zabawy zapoczątkowało spotkanie „Pod psią budą” przygotowane z okazji Światowego Dnia Psa. Uczestnicy wspólnie budowali z kartonów budę dla psiego pupila, wykonali opaski na głowy „psie uszka”, wzięli udział w zabawach ruchowych, rozwiązywali zagadki i kalambury tematyczne. Kolejna propozycja związana była z muzycznymi zainteresowaniami młodzieży. Wśród atrakcji znalazł się quiz muzyczny „Kolory w piosenkach”, odgadywali tytuły muzycznych hitów oraz wykonawców znanych przebojów. Dzieci bawiły się też śpiewając karaoke. Inną formą spędzenia wolnego czasu była projekcja filmu W Disney’a pt. „Dinozaur”.
            Jedną z ciekawszych imprez było spotkanie nawiązujące do 80 rocznicy urodzin Janusza Christy zorganizowane ph. „Bajkowy świat Kajka i Kokosza”. Na wstępie uczestnicy obejrzeli film animowany o przygodach słowiańskich wojów Kajka i Kokosza. Następnie odbyło się spotkanie z odtwórcą historycznym okresu wczesnegośredniowiecza Kingą Murawską. Dzieci zapoznały się ze średniowiecznym rzemiosłem i rękodziełem, obejrzały stroje i przedmioty użytku codziennego, a także miecz odwzorowany na broni z tamtego okresu. Pani Kinga opowiedziała dzieciom słowiańskie legendy, m.in. „Jak powstał świat”. Ostatnia część imprezy poświęcona była nauce średniowiecznego tańca p.n. „praczki” oraz zabawom z wykorzystaniem gier: cub i bulle. Uczestnicy mogli spróbować własnoręcznego tkania krajki na tzw. bartku, ręcznego przędzenia nici na wrzecionie. Młodsze dzieci mogły w tym czasie pokolorować obrazki z Kajkiem i Kokoszem.
            Ostatnimi wakacyjnymi propozycjami były dwa spotkania z cyklu „Ze sztuką na ty” nawiązujące do twórczości Janusza Christy. Uczestnicy tworzyli krótkie komiksy własnego pomysłu, młodsze dzieci kolorowały komiksy autora.
            W wakacyjnych spotkaniach uczestniczyło łącznie 81 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Imprezy uatrakcyjniły słodycze przekazane przez firmę „Lubskie Wafle”.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


PLAN IMPREZ WAKACYJNYCH
ph. „Kolorowe lato”
organizowanych w Oddziale dla dzieci i Czytelni Muzycznej                
 BPMiG w Lubsku

01.07. – „Pod psią budą” – impreza dla najmłodszych dzieci nawiązująca     do obchodów Światowego Dnia Psa.
W programie:
- wspólne wykonanie z kartonów „budy dla mojego przyjaciela”,
- zabawy ruchowe ph. „Z psiej perspektywy”,
- zabawy plastyczne pn. „Od psiego ucha…”

08.07. – „Kolorowe piosenki” – muzyczna impreza dla dzieci i młodzieży.
W programie:
- quiz muzyczny pn. „Kolory w piosenkach”
- śpiewamy karaoke
- muzyczne hity filmowe – mini konkurs

15.07. – „Spotkanie przy wielkim ekranie” – projekcja filmu pt. „Dinozaury”

22.07. – „Bajkowy świat Kajka i Kokosza” – impreza wakacyjna nawiązująca do obchodów 80 rocznicy urodzin (19.07.) Janusza Christy rysownika i scenarzysty, twórcy cyklu komiksów o przygodach słowiańskich wojów.

29.07. – „Ze sztuką na ty…” – zajęcia plastyczne ph. „Tworzymy własny komiks” przeznaczone dla dzieci i młodzieży uzdolnionych manualnie.

