Strona startowa

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci

Czytelnia Internetowa

Czytelnia Muzyczna

Filia w Białkowie

Filia w Górzynie

Filia w Mierkowie

O Bibliotece

Kontakt

Księga Gości

Wpisz się

GALERIA

 

Filia w Mierkowie  

 


Działalność kulturalno - oświatowa w miesiącu lutym 2016 roku.

12 luty - odbyły się dwie imprezy z okazji Dnia św. Walentego ph. „Do zakochania jeden krok”. Gdzie i jaką miłość możemy znaleźć, dzieci dowiedziały się wysłuchawszy książeczki Joanny Wilkońskiej pt. „Jak Michałek szukał miłości”. Ponadto poznały jedną z legend  powstania Dnia Zakochanych, oraz niektórych przesądów i zwyczajów z nim związanych. Nie zabrakło wróżb i zabaw walentynkowych takich jak: „Gorące serce” (polegała na wyłonieniu osoby, która najszybciej będzie zakochana), „Jak Tobie na imię” (uczestnicy dowiedzieli się o imionach swoich ukochanych), „Z miłości nici” (z uciętej przez siebie nitki wróżono jakimi uczuciami są obdarowywani przez osobę, którą mają na myśli), „Jabłko miłości” (każdy przekrajał jabłko na pół, aby dowiedzieć się ile dzieci będzie miało w przyszłości). Dzieci świetnie poradziły sobie z wykonaniem drzewa geneologicznego z różnorodnych, według własnego pomysłu serduszek, czule wypisując na nich imiona najbliższych. Prace zostały wyeksponowane na wspólnej wystawie. Na koniec wszyscy uczestnicy  otrzymali niespodziankę w postaci wróżby walentynkowej umieszczonej w balonie lub dołączonej do lizaka w kształcie serduszka. Impreza łącznie trwała 120 minut, z frekwencją 30 osób (klasa I i II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mierkowie).

Fotorelacja z imprez


Działalność kulturalno - oswiatowa w miesiącu kwietniu.

08.04.2015
Lekcja biblioteczna "Wyrazy trudne, ważne i ciekawe". Dzieci klas l-III, przybyły do biblioteki, by zapoznać się z znaczeniem pierwotnym wyrazów, wyjaśnić pochodzenie i budowę (etymologię), co ułatwia ich zapamiętywanie. Uczniowie korzystali z „Leksykonu młodego czytelnika”. W zajęciach udział wzięło 25 osób.
09.04.2015
Lekcja biblioteczna "Wyrazy bliskoznaczne". Klasa II przybyła do biblioteki, by poznać świat synonimów, czyli wyrazów bliskoznacznych, oraz wyrazów jednoznacznych. Dzieci korzystały ze słowników wyrazów bliskoznacznych, słownika wyrazów trudnych i leksykonu. W zajęciach udział wzięło 7 osób.
13.04.2015
Spotkanie ze sztuką. Pierwszoklasiści wysłuchali twórczości Władysława Bełzy p.t. "Abecadło wierszem" wybranych ze zbioru pism wierszem pt. "Dla Polskich Dzieci". W spotkaniu udział wzięło 11 osób.
17.04.2015
Lekcja biblioteczna. Poznajemy pojęcie „encyklopedia”, uczymy się z niej korzystać". I i II klasa zawitała do biblioteki, by nauczyć się korzystać z encyklopedii. Dzieci poznały pojęcia: encyklopedia, leksykon, słownik itp. W lekcji udział wzięło 17 osób.
20.04.2015
Lekcja biblioteczna "Znaczenie niezrozumiałych pojęć". Uczniowie klasy III zawitali do biblioteki, by odszukać znaczenia niezrozumiałych pojęć. Dzieci skorzystały z różnych encyklopedii. W zajęciach udział wzięło 7 osób.    
28.04.2015
Poranek baśni, czyli spotkanie z książką - wiersze i opowiadania Hanny Łochockiej. Dzieci z grupy przedszkolnej "Biedronki" zawitały do biblioteki, by wysłuchać wierszy pisarki pt. "Nasza pani się cieszy", „A my mamy swoją panią", "Czarna krowa", oraz opowiadania "O Wróbelku Elemelku".
Przedszkolaki narysowały swoją ulubioną postać z wysłuchanych utworów. Prace dzieci wezmą udział w konkursie, który zostanie rozstrzygnięty w miesiącu maju br. W zajęciach udział wzięło 20 osób.

