Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lubsko

im. Komisji Edukacji Narodowej

Odwiedź z dzieckiem naszą Bibliotekę.

Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.

Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą, a w niej

książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.

Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.

Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie.

Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku.

Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy.

Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie!

Przypominamy Wam o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. „Czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

 Projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” nadal trwa!  
Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Oferta na wakacje 2020 r. Oddziału dla dzieci i Czytelni Muzycznej

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku.

03.07. – Filmowy piątek – projekcja bajek animowanych lub filmu.

07.07. – Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „Bajkowy bohater” (portret).

10.07. – Quizowy piątek – rozwiązywanie zagadek i quizów na wielkim ekranie.

14.07. –  Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „Mozajkowe obrazy” (wydzieranka).

17.07. –  Filmowy piątek – projekcja bajek animowanych lub filmu.

21.07. –  Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „Nasze zwierzaki” (Puc, Bursztyn i goście).

24.07. – Quizowy piątek – rozwiązywanie zagadek i quizów na wielkim ekranie.

28.07. –  Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „W magicznym świecie Harrego Pottera” (kapelusz i różdżka).

31.07. –  Filmowy piątek – projekcja bajek animowanych lub filmu.

04.08. – Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „W baśniowym zamczysku”.

07.08. – Quizowy piątek – rozwiązywanie zagadek i quizów na wielkim ekranie.

11.08. – Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „Chatka z piernika”.

14.08. – Filmowy piątek – projekcja bajek animowanych lub filmu.

18.08. – Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „Czerwony autobus” (100 rocznica bitwy warszawskiej).

21.08. – Quizowy piątek – rozwiązywanie zagadek i quizów na wielkim ekranie.

25.08. – Spotkanie ze sztuką – zajęcia plastyczne „Wspomnienia z wakacji”.

28.08. – Filmowy piątek – projekcja bajek animowanych lub filmu.

Chęć uczestnictwa w spotkaniach wakacyjnych trzeba będzie zgłosić przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Do dyspozycji będzie 5 miejsc.

Czas trwania poszczególnych spotkań nie będzie przekraczać 90 minut.

ZACZYNAMY O GODZINIE 11:00

“Czytajcie, uruchomcie swoją wyobraźnię. Ona tworzy piękniejsze obrazy, piękniejszy świat, niż to co Was otacza!”- apelował  w ubiegłym roku Jerzy Trela do uczestników Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

W tym roku jego słowa są aktualniejsze, niż kiedykolwiek. Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że wiele wydarzeń kulturalnych zniknęło z kalendarza. Dzieci co prawda zostają w domach, w skutek czego mają więcej swobody, ale to nie idylla rodem z Bullerbyn, a codzienność pełna niepewności.

Wiele dalibyśmy, by zamknąć oczy i przenieść się do innego świata. Takiego, który kiedyś znaliśmy, lub zupełnie odmiennego - wyśnionego, odrobinę odrealnionego… pełnego śmiechu i beztroski.

W dzieciństwie takim azylem bezpieczeństwa były ramiona babci. Ta bezpieczna przystań dawała schronienie, wytchnienie, dodawała otuchy i odwagi. Można było z niej wyruszać na podbój świata - a jeśli nie na podbój, to przynajmniej w nieznane -  z pewnością, że czeka nas cudowna przygoda - komentuje Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor Festiwalu. - W tym roku postaramy się stworzyć podobną przestrzeń zarówno w wymiarze fizycznym, jak i mentalnym. Wydaje nam się, że wszyscy bardzo tego potrzebujemy. Nie tylko dzieci, czyli dziatki, ale także i my - dorośli”.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Festiwal podejmuje wyzwanie zorganizowania wydarzeń, uwzględniając wszystkie restrykcje sanitarne. Pomoże w tym firma Es System K, dla której bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze.  

Wejdźcie w świat wyobraźni! 

Nawet trudna rzeczywistość potrafi zmienić się nie do poznania, gdy przymkniemy oczy i pozwolimy się uwieść słowom. Wydzielone przestrzenie staną się Wyspami Literackimi, na których będzie można spotkać Mariannę Oklejak, Piotra Sochę, Agatę Królak i Basię Flores. Cieśniny wyobraźni doprowadzą nas również do Pana Poety, Tomasza Małkowskiego, Elizy Nowakowskiej, Elżbiety Pałasz i Joanny Czaplewskiej, a pocztówki przygotowane z Marianną Sztymą wyślemy z pozdrowieniami zza Parawanów Literackich wg projektu dzieci i Natalii Uryniuk.

Z odległych brzegów sygnały nadawać będą: Agnieszka Mielech, Barbara Gawryluk, Bartosz Szczygielski, Krzysztof Piersa, Jarosław Kaczmarek oraz Paulina Chmurska. 

Przy  pomyślnych wiatrach uda nam się ominąć morze nudy, ustrzec się zatoki strachu i szczęśliwie dotrzeć do celu z głowami pełnymi skarbów wspomnień. 

Brzmi niezwykle? To dopiero początek!

Nie sposób odmówić takiemu zaproszeniu, tym bardziej że tegoroczny plakat, na którym miś przekracza granice rzeczywistości, to wspaniałe dzieło Józefa Wilkonia, a inauguracja Festiwalu z udziałem mistrza odbędzie się na najprawdziwszym statku pirackim, zwanym Czarną perłą!

Pełny program Festiwalu w Gdyni i Sopocie  znajduje się na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

Daty Festiwalu: 23-25 lipca b.r.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Rezerwacja jest jak zawsze obowiązkowa - rusza od 1. lipca!

Informacje o Festiwalu śledźcie także w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/

https://www.instagram.com/festiwal_literatury_dzieciecej

BIP

facebook biblioteki

Książka na telefon

 

Pliki do pobrania

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

Biblioteka jest wydawcą "Magazynu Lubskiego"

Magazyn Lubski

logoBN