12.08. „Wesołe bajeczki” – impreza dla dzieci w wieku przedszkolnym nawiązująca do 45 rocznicy urodzin Natalii Usenko, polskiej pisarki i poetki, autorki książek dla najmłodszych dzieci.
W programie:
- „Czy znasz tę bajeczkę?” – wysłuchanie kilku mało znanych utworów Natalii Usenko.
- „Zagadki z bajkowej chatki”,
- „Pokoloruj mnie” – malowanie ilustracji do poznanych bajeczek

Na imprezy zapraszamy we wtorki w godzinach od 11:00 do 13:00    


Albumy o mieszkańcach Lubska nagrodzone!

Maj jest miesiącem, w którym każdego roku Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku organizuje regionalny konkurs plastyczny „Moje miasto – moja mała ojczyzna”. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała ph. „Mieszkańcy Lubska dawniej i dziś” i poświęcona była ciekawym osobom związanym z miastem i regionem, znanym postaciom historycznym lub współczesnym osobom zaangażowanym m.in. w działalność kulturalną, artystyczną, charytatywną itp.
Do konkursu przystąpiły klasy ze szkół podstawowych Lubska i Górzyna oraz z Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku. Spośród wykonanych  grupowo albumów nagrodzone zostały cztery najciekawsze prace.
Wśród wyłonionych zwycięzców w kategorii I (szkoły podstawowe)
znalazły się:
- klasa V ze Szkoły Podstawowej w Górzynie – I miejsce
- klasa VI a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubsku – II miejsce
- klasa V b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku – III miejsce
W kategorii II (gimnazja) przyznano tylko jedną nagrodę – I miejsce zajęła klasa III c z Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy oraz słodkie nagrody dla wszystkich uczniów nagrodzonych klas. Dodatkowo wręczono trzy wyróżnienia  imienne dla Kaji Andrzejczak, Adrianny Urbaniak i Angeliki Mech.
W części artystycznej zatańczyły i zaśpiewały dzieci z grupy „Motyle”, przygotowane przez Małgorzatę Drewniak Jolantę Bandura z Przedszkola nr 1 w Lubsku. Oprawę muzyczną zapewniła Czytelnia Muzyczna BPMiG w Lubsku.
Imprezie towarzyszyła pokonkursowa wystawa albumów.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  

   

   

 


Regulamin środowiskowego konkursu plastycznego
z cyklu „Moje miasto – moja mała Ojczyzna”
p.h. „Mieszkańcy Lubska dawniej i dziś”

1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Leona   Kruczkowskiego w Lubsku ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży (szkoły podstawowe  i gimnazja) z cyklu„Moje miasto – moja mała Ojczyzna”, który będzie przebiegał ph. „Mieszkańcy Lubska dawniej i dziś”.

2. Celem konkursu jest:

- rozbudzanie zainteresowań historią mieszkańców miasta i regionu,
- uczenie współpracy w grupie rówieśników,
- rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

3. Konkurs przeznaczony jest dla grup uczniowskich z klas IV-VI szkół podstawowych i klas I-II gimnazjów. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

I kategoria – prace grupowe ze szkół podstawowych
II kategoria – prace grupowe z gimnazjów

4. W konkursie oceniane będą wyłącznie prace grupowe wykonane przez poszczególne klasy.

5. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie ALBUMU poświęconego wybranej ciekawej postaci związanej z naszym miastem i regionem, znanej postaci historycznej lub współczesnej osobie zaangażowanej w działalność kulturalną, charytatywną itp. (np.: pisarz, aktor, sportowiec, artysta).

6. Technika i format wykonanych prac są dowolne (fotografia, rysunek, grafika komputerowa, wycinki prasowe, itp.)

7. Przy ocenie pod uwagę będą brane:

- zgodność z tematem konkursu,
- ciekawa technika wykonania,
- objętość oraz estetyka wykonania pracy.