30.04.2015
Lekcja biblioteczna i spotkanie z książką ph. "Życie i twórczość Hanny Łochockiej". Klasa III odwiedziła bibliotekę, by zapoznać się z biografią i twórczością autorki. Dzieciom najbardziej spodobały się przygody "Wróbelka Elemelka". Po przeczytaniu kilku opowiadań dzieci zabrały się do wykonania prac na konkurs. W spotkaniu udział wzięło 6 osób.


      Działalność kulturalno - oswiatowa w miesiącu maju.

04.05.2015
Lekcja biblioteczna "Jak korzystać z encyklopedii i słownika". Uczniowie klasy II zawitali do biblioteki, by nauczyć się korzystać z encyklopedii i słownika. W ten sposób poznały znaczenie interesujących je pojęć i słów. W lekcji udział wzięło 7 osób.
04.05.2015
Lekcja biblioteczna i spotkanie z książką ph. "Wspomnienie Hanny Łochockiej w 95 rocznicę urodzin". Dzieci z klasy II poznały życie i twórczość pisarki, przeczytały wybrane  opowiadania z książki pt. "Przygody Wróbelka Elemelka", wykonały prace na konkurs plastyczny ph. " Moja ulubiona postać z twórczości H. Łochockiej". W zajęciach udział wzięło 7 osób.
07.04.2015
Poranek baśni. Najmłodsze przedszkolaczki odwiedziły bibliotekę by wysłuchać krótkich bajeczek, po czym układały puzzle i klocki. W spotkaniu udział wzięło 19 dzieci.
08.04.2015
Lekcja biblioteczna i spotkanie z książką ph. "Życie i twórczość H.Łochockiej". Klasa I zawitała do biblioteki, by poznać twórczość H. Łochockiej i jej biografię. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. " Psoty i kłopoty Wróbelka Elemelka". Na zakończenie namalowały prace na konkurs. W zajęciach udział wzięło 15 osób.
11.05.2015
Spotkanie z książką. Tego dnia grupa przedszkolna "Pszczółki" zawitała do biblioteki i wysłuchała 2 opowiadania:  "Marysia i wesoły dzień w przedszkolu", "Gapek poznaje zwierzęta". Dzieci malowały, grały w gry planszowe, układały puzzle. W spotkaniu udział wzięło 18 osób.
18.05.2015
Spotkanie ze sztuką. Bibliotekę odwiedziły dziś Biedronki, by spróbować własnych sił w napisaniu wiersza dla mamy. Przedszkolaki na początku wymieniały za co dziękują swoim mamom i czego im życzą. Wywołało to wiele śmiechu. Po ciężkiej pracy dzieci przystąpiły do zabawy. W ruch poszły gry planszowe, klocki, kredki. W zajęciach udział wzięło 19 osób.

18.05.2015
Wycieczka po bibliotece ph. "W poszukiwaniu najstarszej książki". Do biblioteki przybyli uczniowie klasy III, by odnaleźć najstarszą książkę. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1949 roku. Uczniowie poznali drogę, jaką przebyła książka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, potem Gromadzką Bibliotekę w Ziębikowie i na koniec FB w Mierkowie. Z najstarszych egzemplarzy została zrobiona mała wystawa. W zajęciach udział wzięło 6 osób.
20.05.2015
Dwa spotkania ph. "Mamo bardzo ci dziękuje". Dzieci klasy I i III przybyły do biblioteki by spróbować własnych sił w napisaniu wiersza lub podziękowania dla swojej mamy. Prace dzieci zostaną wręczone swoim mamom na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. W spotkaniu pierwszym udział wzięło 17 osób, w drugim 6 osób.
21.05.2015
Rozstrzygnięcie konkursu "Moja ulubiona postać z utworów H. Łochockiej". Najlepsze prace zostały nagrodzone, a wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały coś słodkiego. W spotkaniu udział wzięło 52 osoby.
22.05.2015
Spotkanie ph. "Moja własna twórczość". Klasa II odwiedziła bibliotekę, by wysłuchać kilku wierszy napisanych przez znanych pisarzy, a następnie napisały "Wiersze od serca". Niejednej mamie popłynie łezka po przeczytaniu wiersza od swojego dziecka. W spotkaniu udział wzięło 7 osób.