8. Prace należy złożyć w Oddziale dla Dzieci BPMiG w Lubsku do dnia 19 maja 2014 r.

9. Finał konkursu przewidziano na 27 maja 2014 r.

10. Wszystkie prace konkursowe pozostaną do wyłącznej dyspozycji biblioteki.

Karta pracy plastycznej do pobrania tutaj


Zimowe zabawy wśród bibliotecznych półek

Tegoroczna aura nie sprzyjała zimowym zabawom na świeżym powietrzu. Aby zrekompensować nietypową pogodę Oddział dla dzieci razem z Czytelnią Muzyczną Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku zaprosił najmłodszych mieszkańców miasta na cykl imprez. Dla miłośników Smerfów przygotowana została projekcja filmu pt. „Smerfy 2”, oraz liczne zabawy tematyczne, m.in.:kalambury Papy Smerfa, rebusy Ważniaka, Krzyżówka Smerfetki i zagadki Marudy. W okresie ferii zorganizowano również imprezę muzyczną pn. „Wesołe nutki”. Uczestnicy rozwiązywali quiz muzyczny „Wesołe melodie”, śpiewali karaoke, uczyli się prostego układu tanecznego do piosenki pt. „My Słowianie”, bawili się przy muzyce. Osoby uzdolnione plastycznie zaproszone zostały na twórcze zajęcia  pn. „Śniegowe impresje”. Przy użyciu różnorodnych technik plastycznych dzieci wykonały m.in.: „piaskowe obrazki” i  „papierowe fantazje”. Najciekawsze prace wyeksponowane zostały na wystawie ph. Śniegowe impresje”. Na zakończeniebiblioteka zaprosiła dzieci na karnawałową imprezę walentynkową pn. „Walentynkowy zawrót głowy”. Wśród różnorodnych propozycji na uczestników czekały wróżby, karnawałowe zabawy przy muzyce oraz konkurencje z niespodziankami. W imprezach udział wzięły zorganizowane grupy dzieci uczęszczające na zimowiska w  Szkołach Podstawowych nr 2 i 3 w Lubsku a także inne dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Łącznie w bibliotecznych imprezach uczestniczyło 166 osób w wieku od 4 do 16 lat.

   

   

   

   

   

   

   


PLAN IMPREZ
 organizowanych w okresie ferii zimowych 2014
przez Oddział dla dzieci i Czytelnię Muzyczną
BPMiG w Lubsku.

04.02. – „Spotkanie przy wielkim ekranie” – przeznaczona dla miłośników Smerfów.
    W programie:
    - projekcja filmu „Smerfy II”,
    - kalambury Papy Smerfa,
    - rebusy Ważniaka,
    - krzyżówka Smerfetki,
    - zagadki Marudy.

07.02. – „Wesołe nutki” –  impreza muzyczna.
    W programie:
    - quiz muzyczny „Wesołe melodie”
    - śpiewanie karaoke,
    - nauka prostego układu tanecznego,
    - zabawy ruchowe przy muzyce.

11.02. – „Śniegowe impresje” – twórcze zajęcia z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.
    W programie:
    - „Piaskowe obrazki”,
    - „Ukryte krajobrazy”,
    - „Papierowe fantazje”.

14.02. – „Walentynkowy zawrót głowy” – karnawałowa impreza walentynkowa.
    W programie:
    - walentynkowe wróżby,
    - karnawałowe zabawy przy muzyce,
    - mini konkurencje z niespodziankami.

ZAPRASZAMY
dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
do udziału w imprezach,
które odbywać się będą
w godzinach od 1100 do 1300.


Sukces młodych recytatorów z Lubska

         W dniu 7 grudnia czworo reprezentantów z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku wzięło udział w Konkursie recytatorskim „O Laur Kornela Makuszyńskiego” zorganizowanym przez Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie. W kategorii dziecięcej z recytacją wystąpili Sandra Braszka i Konrad Kossek, a w kategorii młodzieżowej udział wzięli Daria Franczak i Jakub Lewicki. Spośród kilkudziesięciu uczestników, reprezentujących województwa: lubuskie i wielkopolskie, komisja wyłoniła zwycięzców. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Lubska. Konrad Kossek zajął III miejsce, a wyróżnienie przyznano Jakubowi Lewickiemu.
         Gratulujemy zwycięzcom!

   

   

   

Relacja z Informacji Lubuskich

 


Bajkowi przyjaciele

            Dzieciństwo każdemu z nas kojarzy się z bajkami i występującymi w nich ulubionymi bohaterami. Z tej przyczyny Oddział dla dzieci BPMiG w Lubsku postanowił zorganizować imprezę z okazji przypadającego 5 listopada Dnia Postaci z Bajek. Do zabawy zaproszone zostały dzieci z lubskich przedszkoli. Na uczestników imprezy ph. „Bajkowi przyjaciele dzieci” czekały różnorodne atrakcje, m.in. projekcja przygód Koziołka Matołka oraz quiz muzyczny przygotowany przez Czytelnię Muzyczną, zabawy i zagadki skojarzeniowe oraz zespołowe konkurencja sprawnościowe. W zabawie uczestniczyło łącznie 72 dzieci.

   

   


Julian Tuwim dzieciom

W ramach akcji charytatywnej Mitzvah Day Polska w dniu 15 listopada Oddział dla dzieci zorganizował imprezę "Julian Tuwim dzieciom"

Dzieci z Przedszkola Nr 1 w Lubsku słuchają utworów Juliana Tuwima

   

 


„Wokół Tuwima” – spotkanie z pisarzem w bibliotece

            W ramach VIII lubuskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami w dniu 3 października w Bibliotece Publicznej miasta i Gminy w Lubsku odbyło się spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską - polonistką, teatrologiem, dziennikarką oraz autorką wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych.  Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie klas z III i IV  z lubskich szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego.
                Tegoroczna impreza nawiązywała do obchodów Roku Juliana Tuwima.   Pisarka na wstępie wyjaśniła, że występuje w podwójnej roli: jako autorka książek dla dzieci, ale przede wszystkim jako „ambasadorka Juliana Tuwima”. Łączy ich miejsce zamieszkania – Łódź , ale czuje również pokrewieństwo dusz z poetą. Pani Kalina zaprezentowała m.in. książkę pt. „Tuwimowo” będącą zbiorem wierszy różnych autorów, które powstały jako uwspółcześniona wersja najbardziej znanych utworów J. Tuwima.

            Druga część spotkania poświęcona została na rozmowy o twórczości zaproszonego gościa. Autorka z niezwykłą żywiołowością i ekspresją opowiadała o swoich książkach, zaprezentowała także wybrane utwory. Chętnie odpowiadała na pytania dzieci. Po spotkaniu można było zakupić najnowsze książki Kaliny Jerzykowskiej wraz z autografem i ciekawą dedykacją.

   


 

LATO W PACANOWIE

Zajęcia w Oddziale dla dzieci BPMiG w Lubsku 2013 r.

02.07. – Impreza ph. „W Pacanowie kozy kują…”, przygotowana w ramach obchodów (przypadającej w lipcu) 60 rocznicy śmierci Kornela Makuszyńskiego. W programie m.in.:
- „Spotkanie przy srebrnym ekranie” –  projekcja przygód Koziołka    Matołka
- zajęcia plastyczne ph. „Najdłuższa podróż Koziołka Matołka” – wykonanie wspólnego rysunku prezentującego przygody brodatego bohatera dziecięcych bajek.

04.07. – Impreza ph. „Żeby kózka nie skakała…” – przeznaczona dla miłośników zabaw ruchowych.
W programie:
- zabawy zręcznościowe i konkurencje sprawnościowe np. : skoki przez kozła, skoki w worku, koziołkowe skakanie na skakance, itp.
            - inne zabawy przy muzyce.

09.07. – Impreza ph. „Tuwimowe wierszyki” nawiązująca do obchodów Roku Juliana Tuwima.
W programie:
            - bajkowe zagadki typu: dokończ fragment wiersza, jaki to tytuł,
            - krótkie formy teatralne nt.: „Rzepka”, „Lokomotywa”,
            - Wykonanie rysunku segmentowego do wiersza „Lokomotywa”.