Plan ferii zimowych
w Filii Bibliotecznej w Mierkowie na 2015 rok.
Ph. „Dzieciaki kochajmy zwierzaki”
 

16.02.2015- „Zabawy ze słowami” – tematyka zwierzęca:

 • Praca z tekstem literackim (czytanie krótkich bajeczek i wierszy o zwierzętach, krótka charakteryzacja postaci )
 • Zabawa z rymami  (tworzenie rymów do nazw różnych zwierząt np. kotek-płotek)
 • Próba samodzielnej twórczości  (napisanie przez dzieci krótkich opowiadań lub wierszy o swoim ulubionym zwierzątku)
 • Własnoręczne ilustracje (wykonanie przez dzieci ilustracji do swojej twórczości)
 • Czytanie przez dzieci własnych prac (wybranie i nagrodzenie najlepszych z przeczytanych prac)

18.02.2015- „Czy wiesz, co je Twój zwierz?”

 • Pogadanka  o zwierzętach (zwierzęta domowe „pupile”- jak o nie dbać? Zwierzęta w gospodarstwie- co jedzą? Co dają? Zwierzęta w lesie-dokarmianie zwierząt zimą)
 • Zabawa ruchowa „Naśladujemy zwierzęta”(naśladowanie ruchów i odgłosów zwierząt przez dzieci)
 • Praca plastyczna pt. „Moje ulubione zwierzątko”(narysowanie przez dzieci swojego ulubionego „pupila”, wystawa prac)

20.02.2015- „Mali tropiciele” – wycieczka do lasu:

 • Spotkanie z leśniczym  (wyprawa do leśniczówki  i pogawędka z leśniczym Robertem Gawronem na temat dokarmiania zwierząt zimą i jak się zachowywać w lesie)
 • Szukanie śladów zwierząt i ptaków  (rozpoznawanie po śladach zwierząt, nasłuchiwanie i rozpoznawanie głosów ptaków)
 • Poznanie lasu  (poznanie typu lasów)
 • Zabawa w podchody  (podział na grupy) 

23.02.2015- „Zwierzęcy bohaterowie” –spotkanie z twórczością Ignacego Krasickiego:

 • Czytanie bajek  (w 280. Rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego, czytanie bajek takich jak: „Jagnię i Wilcy”, „Lew i Zwierzęta”, „Przyjaciele”, „Ptaszki w klatce” itp.)
 • Zabawa dramowa- przedstawienie ruchem i mimiką znanych bajek i tytułów wierszy  (rywalizacja w grupach polega na odgadywaniu haseł znanych bajek w formie pantomimy lub rysunku)
 • Zgaduj-zgadula – prawda czy fałsz (odgadywanie przez dzieci przeczytanego fragmentu i czy fragment należy do podanego wcześniej tytułu bajki)
 • Wspólne lepienie zwierza (lepienie zwierzaka ze śniegu) (lepienie zwierzaka ze starych pomiętych gazet) 

25.02.2015- „Jak zrobić bal?”:

 • Poznanie zwyczajów i  zabaw karnawałowych  (zapoznanie się dzieci z różnymi zwyczajami panującymi na balach, poznanie interesujących zabaw)
 • Nauka tańca na siedząco i stojąco (nauka walczyka, improwizacje tańca na siedząco)
 • Projektowanie masek i strojów (zaprojektowanie własnej maski, wykończenie jej dowolną techniką, projektowanie i wykonanie stroju)
 • „Gramy, w co lubimy” (propagowanie wśród dzieci gier planszowych, pokazywanie że takie gry są ciekawe, pobudzają logiczne myślenie i pomagają w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami)

27.02.2015- Impreza „Bal nad bale”:

 • Przygotowanie prostych przekąsek  (przygotowanie przez dzieci koreczków, sałatek, kanapek)
 • Tańce hulańce (zabawy taneczne w parach i grupowo)
 • Wybranie „Króla i Królowej Balu”(wybieramy najciekawiej ubraną dziewczynkę i chłopczyka, koronacja)
 • Wręczenie drobnych upominków dla uczestników zajęć.

 

Czy z dzieckiem dużym, czy z małym przyjemność mamy, do biblioteki serdecznie zapraszamy.
Zajęcia będą odbywać się w godzinach: 11.00-13.00.
     


Galeria

 

Kierownik: Julita Krajewska

Adres:
68-300 Lubsko
Mierków 13


Godziny otwarcia:
poniedziałek: 9:00 - 16:00
wtorek: 10:00 - 18:00
środa: 10:00 - 18:00
czwartek: 10:00 - 18:00
piątek: 9:00 - 16:00

© BPMiG w Lubsku