11.07. – Impreza ph. „Wesołe zabawy przy muzyce” , przeznaczone dla miłośników karaoke i zagadek muzycznych.
W programie:
            - „Jaka to melodia?”,
            - „Kto to śpiewa?”,
            - śpiewamy karaoke.

19.07. – Obchody Dnia Czerwonego Kapturka – przeznaczone dla najmłodszych dzieci.
W programie:
            - „Spotkanie ze sztuką”:

 • projektowanie kreacji dla Czerwonego Kapturka,
 • wykonanie najciekawszego projektu (na modelce)

- Wymyślanie nowego zakończenia do bajki.

Wszystkie imprezy odbędą się w godzinach od 11.00 do 13.00


„Lubskie krajobrazy

w dziecięcym rysunku i fotografii”

Piękno okolic naszego miasta było tematem konkursu plastycznego ogłoszonego przez Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku. „Lubskie krajobrazy” to druga edycja konkursu z cyklu „Moje miasto – moja mała Ojczyzna”, który skierowany był do grup uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej z klas I-II.
Finał konkursu odbył się w dniu 29 maja w Oddziale dla dzieci. Na imprezę zaproszeni zostali reprezentanci klas uczestniczących we współzawodnictwie, nauczyciele, rodzice i opiekunowie. Wśród albumów nagrodzonych z I kategorii wiekowej I miejsce przyznano uczniom kl. V Szk. Podst. im. E. Bojanowskiego w Lubsku, II miejsce zajęli uczniowie kl. VI Szk. Podst. w Górzynie, III miejsce zdobyła kl. IV a ze Szk. Podst. nr 2 w Lubsku. Spośród prac zakwalifikowanych do II kategorii wiekowej nagrodzono tylko jeden album. II miejsce otrzymała młodzież z kl. I ga z Gimnazjum im. E. Bojanowskiego w Lubsku. Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubsku. Zwycięskim grupom wręczono nagrody w postaci pamiątkowych pucharów, statuetki oraz talonów na lody. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

   

   

   

Część artystyczną uatrakcyjnił zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej nr 2, który pod opieką pani Alicji Mól, przygotował przedstawienie na podstawie lubskiej legendy pt. „Miluśka”.

   

 


Oddział dla dzieci zaprasza do udziału w konkursie plastycznyn             p.h. „Lubskie krajobrazy”

Regulamin środowiskowego konkursu plastycznego
z cyklu „Moje miasto – moja mała Ojczyzna”
p.h. „Lubskie krajobrazy”

 1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Leona   Kruczkowskiego w Lubsku ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży (szkoły podstawowe  i gimnazja) z cyklu„Moje miasto – moja mała Ojczyzna”, który będzie przebiegał ph. „Lubskie krajobrazy”.
 2. Celem konkursu jest:

  - rozbudzanie zainteresowań historią swojego miasta i regionu,
  - uczenie współpracy w grupie rówieśników,
  - rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

 3. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i klas I-II gimnazjów. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

  I kategoria – prace ze szkół podstawowych

  II kategoria – prace z gimnazjów
 4. W konkursie oceniane będą wyłącznie prace grupowe wykonane przez poszczególne klasy.
 5. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie albumu poświęconego krajobrazom Lubska i okolic.
 6. Technika i format wykonanych prac są dowolne (fotografia, rysunek, grafika komputerowa itp.)
 7. Przy ocenie pod uwagę będą brane:

  - zgodność z tematem konkursu,
  - ciekawa technika wykonania,
  - objętość oraz estetyka wykonania pracy,
  - wykorzystanie wyłącznie zdjęć, rysunków własnych, wcześniej nie publikowanych.

 8. Prace należy złożyć w Oddziale dla Dzieci BPMiG w Lubsku do dnia 10 maja 2013 r.
 9. Finał konkursu przewidziano na 29 maja 2013 r.
 10. Wszystkie prace konkursowe pozostaną do wyłącznej dyspozycji biblioteki.

Do pobrania  >>>Karta pracy plastycznej<<<
Nauka poprzez zabawę.

Dzieci najszybciej chłoną wiedzę przekazywaną w formie zabawy. Z tej przyczyny Oddział dla dzieci BPMiG w Lubsku w dniu 19 grudnia zorganizowała imprezę p.h. „Muzyka pana Chopina” z wykorzystaniem elementów  muzykoterapii. Na spotkanie zaproszona została dwudziestoosobowa grupa sześciolatków z Przedszkola nr 3 w Lubsku. Impreza stanowiła kontynuację cyklu „Sławni Polacy” opracowanego w ramach współpracy z lubskimi przedszkolami.
Podczas spotkania dzieci z grupy „Muminki” wysłuchały m.in. fragmentów utworów polskiego kompozytora, zapoznały się z informacjami o Fryderyku Chopinie, rozwiązywały zagadki tematyczne, uczestniczyły w różnorodnych zabawach ruchowych i zajęciach rytmicznych, grały na instrumentach, malowały, i tańczyły do muzyki artysty. Nie było czasu na nudę. Mali goście biblioteki dobrze się bawili, a jednocześnie wynieśli ze spotkanie wiele nowych informacji o znanym kompozytorze.

   

   

   


Spotkanie Wzorowych Czytelników

            Oddział dla dzieci BPMiG w Lubsku jest miejscem, w którym młode pokolenie mieszkańców naszego miasta może spędzać wolny czas, uczestniczyć w różnorodnych imprezach, przeglądać prasę, korzystać z Internetu, czytać wybrane pozycje książkowe, obejrzeć ekranizację przerabianej właśnie lektury, czy choćby spotkać się z kolegami i pograć w gry planszowe. Oddani czytelnicy bardzo chętnie korzystają również z księgozbioru wypożyczalni, wybierając pozycje zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
            Grudzień jest miesiącem podsumowań, w którym jak co roku, wręczane są nagrody dla Wzorowych Czytelników. Tym razem wybrana została dziesięcioosobowa grupa  dzieci. Byli to uczniowie szkół podstawowych, którzy w ciągu całego roku kalendarzowego najintensywniej  korzystali z różnorodnych form oferowanych przez bibliotekę.
Impreza podsumowująca konkurs „Wzorowy Czytelnik 2012” zorganizowana została 12 grudnia b.r.  Na spotkanie przybyli laureaci konkursu, ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Zwycięzcom kibicowali młodsi koledzy z klasy II b Szk. Podst. nr 2w Lubsku.  Nagrodzone zostały dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Zwycięzcy otrzymali Statuetki Wzorowego Czytelnika oraz dyplomy okolicznościowe z rąk dyrektora biblioteki pani Marii Rudek. Laureatom wręczono również nagrody rzeczowe. Wśród zwycięzców byli: Karolina i Robert Kowalczyk, Oliwia i Karolina Stanowskie, Dominika i Jakub Oliszewscy, Lidia Hirsch, Nikola Kotwicka, Zofia Troczyńska i Kamil Żerdziewski.

  

 
W części artystycznej wystąpiły dzieci z grupy „Muminki” z Przedszkola nr 3 w Lubsku przygotowane przez panie: Jadwigę Kamieńską i Małgorzatę Piekło. Przedszkolaki przedstawiły układ taneczny do utworu Shakiry „Waka Waka” (This Time for Africa) oraz teatrzyk o tematyce jesiennej  p.t. „Czarodziejska różdżka”. W spotkaniu wzięło udział łącznie 65 osób.
Biblioteka składa podziękowanie Wydziałowi Promocji Miasta Lubsko za przekazane gadżety promujące naszą gminę.

      

   

   


Andrzejkowe tradycje w bibliotece.

W dniu 30 listopada w czytelni Oddziału dla dzieci BPMiG w Lubsku odbyła się impreza andrzejkowa, na którą zaproszone zostały dzieci z klas Ib i IIa Szk. Podst. nr 2 w Lubsku pod opieką nauczycieli: pani Elżbiety Kondrackiej oraz Jolanty Taranowicz.
Trzy przemiłe „czarownice” z klasy IV a: Wiktoria Papiesz, Ewelina Cichocka i Milena Kordas pomagały młodszym koleżankom i kolegom we wróżbach. Dla dzieci przygotowano m.in. wróżby z: kości, szpilek, kostek domina, kart, butów i roztopionego wosku. Oprawę muzyczną imprezy przygotowała Czytelnia Muzyczna. W imprezie uczestniczyło łącznie 45 osób.

   

   

   

   


 

W Oddziale dla dzieci znajdują się:

 • lektury podstawowe i uzupełniające uwzględnione w programie szkoły podstawowej i gimnazjum,
 • książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy,
 • wydawnictwa o charakterze encyklopedyczno - informacyjnym (słowniki, atlasy geograficzne, historyczne, przyrodnicze, roczniki statystyczne, książki albumowe).

W czytelni Oddziału skorzystać można z 9 tytułów czasopism.
Poza udostępnianiem zbiorów, Oddział podejmuje szereg działań popularyzujących książki i czytelnictwo.
Oddział dla Dzieci cyklicznie realizuje następujące formy:

 • pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników,
 • konkurs na najlepszego czytelnika oddziału,

Oddział organizuje również, w czasie ferii zimowych, tematyczne bloki imprez.
Składają się na nie zajęcia plastyczne, literackie, zabawy ruchowe, pantomima i małe formy teatralne.
Oddział przyjmuje ponadto wycieczki uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, przeprowadza lekcje biblioteczne, mające na celu zachęcenie młodego czytelnika do korzystania ze zbiorów.


 

  Zbiory w liczbach
 
 • Literatura piękna dla dzieci - 10686 wol.
 • Literatura piękna dla dorosłych - 1087 wol.
  Literatura niebeletrystyczna - 3687 wol.
 • Ogółem - 15460 wol
  Regulamin
 

 

Regulamin Oddział dla dzieci
 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku

 

1.    Wypożyczalnia jest przeznaczona dla dzieci od lat 6 do 16. Może z niej korzystać młodzież po przekroczeniu tego wieku.

2.    Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.

3.    Dzieci, które chcą wypożyczać książki po raz pierwszy, muszą się zapoznać z regulaminem i własnoręcznie podpisać zobowiązanie, które musi być potwierdzone również podpisem rodziców lub opiekunów. 

4.    Czytelnik zobowiązany jest zawiadomić bibliotekę o każdorazowej zmianie adresu i przeniesienia się do innej szkoły.

5.    Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć 5 książek na okres jednego miesiąca. W przypadku lektur szkolnych na dwa tygodnie.

6.    Czytelnik, który przetrzymuje książki, otrzymuje wezwanie do zwrotu. Jeżeli mimo wezwania, książek nie zwróci w ciągu jednego tygodnia zawiadamia się pisemnie rodziców lub opiekunów. Koszt upomnienia wynosi cenę usługi pocztowej plus druk.  

7.    Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki odpowiada czytelnik. Wysokość opłaty za książkę stanowi przeciętna cena zakupu książki za rok ubiegły.

8.    Za przetrzymywanie książek ponad termin biblioteka pobiera opłaty w kwocie 1,00 od woluminu.

9. Z wypożyczalni mogą korzystać tylko czytelnicy stosujący się do obowiązującego regulaminu.

10. Czytelnik nie stosujący się do regulaminu może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach na stałe, pozbawiony prawa do korzystania z wypożyczalni.

11.  Czytelnikowi przysługuje prawo odwołania się do dyrektora BPMiG.

 

  Pracownicy

 

Renata Włodarczak - kierownik Oddziału dla dzieci
Magdalena Kraśnicka - pracownik Oddziału dla dzieci

© BPMiG w Lubsku